
- Egy arany, négy ezüst, két bronz. Négy csapatunk végzett dobogós helyen. Lehetett erre számítani?
- Azért így, ebben a formában semmiképpen sem. Elvégre három olyan csapatszámban lettünk érmesek, melyben nem sikerült kvalifikálni magunkat az olimpiára. Ez mindenképpen a bravúr kategóriába sorolható. Bátran kijelenthető, hogy sikeres Európa-bajnokságot zártunk, de mindenki tudja pontosan, hogy olimpikonjaink részére most jön a java.
- Elvégre Ön is azt nyilatkozta az Eb előtt, hogy Párizzsal kapcsolatosan komolyabb következtetéseket nem lehet levonni. Ezt most is tartja?
- Alapvetően igen. Ugyanakkor természetesen szakmai következtetéseket le lehet és le is kell vonni a Bázelben történtekből. Különösen azon versenyszámokban, melyekben az ötkarikás játékokon nem leszünk érintettek. Elvégre azokban a fegyvernemekben, melyekben csapatban nem lehetünk ott Párizsban, ez számított az év fő versenyének.
- Menjünk végig egyenként a fegyvernemeken, hiszen mindegyikben szereztünk érmet, ami egészen kivételes! Tőr?
- A női tőrcsapat zárónapi bronzérme úgy kellett a fegyvernemnek, mint egy falat kenyér. Az előző olimpia kvalifikációja óta sok sikerélmény csapatban nem volt. Most kihasználták a lányok a lehetőséget, sem a németek, sem a franciák nem a legerősebb összeállításukban vívtak. Utóbbiak legyőzése ugyanakkor így is értékes siker. Az Európa-bajnokság legnagyobb bravúrja pedig kétségkívül a férfi tőrcsapathoz köthető, amely a világ egyik legjobb csapatát, a legerősebb felállásban szereplő olaszokat győzte le az elődöntőben. Huszonegy év után nyert érmet a férfi tőrcsapat, ez sok mindent elmond…
- “Saját fegyveréről”, a párbajtőrről miként vélekedik?
- A férfi párbajtőrcsapat természetesen többre képes ennél az ötödik helynél. Ezúttal egyetlen rossz asszó elég volt a negyeddöntőben, senkinek sem sikerült visszahoznia a válogatottat a helyes útra. Ennek ellenére továbbra is úgy gondolom, hogy az olimpián realitás az éremszerzés. Az egyéni verseny két érme természetesen nagyon jó eredmény Siklósi Geritől és Andrásfi Tibitől. A rendkívül fiatal női csapat jól kihasználta az ukránok kiesésével könnyebbé váló ágat, majd jött a komoly skalp a világbajnok lengyelek ellen. Jó jel ez a következő szezon előtt.
- Zárjuk a kardozókkal! Aranyat és ezüstöt hozott a szakág, ismét eredményes volt. Gratulálhatunk hozzá?
- Rabb Krisztiánnak és Pusztai Lizának feltétlenül. Krisztián kiemelkedően vívott a csapatversenyen, oroszlánrésze volt az aranyérem megszerzésében. Liza pedig régen szerepelt egyéniben ilyen eredményesen, neki is kellett ez a siker az olimpia előtt. Igaz, hogy a női kardcsapat negyedik lett, de nem sok választotta el őket a döntőbe jutástól.
- Következik a közvetlen olimpiai felkészülés. Hogyan alakul a program?
- Gyakorlatilag egy fehér és egy színes mosás fér bele a bázeli hazaérkezés után… Szerdán ugyanis mindenki indul az ausztriai Ramsauba, egy regeneráló, félig fizikai magaslati edzőtáborba. Utána pedig három hét magyarországi munka következik, minden szakágnak más-más helyszínnel.
- Mikor lesz végleges a magyar olimpiai vívóválogatott összetétele?
- Hétfő estére kértem a vezető edzőktől a javaslatukat. Ezt kedden tárgyalja a szakmai bizottság. Ezt követően, várhatóan a jövő heti elnökségi ülésen terjesztem a testület elé az általam a fentiek alapján átgondolt válogatott összetételét.