Tényleg nem lehet szavakat találni Szilágyi Áronra! Imponáló, fantasztikus, elképesztő, különleges, egyedülálló. Csakhogy ez mind egyszerre igaz rá…! Háromszoros olimpiai bajnokunk ezúttal hazai páston verte végig a világot. Világbajnokot, olimpiai ezüstérmest, olimpiai bronzérmest, aki szembe jött vele. Mindezt elegánsan, sportszerűen, jókedvűen, már-már vidáman és könnyedén.
Tizennégy év után lett ismét magyar aranyérmese a budapesti kard Világkupának, Nemcsik Zsolt után Szilágyi Áron lett aranyérmes!
Klasszisunk, Decsi András 32 esztendős tanítványa úgy nyerte meg a Gerevich-Kovács-Kárpáti férfi kard egyéni Világkupát a BOK Csarnokban, hogy a 18 olimpiai aranyat nyerő névadók fentről elégedetten mosolyoghattak a káprázatos utód teljesítménye okán. Mindezt úgy, hogy a hét elején influenzával bajlódott, egyet tudott edzeni a verseny előtt. Bőven elégnek bizonyult… Bármilyen hihetetlen, Áron először nyert Budapesten Világkupát, legutóbb magyar kardozó 2008-ban győzött idehaza, Nemcsik Zsolt személyében.
Szilágyi-Szatmári csúcstalálkozó a legjobb 32 között.
A hat állomásos sikerszéria bemelegítéseként a szaúd-arábiai Almutairi kapott egy 15:3-at, utána viszont a sorsolás szeszélye folytán egy egyéni világbajnok következett, történetesen Szatmári András. A csapattárssal rendre szoros asszót vív Áron, ám ezúttal nem így történt. Az olimpiai bajnok már az elején nagy előnyre tett szert, és végül 15:9-re győzött. A nyolcaddöntőben “pihentetésül” egy egyiptomi rivális következett, Elsissy személyében. Az idézőjel komolyan vehető az afrikai ország kardozói rohamléptekkel fejlődnek, tavaly csapatban junior vb-aranyat nyertek, a BOK Csarnokban két kiemelt vívójuk volt, az egyik éppen a Vasas vívójának aktuális ellenfele. 15:11-gyel lépett túl Áron újabb riválisán, és jöhetett a negyeddöntőben a tokiói finálé visszavágója.
Két világklasszis csúcstalálkozója: Szilágyi Áron és Kim Junghvan elődöntője.
Szilágyi Áron ugyanis az olasz Luigi Samelével került szembe, akit az olimpiai aranyért simán vert. Most 10:10-ig haladtak együtt a felek, utána viszont a magyar esélyt sem adott riválisának, 15:11 lett ennek az asszónak is a vége. A négyes döntőt már népes közönség előtt vívták a BOK Csarnokban, és Áron itt is egy régi ismerőssel találkozott. A koreai Kim Junghvant a riói olimpia elődöntőjében győzte le Szilágyi szoros meccsen. Kim egyébként csapatban kétszeres olimpiai bajnok, egyéniben két ötkarikás bronza van, meg egy egyéni világbajnoki címe. A sportág jelenlegi két legeredményesebbje ezúttal is káprázatos meccset vívott. Áron 3:5-ről 10:5-re fordított, ám Kim nem adta fel, mi több, a végén egyetlen tus döntött – a magyar javára! Áron egylámpással nyert 15:14-re, és ezek után a döntő már laza átmozgatásnak tűnt. Pedig a rivális a legerősebbnek számító olasz, Luca Curatoli volt. Kapott egy sima 15:7-et, a magyar klasszis olyan magabiztosan hozta le a döntőt, miként az olimpiai finálékat szokta…
Áron hazai öröme: hazai páston lett Világkupa-győztes.
Szilágyi Áron néhány perccel a győztes asszója után így nyilatkozott honlapunknak: “Tokió után azt nyilatkoztam, hogy ettől kezdve nekem minden győzelem ajándék. Így érzem ezt most is, de persze nagyon örülök az újabb ‘ajándéknak’, a budapesti aranyéremnek, ráadásul ezt a versenyt eddig nem tudtam megnyerni. Felszabadultan vívtam, bátran megcsináltam minden akciót, amit kitaláltam, bemondtam a tusokat, gratuláltam ellenfeleimnek a szép tusokhoz, szóval, élveztem az egészet. Pedig a hét elején influenzás voltam, némi túlzással az ágyból érkeztem a versenyre… Most hazamegyek, lezuhanyozom, aztán áthangolom magam a csapatra! Alszom egy nagyot, és remélem, holnap is a legjobbamat tudom nyújtani…”
Mester és tanítványa: Decsi András és Szilágyi Áron.
Decsi András, Áron mestere, egyben a válogatott edzője ekképpen foglalta össze Áron teljesítményét: “Egyszerűen elképesztő, amire Áron képes. Ezt a koncentrációt, fókuszálást, összeszedettséget nem lehet tanítani. Ahogy azt az olimpiákon megszokhattuk, az elődöntőben azért volt egy szoros mérkőzés, de ez már hozzátartozik Áron aranyérmeihez… Nagyszerű napot zártunk, remélem, holnap is lesz minek örülnünk.”
A többiekről. Az egyéni világbajnok Szatmári András “sorsáról” fentebb már beszámoltunk, az Áronnal történő randevú előtt jelenkorunk egyik legnagyobb tehetségét, a 17 évesen kadet és junior Európa-bajnokságot nyerő német Colin Heathcockot verte 15:13-ra. Aztán pedig jött Áron… “Nagyon nem éreztem ellene ezúttal… Pedig élveztem, hogy végre nézők előtt vívhattam, remélem, holnap a csapatversenyen érmet nyerünk, méghozzá jó hangulatban.” – mondta Szatmári András.
A legjobb 32 között búcsúzott Decsi Tamás is. Tokiói bronzérmesünk előbb Iliász Nikolászt győzte le 15:11-re, aztán viszont a fentebb már ugyancsak említett olasz Samele következett. Tomi az elejét nem érezte, 8:2-re elhúzott az olimpiai ezüstérmes, és ezt az előnyt meg is őrizte a mérkőzés végéig (9:15). “Az elején nem sikerült együtteseket vágnom, a szünet után viszont megéreztem a vívást, három peches tust kaptam, ami ha fordítva alakul, lehetett volna esélyem. Majd a csapaton…” – nyilatkozta Decsi Tamás.
A negyedik bronzérmes csapattag, Gémesi Csanád viszont balszerencsés napot zárt. A német Schneider elleni mérkőzésen, 8:7-es vezetésnél kifordult a bokája, és eztán csak tisztességből vívta végig az asszót a gödöllői, sérülése miatt nem volt reális esélye a győzelemre (9:15). Nincs szerencséje mostanság Csanádnak, combizomhúzodás és covid után most megint egy sérülés jött közbe – reméljük, ennél csak jobb jöhet… A 64 között búcsúzott az említettek mellett Kossuth Bálint és a junior korú Horváth Gergő.
Vasárnap a csapatverseny következik, Gémesi Csanád sajnálatos sérülése miatt Decsi András vezetőedző cserélt, így Decsi Tamás, Szatmári András és Szilágyi Áron mellé Iliász Nikolász került. A mieink először a nyolcaddöntőben lépnek pástra a spanyol-lengyel meccs győztese ellen, délelőtt 10 órától. Hajrá, magyarok!
Eredmények. Férfi kard egyéni Világkupa, Gerevich-Kovács-Kárpáti emlékverseny, BOK Csarnok, 205 induló. A legjobb 32 közé jutásért: Szilágyi-Almutairi (szaúd-arábiai) 15:5, Decsi-Iliász 15:11, Gémesi-Schneider (német) 9:15, Szatmári-C. Heathcock (német) 15:13, Kossuth-Gu Bongil (koreai) 8:15, Horváth-F. Ferjani (tunéziai) 13:15.
A legjobb 16 közé jutásért: Szilágyi-Szatmári 15:9, Decsi-Samele (olasz) 9:15.
Nyolcaddöntő: Szilágyi-Elsissy (egyiptomi) 15:11.
Negyeddöntő: Szilágyi-Samele (olasz) 15:11.
Elődöntő: Szilágyi-Kim Junghvan (koreai) 15:14.
Döntő: Szilágyi-Curatoli (olasz) 15:7.
Végeredmény: 1. Szilágyi Áron (edző és válogatott edző: Decsi András), 2. Luca Curatoli (olasz), 3. Kim Junghvan (koreai) és Oh Szanguk (koreai), …22. Decsi Tamás, …27. Szatmári András, …35. Gémesi Csanád, …44. Iliász Nikolász, …53. Horváth Gergő, …55. Kossuth Bálint, …84. Péch Miklós, …91. Nagy Martin, …93. Fröhlich Bálint, …95. Puy Sebestyén, …98. Vigh Benedek, …101. Rabb Krisztián, …110. Pintér Levente, …122. Nagy Pál, …136. Szabó Márton, …141. Pápai Roland, …143. Noseda Szabolcs, …149. Péch Kornél, …155. Galgóczy Tamás, …163. Baaken Mátyás, …188. Ondrik Konrád.