Budán élő angyalföldiek

jún 1, 2020 | Hírek

Újraindult a vívóélet az országban! Új sorozatunkban kluboknál teszünk látogatást, illetve a válogatott edzésére látogatunk el. A versenyek még váratnak magukra, de a legfontosabb: újra vívhatunk!

A Vasas Pasaréti úti, Kovács Pál vívócsarnoka több szempontból kivételes. Napjainkban elsősorban talán azért, mert két, aktív olimpiai bajnokunk, Szász-Kovács Emese és Szilágyi Áron ebben az egyesületben vív. Másrészt, valljuk meg, környezete okán is egyedinek számít. Buda egyik legelegánsabb, jómódú villanegyedébe ékelődik be a Pasaréti úti központ, ahol a nemrégiben felújított, minden igényt kielégítő vívóterem is található. 

Ennek megfelelően népszerű is a kardot és párbajtőrt működtető szakosztály. Boros György, korábbi kardvilágbajnok szakosztályvezető mesélte is néhány éve, hogy Riót, a vasasos “aranyolimpiát” követően toborozni sem kellett, magától telt meg a terem gyerekekkel, mi több, ki kellett tenni a “Megtelt!” táblát. Ezekben a napokban sem szabad a bejárás, ám egészen más okok miatt… A “budai angyalföldiek” is szigorú rendszabályok mellett nyitották újra a kapukat a koronavírus-járvány enyhülését követően. 

A Vasas termébe lázméréssel jár együtt a belépés.

Hétköznap délután, az első bekezdésben említett környezetnek megfelelő autókból szállnak ki a vívópalánták – legalábbis jó részük -, akik a csarnokon kívül, a Pasaréti úti bejáratnál gyülekeznek az edzés előtt. Bemenni, csak egy időben, “zsilipelve” lehet, és csak azt követően, ha Magyar Tímea masszőr hőmérője nem jelez lázat. A mérésen, nagyon helyesen, a kíváncsi tollforgatónak is túl kell esnie, a rend, az legyen rend! 

A karantén utáni vívóélet elengedhetetlen eszközei: kézfertőtlenítő, és névre szóló edzésbeosztás.

A terem előterében pedig a mostanság két, legfontosabb tárgy vár mindenkit: a kézfertőtlenítő, és a névre bontott edzésbeosztás. Nem csak a versenyzők, az edzők száma is kötött egyelőre. Egy edzésnapot fegyvernemenként két-két mester visz végig, csoportonként 15-15 kardozóval, illetve párbajtőrözővel. Látogatásunkkor Riba Ferenc és Kósa Miklós vezette a kard-, Halla Gergő és Mészáros Tibor a párbajtőrszekciót. 

“A szakosztály, az egyesület, és az ingatlan tulajdonosa közösen hozta meg a szabályokat, melyeket be kell tartanunk és tartatnunk.” – meséli Kósa Miklós, akit versenybíróként a tokiói olimpiára is jelöltek. “Azt láttad, hol kell bejönni, és a terem túloldalán, a vészkijáraton kell elhagyni a termet. Biztonsági őrök vigyázzák a rendet, akik a szomszédos atlétika pályáért is felelősek.”

A kép előterében Kósa Miklós figyeli, ahogy Riba Ferenc vezényli az edzést.

Az edzés közben megkezdődik, és Riba Ferenc a maga rutinjával szól oda kollégájának: “Pontosan látszik, hogy ki csinálta végig rendesen a kiírt edzéseket a karantén idején, és ki nem. Szerencsére előzőből jóval többen akadnak…” A fegyverek még nem kerülnek elő, azt a választ kapom, hogy talán a Pünkösd utáni héten, elvégre nem lehet rögtön a vívással kezdeni két hónap szünet után. A tagdíjakat márciusra még beszedték, áprilisban természetesen nem, és a májusi fél hónap pedig futotta a márciusi részből. “A nyári programra már készülnek a tervek, de minden attól függ, hogy milyen korosztályoknak és mikor indul a versenyszezon. Ennek tudta nélkül nehéz szervezni a jövőt” – folytatja Kósa Miklós. 

Lassan este hét óra lesz, jöhet az újabb csoport, az újabb zsilipelés… Érkeznek a “nagy nevek” is, befut az ifi olimpiai bajnok Rabb Krisztián, a válogatott párbajtőröző, Koch Máté. Megérkezik a mestere, Halla Péter is, igaz, “álruhában”, azaz civilben. Ezúttal nem ő a “napos”, de nem állja meg, hogy ne pillantson rá, legalább messziről a tanítványokra… Hiába, elhivatottság nélkül nem megy… 

Estére befutottak a "nagyok" is: Rabb Krisztián és Szilágyi Áron a sisakok magányában.

Aztán megérkezik a “sztárvendég”, Szilágyi Áron is. Ahogy szokott, csöndesen, mindenféle sztárallűrök nélkül. Máris állna be a társak közé a bemelegítésre, úgy kell megkérni egy közös fotóra a reménybeli utóddal, Rabb Krisztiánnal, és néhány mondatos nyilatkozatra. 

Kétszeres olimpiai bajnokunk (harmadik a sorban) az indián szökdelést sem blicceli el…

“Valamelyik beszélgetésemben említettem, hogy szabadidős sportolónak érzem magam ezekben a napokban, és ez azóta sem változott. Versenyek, téthelyzet nélkül nem vívás a vívás. Ezzel a tudattal megbarátkozni nem fontos, viszont el kell fogadni, és ezt én meg is tettem. Ahogy kirajzolódik a jövő, látjuk a versenyek időpontjait, azonnal minden megváltozik. Addig marad a szabadidős tevékenység. Na de, annak is megvan a maga rendje, és már elkezdődött a foglalkozás, úgyhogy megyek is” – nyilatkozta kétszeres egyéni olimpiai bajnokunk. Majd sietett a többiek, a nála tíz-tizenöt évvel fiatalabbak közé. És elsőként teljesítette az éppen aktuális feladatot, az indián szökdelést. 

Szilágyi Áronon a koronavírus mit sem változtatott. Megmaradt céltudatos zseninek. 

Sztárok a páston

Kapcsolódó hírek

Elhunyt Horváth Zoltán

Hosszú, súlyos betegség után, 88 éves korában elhunyt Horváth Zoltán, korábbi olimpiai bajnok és négyszeres világbajnok kardozó. Az egész magyar vívótársadalom gyászolja egykori klasszisunkat.

Start – egy hiányzóval!

A genovai Eb-re utazó magyar küldöttség első csoportja csütörtökön elutazott. Egy hiányzó akadt: Gémesi Csanád edzője, Navarrete József váratlan vakbélműtétje miatt nem tarthatott a csapattal. De már jobban van!

Európa-bajnoki kitekintő – oroszokkal

A mieinkről már sokat írtunk – nem eleget -, most a genovai Európa-bajnokság (június 14-19.) mezőnyét mustrázzuk. Jönnek az oroszok, de a lényeg nem változott: hajrá, magyarok! 

Az utolsó simítások

A genovai Európa-bajnokság (június 14-19.) előtti, utolsó magyarországi edzések egyikén jártunk. Fókuszban a férfi kard- és a párbajtőrcsapatunk.

Teljes az Eb-csapat

A férfi párbajtőr-válogatott összetételével teljessé vált a magyar válogatott összetétele a június 14. és 19. közötti Európa-bajnokságra. Hajrá, magyarok!

Élő eredmények

Közelgő események