A vívósportág 3 szakágra különül el. Ezek a kard, a tőr és a párbajtőr. Mindhármat művelik a gyengébb nem képviselői is.
A versenyvívás története felöleli az egész XX. századot. Jelenleg érvényes szabályai megértést igényelnek de nem bonyolultabbak, mint sok más szabályok által rögzített egyéni nagy csapatsportág. A három fegyvernem azonosságai:
A selejtező mérkőzések csapatküzdelmekben 5 találatra történnek, amit az egyenes kieséses rendszer követ.
A főtáblán folytatott küzdelem 15 találatra történik, ahol 1 vereség már a kiesést jelenti. A világversenyeken az egyéni küzdelmeket mára már minden szakágban csapatversenyek kísérik. 3 fős csapatok csatáznak váltóverseny formájában 5 találatokat elérve egyéni összecsapásokkal. Végül az nyer, amelyik eléri a 45. találatot. A csapatversenyek lebonyolítása is direkt kiesés. A találatok érvényességét elektromos találatjelző gép mutatja, mely végül is csak segíti a versenybíró rendelkezéseit. A döntés /és az esetleges tévedés/ az adott csörtét vezető zsűri joga.
A találatok adása a 14 méter hosszú vívópáston zajlik a vezetőbíró rajta és állj vezényszava között. A szakágak világversenyeire egy időpontban és helyszínen kerül sor. Ezek aktuálisan az athéni nyári játékokon, a XXVIII olimpián, augusztus 14-én kezdődő vívóküzdelmek. Sok sikert legeredményesebb olimpiai sportágunk képviselőinek! A különbségek napjainkban már nemcsak a találatok módjából, az egyezményes szabályokból és a találati felületek eltérésébol adódnak. Az élsport szintjén az egyes fegyvernemek oktatása, felkészülése, versenyzése és a sportág világméretű népszerüsödése és elterjedése megszüntette a fegyvernemek közti korábban előforduló átjárhatóságot. A kard és a tőr konvencionális, míg a párbajtőr combat fegyvernem. A konvenció szó egyezmény, megállapodás, mely az asszó során a támadás elsőbbségét biztosítja. Amennyiben a támadó /kezdeményező/ vívó akciójába az ellenfél vele egy időben belevág, vagy beleszúr a találatokat nála kell megítélni. A támadás kritériuma folyamatos előrehaladás közben a vívófegyverrel támadni kell az ellenfél érvényes találati felületét. Ez esetben a védekező vívó csak hárítással jó ütemű tempóban végrehajtott közbetámadással (ez időkülönbséget jelent) vagy szabályosan végrehajtott közbe akcióval veheti át a kezdeményezést.
Kard:
A találatok adása vágással és szúrással egyaránt történhet ezért a variálhatósága, cselekménysora ebből adódóan szellemisége ennek a fegyvernemnek a legnagyobb. A találati felület deréktól felfelé érvényes ez alatt mélyvágásnak minősül, amit a gép nem jelez. Fél évszázadon keresztül a magyar kard is legyőzhetetlennek bizonyult s a világméretű rivalizációban az elmúlt évtizedekben és napjainkban is meghatározó szerepet játszanak bajnokaink. Az elmúlt néhány évben került bevezetésre a kibontakozó félben lévő női ága.
Tőr:
A konvenció itt is érvényes találati felülete csak a törzs. A fej és a karok érvénytelenek, ezt fehér lámpa jelzi de ez a konvenciót nem szünteti meg. Szabályváltozásként a fehér lámpa esetleges eltörlése lehetséges.
Párbajtőr:
Harci fegyver. A találat elsőbbségét csak rövid időkülönbség teszi lehetové. Az esélyek kiszámíthatatlansága a fegyver jellegébol adódóan itt a legnagyobb. Csak szúrni lehet, az egész test érvényes. Ha mindkét fél talál kettős találatnak minősül.