Nagyszerűen kezdődött magyar szempontból a lengyelországi Torunban az Európa-bajnokság. A nyitónapon riói olimpikonunk, Márton Anna kimagasló vívással nyert ezüstérmet. A döntőig mindenkit leiskolázott, az első helyért a világbajnok orosz Velikajától szenvedett vereséget. Gárdos Gábor másik tanítványa, Garam Nóra élete legjobb eredményét érte el nyolcadik helyével. Pankának, Nórinak és a Mestereknek egyaránt gratulálunk!
Munkatársunk helyszíni jelentése:
Megkezdődőtt. Mármint a riói olimpiai előtti utolsó jelentős vívóverseny, ami ráadásul, történetesen egy Európa-bajnokság… A magyar válogatott természetesen legerősebb felállításában és teljes létszámmal érkezett a lengyelországi, közelebbről toruni rendezvényre, melyen a vasárnapi, “nulladik napra” is jutott fontos esemény. A néhány hónappal ezelőtt tragikus hirtelenséggel elhunyt cseh elnök, Frantisek Janda utódját választotta meg az európai tagszövetség, közte a magyar, melyet Csampa Zsolt elnök képviselt. A posztért végül ketten vetélkedtek, és mit ád isten, orosz győzelem született… A szavazáson Stanislas Pozdnyakov 27:17-re nyert francia riválisa, Catherine Defoligny ellenében. Az eredmény csöppet sem meglepetés, ugyanakkor megosztja a sportág közvéleményét. Egyfelől Pozdnyakov tökéletes választás. Négyszeres olimpiai és tízszeres világbajnok kardvívó extraklasszis, 42 esztendős, jó megjelenésű, angolul beszél, a sportág kimagasló alakja. Másfelől orosz. Ami egyáltalán nem lenne baj, csak sportágunk sportdiplomáciájában így már elképesztő az orosz dominancia, a nemzetközi, az európai, de még a pán-amerikai szövetség elnöke is az. (Utóbbi útlevele alapján egyébként mexikói…). Ennek megfelelően alakulnak, alakulhatnak a helyek a sportág további vezető testületeiben is, és éppen más küzdősportágak, többek között a birkózás és a boksz példája bizonyította, hogy ez sokszor nem vezet jóra. Bízzunk azonban abban, hogy a vívás az intelligensek sportja, és természetesen adjuk meg az esélyt arra, hogy Stanislas Pozdnyakov olyan sikeres, elegáns és tisztességes elnök lesz, mint amilyen vívó volt…
A toruni helyszínről csak jókat lehet mondani.
És akkor Torun, amely igencsak kitett magáért. A Varsó és Gdansk között nagyjából fél úton fekvő, 200 ezres vajdasági székhely belvárosa egyébként is egy ékszerdoboz, de ez természetesen független az Európa-bajnokságtól. Az viszont már nem az, hogy a város telistele van az Eb plakátjaival, a versenyeknek otthont adó Arena pedig egyenesen pazar helyszínnek tekinthető. Elegánsan, tágasan rendezték be a színes pástokat, akadnak bemelegítő termek, bőven elegendő a pástszám, és a döntő “díszlete” is minden igényt kielégítő. Pontosabban a legfontosabb díszlet, a magyar szereplő még hiányzott a rajt előtt az emelt pástról, de reméltük, ezen is minél hamarabb segítünk…
Dósa Dani ha térdre nem is ereszkedett, de nem tudta legyőzni a négyszeres egyéni világbajnok német Joppichot.
Akár már az első napon, amikor a férfi tőrözők és a női kardozók egyéni versenyét rendezték. Nos, közel sem az urakra gondoltunk az előző mondatban, de azért reméltük, hogy fiatal csapatunk megvillantja majd oroszlánkarmait. Fogalmazzunk úgy, villantgatta a kicsike oroszlánkarmocskákat… Dósa Daninak és Németh Andrásnak nem jelentett problémát a csoportból történő továbbjutás, sőt mindkettejüknek akadt kifejezetten értékes győzelme is. Előbbi a francia Lefort-t, utóbbi a címvédő brit Davist verte a körben. Nem sok hiányzott Mátyás Bálint továbbjutásához sem, de ő végül 1 győzelemmel búcsúzott, hasonlóan Balogh Boldizsárhoz.
A direkt kieséses tábla első körében Dani és Andris is magabiztos győzelmet aratott fehérorosz, illetve holland ellenfelével szemben, érvényesítve az esélyeket (15:9, 15:6). A 32 között azonban éppen borítaniuk kellett volna azt a bizonyos papírformát, és bizony erre nem sok volt esélyük. Danit a négyszeres egyéni világbajnok, Rióra készülő német Joppich győzte le15:8-ra, Andrást pedig a klasszis német honfitársa, a későbbi érmes Sanita verte még magabiztosabban (15:5). Ezzel a mieink búcsúztak is a versenytől, bizony, akad még élesítenivaló azokon a bizonyos oroszlánkarmokon…
Női kardban azonban reális eséllyel pályázhattunk a helyezésre, természetesen elsősorban riói olimpikonunk, Márton Anna révén. A világranglista alapján készülő európai rangsor harmadik helyéről kezdte a napot 21 esztendős klasszisunk, és valamennyit mégiscsak érhet ez a némelyek szerint nem sokat jelentő rangsor, elvégre Panka éppen holtversenyben a harmadik indexszel, veretlenül zárta a csoportkört… Ugyancsak sikerült a továbblépés a többieknek is, Garam Nóra, László Luca és a junior korú Záhonyi Petra egyaránt folytathatta a versenyt. A 32 közé kerülésért utóbbi kettőnek kellett pástra lépnie, és mindkét magyar vonatkozású asszó 15:8-cal ért véget. Igaz, azzal az “apró” különbséggel, hogy Petra győzött, Luca pedig vereséget szenvedett.
Garam Nóri útban élete legjobb eredménye felé, ezúttal a német Limbach bánja.
A 16 közé jutásért garantált volt a magyar siker, elvégre a következő körben Panka és Petra összetalálkozott. Győzött a rutin és az évek, 21 éves olimpikonunk legyőzte a napokban érettségiző csapattársát (15:8). Garam Nóri asszója közben már korántsem üldögéltünk bamba félmosollyal hátradőlve, a német Limbach ellen bőven akadt ok az izgalomra… Pláne akkor, amikor a doktornő (Nóri tavaly diplomázott az orvosegyetemen) ellen 12:6-ról kiegyenlített az ellenfél. Gárdos Gábor másik tanítványa azonban végzettségének megfelelően megtalálta a megfelelő orvosságot, és a hajrában egy szép parád riposzttal 15:13-ra lezárta az asszót.
A nyolcaddöntőben egyszerre és egymás mellett vívtak a klub- és szobatársak. Panka az azeri Mikinával került szembe, Nóri pedig az ukrán Voroninával. Előbbitől vártuk a győzelmet, és ezúttal sem kellett csalódnunk benne, hihetetlen magabiztos vívással újabb 15:8-as győzelmet aratott, és ezzel sorozatban a hatodik világranglistás versenyén jutott a legjobb nyolc közé! A “szomszédban” pedig Nóri remekelt, és szoros asszóban, nagy küzdelemben, 13:13 után két nagyszerű támadást végrehajtva 15:13-ra győzött, és a nyolc közé jutással pályafutása eddigi legnagyobb sikerét érte el 25 esztendősen, gratulálunk, csak így tovább!
Márton Panka oktatófilmbe illő vívással jutott az Eb négyes döntőjébe. (Fotók: Kreiss Gábor)
És még nem volt vége! Nóri ugyanis a negyeddöntőben a világranglistát toronymagasan vezető, világbajnok orosz Velikaját is alaposan megizzasztotta. A favorit igencsak megszenvedett, végül 15:13-ra nyert, de bátran kijelenthető, nagyszerű napot zárt a nyolcadik helyen végző magyar. Ráadásul addigra már a hűséges barátnő Európa-bajnoki érmesként gratulálhatott neki. Márton Panka ugyanis olyan második félidőt nyújtva verte rommá a világranglista közvetlen élmezőnyéhez tartozó orosz Jegorjant 8:7 után 15:9-re, hogy még a mindig szigorú és kritikus Pézsa Tibor vezetőedző is csettinthetett valahol Kismaroson. Mint ahogy ezt tehette a Pbt. is, amely a verseny lebonyolítójaként rendezőként is tökéletes napot zárt, és szponzoráltját, Márton Annát is ünnepelhette.
Nem sokkal este nyolc előtt kezdődött az elhúzódó versenynapon Panka elődöntője a francia Lembach ellenében. Nos, minden haladt az aznapi tökéletes forgatókönyv szerint. Az MTK versenyzője úgy verte a franciák egyik legjobbját, mintha a hazai válogató versenyen gyakorolná a mester által kért akciókat. 15:7 lett a vége, így a magyar klasszis úgy jutott el az Európa-bajnokság döntőjébe, hogy négy direkt kieséses asszójában senki sem jött ki a maccsból, azaz senki sem érte el vele szemben a 10 találatot. Következett az aranycsata, a Nórit legyőző világbajnok, világranglista egyes Velikaja ellenében, és pontosan tudtuk, hogy ez lesz a legnehezebb ütközet. Az is lett. Panka remekül kezdett, 3:0-ra elhúzott, de a folytatásban az orosz klasszishoz méltóan átvette az irányítást, és szép versenyzőssel 15:10-re nyert, és ezzel Európa-bajnok lett.
Márton Panka pedig ezüstérmes, ismét bebizonyította, hogy 21 esztendősen a világ közvetlen élmezőnyébe tartozik, a döntőig klasszisteljesítményt nyújtott, és ott is remekült helytállt a világ legjobbjával szemben. A világ jelenlegi legjobbjával szemben…
Eredmények. Európa-bajnokság, Torun.
Férfi tőr egyéni, 66 induló. A csoportmérkőzéseken: Dósa Dániel 3 győzelem/2 vereség, Németh András 3/3 (továbbjutottak), Mátyás Bálint 1/4, Balogh Boldizsár 1/5 (kiestek).
A legjobb 32 közé jutásért: Dósa-Tsevan (fehérorosz) 15:9, Németh-Borst (holland) 15:6.
A legjobb 16 közé jutásért: Dósa-Joppich (német) 8:15, Németh-Sanita (német) 5:15.
Végeredmény: 1. Szafin (orosz), 2. Le Pechoux (francia), 3. Avola (olasz) és Sanita (német), …24. Dósa Dániel, …30. Németh András, …53. Mátyás Bálint, …59. Balogh Boldizsár.
Női kard egyéni, 47 induló. A csoportmérkőzéseken: Márton Anna 6 győzelem/0 vereség, Garam Nóra 3/3, Záhonyi Petra 2/3, László Luca 2/4 (valamennyien továbbjutottak).
A legjobb 32 közé jutásért: Záhonyi-Perez Cuenca (spanyol) 15:8, László-Guntura (görög) 8:15.
A legjobb 16 közé jutásért: Márton-Záhonyi 15:8, Garam-Limbach (német) 15:13.
Nyolcaddöntő: Márton-Mikina (azeri) 15:8, Garam-Voronina (ukrán) 15:13.
Negyeddöntő: Márton-Jegorjan (orosz) 15:9, Garam-Velikaja (orosz) 13:15.
Elődöntő: Márton-Lembach (francia) 15:7.
Döntő: Márton-Velikaja (orosz) 10:15.
Végeredmény: 1. Velikaja (orosz), 2. Márton Anna (edző: Gárdos Gábor, válogatott edző: Pézsa Tibor), 3. Harlan (ukrán) és Lembach (francia), …8. Garam Nóra (edző: Gárdos Gábor, válogatott edző: Pézsa Tibor), …29. Záhonyi Petra, …35. László Luca.