BATTAI SUGÁR
21 esztendős kardozó, egyesülete: Debreceni EAC.
Edző: Dávid László (2011-).
Legjobb eredményei: kétszeres csapat világbajnok (2022, 2023), Világkupa arany- és ezüstérmes (2023, 2024), a világranglista jelenlegi 29. helyezettje.
A “Három a kislány” legkisebbike, Pusztai Liza, Szűcs Luca és Battai Sugár egy-egy esztendő különbséggel született, és annak ellenére, hogy pályájuk elején tartanak, bátran kijelenthető, hogy máris átformálták a világ női kardvívásának térképét. A legkisebb hercegnő pedig egészen különleges karriert futott be, és hol van még a vége… Elvégre kevesen mondhatják el magukról, különösen vívásban, hogy 21 esztendősen életük második olimpiájára készülődhetnek – ráadásul mindezzel nem is maradéktalanul elégedetten…
De nézzük Sugi pályáját, ami üstökösszerűen indult. A “magától értetődő” korosztályos sikerek közben 18 évesen került be a tokiói olimpiára eljutó magyar válogatottba. Egyéniben nem indult, a csapat akkor még nyolcadik lett – a sérült Márton Anna helyett viszont máris mély vízbe került a debreceni tehetség. (Erről a “debreceniségről” később még azt ejtünk…)

Aztán alig egy évvel később, 2022-ben jött a kairói világbajnokság. Battai Sugi az olaszok elleni negyeddöntőben plusz tízes, a franciák elleni fináléban plusz nyolcas mérleggel zárt, főszerepet játszott a sporttörténeti bravúraranyban. A pályafutás töretlenül folytatódott 2023-ban is. Márciusban bravúros egyéni aranyérem az athéni Világkupán, áprilisban junior világbajnoki csapat-aranyéremmel búcsúzott a korosztálytól. Majd Milánóban jött a duplázás, újabb aranyérem csapatban a felnőttek között is, ami gyakorlatilag megalapozta a sikeres olimpiai kvalifikációt.
A folytatás előtt itt álljunk meg egy pillanatra! Sugi Debrecenben kezdte a pályáját, Dávid László tanítványaként. Mára az előző mondatból gyakorlatilag a kezdet és a múlt idő változott. Battai Sugár Debrecenben vív, Dávid László tanítványaként. Hogy mindez mivel jár? Például azzal, hogy Suginál valószínűleg nem sok magyar ember utazik többet a világon. Saját bevallása szerint, alsó hangon heti két Debrecen-Budapest oda-vissza, a rengeteg edzőtábor, no meg természetesen a versenyek – a világ minden pontján. Ja, a magyarnak nem hobbija az utazgatás… Közben világszínvonalon vív, tanul és teszi mindezt bájosan, csinosan, szinte mindig mosolyogva. A mester pedig kíséri mindenhová, ebből következően ő is annyit utazik, segít, ahol tud, miközben képzi magát korábban Pézsa Tibor, mostanság a válogatott edző, Gárdos Gábor segítségével. Szóval, igazi csapatmunka az övék, egy roppant fárasztó csapatmunka, amelyet a sikerek édesítenek meg, szerencsére akad belőlük bőven.
Így érkeztünk meg ehhez a szezonhoz, a párizsi olimpiához. Amelyen nem változik Sugi szerepe Tokióhoz képest, most is csapatban kap majd lehetőséget. Ám reméljük, ezúttal már főszerepet. A debreceni klasszis idén is összevívott Limában egy Világkupa-ezüstöt, ám ez az eredmény nem számított a hazai ranglistába. Ha beszámít, akkor Sugi megnyeri a rangsort. Így negyedik lett, és ez most a csapatszereplésre elég. Bizonyosan nem így tervezte. De nem panaszkodik, továbbra is mosolyog, teszi a dolgát, és biztosak lehetünk benne, hogy fontos szerepe lesz abban, hogy a magyar női kardcsapat két világbajnokság után az olimpián újfent igazolja klasszisát.
Hajrá, Sugi, hajrá, női kardcsapat, hajrá, magyarok!
Battai Sugár csapatban augusztus 3-án vív majd a párizsi olimpián. Hajrá, Sugi!
(Battai Sugár csütörtökön, a Facebook-oldalunkon megjelenő videóinterjújában arról is beszél, hogy miként készül Párizsra, mit szeretne elérni csapattársaival – meg még sok minden egyebet. Figyeljétek Facebook-oldalunkat!)