Lassan hagyománnyá válik, hogy a magyarországi vívószezont, az iskolai tanév végén a párbajtőr Olimpici versenysorozat befejező állomása zárja. Ez jelenti valamennyi, kadet korosztály alatti (törpici, újonc, gyermek, serdülő) korosztály egyéni és csapat országos bajnokságát, egy helyszínen, egy időszak alatt. De miként is alakult ki az a versenysorozat, melynek köszönhetően – persze, csak többek között ennek köszönhetően… – a magyar párbajtőrvívás utánpótlása a világ közvetlen élmezőnyébe tartozik? Ennek próbáltunk utánajárni írásunkban, amelyet egyben a balatonfüredi, június 17. és 22. közötti versenysorozat előzetesének szánjuk.
A történet valahogy úgy kezdődött, többek elmondása szerint, hogy a 2000-es évek elején nem úgy alakult a hazai párbajtőr utánpótlás létszáma és színvonala, ahogy kellett volna. Ebben az időszakban tért haza edzőként Olaszországból a legendás Kulcsár Győző, aki az itáliai mintának megfelelően kitalálta azt, hogy integrált, egységes versenyrendszert kell kialakítani a fiatal korosztályok számára. Külföldi meghívottakkal, zárásként pedig látványos országos döntővel. Az ötletet tettek követték, és mára elmondhatjuk azt, hogy nincs olyan magyar párbajtőröző, aki nem az Olimpici versenyrendszeréből kinőve jutott el a felnőtt világhírnévig…
Dancsházy-Nagy Tamás a párbajtőr alapkövének tartja az Olimpicit.
Beszéljen erről elsőként Dancsházy-Nagy Tamás, aki fiatalon a versenysorozat egyik kidolgozója volt: “Mára úgy érzem, az Olimpici versenysorozat a magyar párbajtőrvívás alapkövévé, egyben ékkövévé vált. Az ötlet a legendás Kulcsár Győzőtől és a pécsi Lukács Istvántól származik, és én is segíthettem a kezdeti lépéseknél. 2006-ban rendeztük az első Olimpicit. Az alapgondolat arról szólt: egységes versenyrendszere legyen az utánpótlásnak, az év során váltakozó helyszíneken, de együtt, közösen lépjenek pástra. Kiegészítettük ezt azzal, hogy hívjunk meg szomszédos országokat is, legyen még nagyobb, rangosabb és erősebb a sorozat. Majd az egész évad zárásaként, amolyan ‘gálaszerűen’, minél jobb körülmények között, mindenki találkozzon, és közösen küzdjön meg a magyar bajnoki címekért.”
A férfi párbajtőr-váltatott jelenlegi vezetőedzője, Imre Géza és Boczkó Gábor korábbi, Siklósi Gergely jelenlegi mestere elmondta, hogy a jelenlegi mezőnyben nincs is olyan válogatott vívó, aki ne az Olimpici versenyrendszerén nőtt volna fel.
“Hatalmas mezőnyök, egész napos versenyek, többek között románok, ukránok részvételével. Családi eseménynek számítottak és számítanak ezek a hétvégék, amelyek szakmailag és emberileg is sokat adtak hozzá a fiatalok fejlődéséhez. Siklósi Geri, Nagy Dávid, Andrásfi Tibi, Koch Máté, azaz a jelenlegi férfi válogatott ebben a rendszerben nőtt fel, de ugyanez mondható el a hölgyekről is.” – nyilatkozta honlapunknak Dancsházy-Nagy Tamás.
Éppen az Olimpici nyitónapja előtt 24 órával, azaz pénteken lép pástra olimpiai kvalifikációs egyéni Európa.-bajnokságon, Plovdivban a magyar férfi párbajtőr-válogatott, melynek utolsó hazai edzésén, a Gerevich Aladár Nemzeti Sportcsarnokban a két kortársat, az egyaránt 23 éves Koch Mátét és Andrásfi Tibort kértük meg arra, hogy elevenítsék fel olimpicis emléküket, egyben üzenjenek a fiataloknak.
Koch Máté és Andrásfi Tibor egymás mellett nőtt fel az Olimpici versenysorozatán.
“Kiskoromtól kezdve ott voltam az Olimpiciken, és rendre összecsaptam Mátéval már akkor is… Úgy emlékszem, akkoriban nekem ment jobban, de aztán kadetra és juniorra fordult a kocka. Nagyon szerettük ezeket a versenyeket, sokat segítettek pályafutásunk megindulásában. Üzenem a mostaniaknak, hogy élvezzék a versenyeket, a hangulatot, ne stresszeljenek, szeressék a vívást.” – mondta Andrásfi Tibor.
Koch Máté pedig ezeket a mondatokat tette hozzá. “Valóban, eleinte Tibi volt a jobb, de a közösség, a sok ember, a környezet különleges hangulatot teremtett, amit nagyon szerettünk. Az eredmény majdhogynem másodlagos volt, bár már akkor is nagyon akartam nyerni… Ezért is üzenem a fiataloknak: az Olimpici nagyszerű dolog, kitartás, szeressétek a vívást!”
Az idei Olimpici versenyeit június 17. és 22. között rendezik, ezúttal is Balatonfüreden. A “házigazda”, miként oly sokszor, ismét az Eitner Kinga által vezetett klub, a Balaton egyesülete lesz, nevéhez illő környezettel. “Az Olimpici a vívásról szól elsősorban, de a családokról is. Az előszezonban, a Balaton partján próbáljuk összehozni a vívócsaládot ebben az időszakban, remélem, sikeresen. Másfél évtizede Keszthely, illetve Balatonfüred ad otthont az eseménynek, így lesz ezúttal is. Őszintén hiszem, hogy a füredi rendezvényközpont remek helyszín lesz, az pedig bizonyos, hogy a nagyon erős magyar utánpótlásnak köszönhetően remek versenyeket láthatunk majd.” – nyilatkozta a klubvezető, aki egyben a junior párbajtőrözők válogatott edzője.