Sákovicsné Dömölky Lídia az idén ünnepelte 85. születésnapját, jó erőben, jó egészségben. Versenyzőként olimpiai bajnok és kétszeres olimpiai ezüstérmes tőröző. A tokiói olimpián – természetesen az 1964-esen… – ő vívta a döntőben az utolsó, sorsdöntő asszót a Szovjetunió ellen, és szövetségi kapitány férjével, Sákovics Józseffel ünnepelhette a győzelmet. Világbajnokságokon egy egyéni, és négy csapat aranyérmet szerzett.
Kivételes pályafutása után edzőként és sportújságíróként dolgozott évtizedeken keresztül. A mai napig aktív résztvevője a magyar vívásnak, díszvendégként, őszinte szurkolóként az itthoni helyszíneken köszönthetjük rendszeresen Lidi nénit. A sportági Hall of Fame-be a Magyar Vívó Szövetség elnöksége jelölte Dömölky Lídiát, és a Nemzetközi Vívó Szövetség többek között a két korábbi klasszis kardozóval, az olasz Mario Aldo Montanóval, valamint az orosz Mihail Burcevvel egyetemben választotta kivételes egyéniségünket a jeles társulat tagjai közé.
Dömölky Lídia a mai napig díszvendége valamennyi fontos rendezvényünknek.
Jellemző Lidi nénire, hogy gratulációnkat azonnal gratulációval viszonozta. “Szeretnék gratulálni vívóinknak a nagyszerű olimpiai szerepléshez. Olyan jó érzés volt figyelni őket, szurkolni nekik ezekben a napokban. A sport, a vívás arra is alkalmas volt, hogy végre elterelje kicsit a figyelmemet erről a fránya koronavírusról, ami az én életemet is átalakította az elmúlt másfél esztendőben… Szilágyi Áron pedig egészen kivételes egyéniség, és nem csak a páston az. Biztos vagyok abban, hogy a szeptemberi szezonkezdetre tele lesznek kezdő vívópalántával a termek, és ez is alapja a későbbi sikereknek.”
Lidi nénit Csampa Zsolt, a vívószövetség elnöke köszönti rendezvényünkön.
Ezt követően azért örömmel beszélt saját kitüntető címéről is. “Óriási megtiszteltetés, és nagyon meghatódtam, amikor megtudtam. Az lenne az igazi öröm számomra, ha itt is csatlakozhatna hozzám férjem, Sákovics József, aki egyéni világbajnok vívóként, és valaha volt legeredményesebb magyar vívó olimpiai szövetségi kapitányként megérdemelné ezt.”
Ezzel a vívó Hall of Fame-ben helyet kapó magyarok száma 14-re nőtt. A dicsőséges lista a következő: Bay Béla, Dömölky Lídia, Elek Ilona, Fenyvesi Csaba, Gedővári Imre, Gerevich Aladár, Kamuti Jenő, Kárpáti Rudolf, Kovács Pál, Kulcsár Győző, Nagy Tímea, Rejtő Ildikó, Schmitt Pál, Szabó Bence.