Munkatársunk helyszíni tudósítása:
A kairói világbajnokság utolsó selejtezőnapján a női kardozók kezdték a versenyeket, három magyarral a páston, eggyel pedig a szállodában. Pusztai Lizának ugyanis kiemeltként nem kellett pástra lépjen. A többiek viszont ott voltak a hatalmas olimpiai komplexum termeiben. A legfiatalabb magyar végzett leghamarabb. Battai Sugár, aki alig 19 esztendejével nemcsak a kardozók, hanem a teljes küldöttség legifjabb versenyzője, egyetlen vereségével és remek találatarányával a csoportkörből közvetlenül feljutott a 64-es főtáblára.
Battai Sugi újoncként, 19 évesen jutott 64 közé a felnőtt világbajnokságon.
Szűcs Lucánál (4 győzelem/2 vereség) és Katona Renátánál (3/3) kissé akadozott a gépezet, ám továbbjutásuk egy pillanatig sem forgott veszélyben. Csakhogy a sors szeszélye és az ebből fakadó balszerencse okán a főtábláért éppen egymással kerültek szembe… Mit tehet ilyenkor az emberfia…? A két hölgyhöz legközelebb állók talán azt, ha elegánsan kisétálnak a teremből, és egy eldugott helyen izgulnak azért, akihez tartoznak. A “semleges magyarok” pedig azt, ha a nézőtéren meghúzódva, csendesen szemlélik végig, hogy egy magyarnak azért kell búcsúznia a selejtezőben, mert összesorsolják egy másikkal. A szoros meccset végül Reni nyerte 15:13-ra, így ő folytathatja majd további két társával egyetemben szerdán a világbajnokságot.
Katona Renáta is ott lehet a főtáblán.
Gárdos Gábor vezetőedző így értékelte a történteket a versenynap végén: “Battai Sugi nagyon szépen teljesített, tőle ez a vívás igen értékesnek számít, csak így tovább! Igazából Lucát és Renátát sem érheti kritika, nagyjából hasonlóan szoktak vívni a Világkupa-állomások csoportköreiben, mint tették azt most. Az már a komoly balszerencse kategóriájába tartozik, hogy a két, direkt kieséses szakaszban érintett magyar éppen egymással került szembe. A lányok szoros és szép meccset vívtak, de hát egyiküknek búcsúznia kellett…”
Ha már kard, sorsolás, és magyar-magyar párharc, akkor érintsük a hétfői férfi versenyt is, elvégre Szilágyi Áronék fegyvernemében ekkor már érmeket osztanak. Háromszoros olimpiai bajnokunk természetesen a szállodában pihent, ám Bodnár József masszőr megosztotta az üzenetét: “Áron világbajnok akar lenni.” Sokan tudják, ez az egyetlen medál, ami hiányzik gyűjteményéből. Más kérdés, hogy nyilván mások is hasonló tervekkel lépnek pástra, példának okáért Szatmári András, aki viszont már arany- és ezüstérmet is szerzett ebben a számban. Szurkolunk mi mindkettejüknek, ám ezt csak a nyolcaddöntőig tehetjük, ahol – reméljük, mindketten eljutnak odáig – összekerül a két magyar. Aztán már csak egyikükért fogunk szorítani…
Még mindig maradjunk a férfi kardnál. Hogy mekkorát változott a világ ebben a fegyvernemben, azt jól példázza, hogy a 64-es mezőnybe mindössze 30 európai tudott bekerülni. Ez bizony teljesen abszurdnak tűnhetett, mondjuk 30 esztendővel ezelőtt, ám erre tart a kardvívás. Persze, még mindig jobban áll az öreg kontinens, mint atlétikában, ahol a 100 méteres síkfutás 16-os elődöntőjébe egyetlen európai sem tudott bekerülni…
Dósa Dani komoly skalpot szerzett a japán Szaito legyőzésével.
A selejtezős program utolsó versenyszámában a férfi tőrözők szerepeltek, és igazából őket sem érheti panasz, sőt… Frűhauf Benjáminnak balszerencsésen alakult a napja, rásérült korábbi részleges szakadására, így nem volt reális esélye a versenyen. Németh András egy jó csoportkör után nem bírt a tajpeji Chennel (11:15), a többiek viszont szépen teljesítettek. Dósa Daninak a csoportban is mindössze egyetlen veresége volt, az pedig, hogy a 64-ért a japán válogatott Szaitót le tudta győzni (15:13), már-már a bravúr kategóriába számított. Szemes Gergőnek azért is jár a dicséret, mert 19 évesen főtáblára került, de azért is, ahogy kellemetlen riválisát, a szerb Csukot 15:13-ra legyőzte ezért. Ezzel két újabb magyarral bővült az egyéni főtáblások száma, a 24 magyar indulóból 20-ért szurkolhatunk a következő három napban.
Szemes Gergő is 19 évesen jutott felnőtt vb-n főtáblára.
“Azt gondolom, hogy összességében elégedett lehetek a fiúkkal. Dani jó formában vívott egész nap, és az sem zavarta meg, hogy igen erős ellenféllel került szembe a folytatásban. Gergő juniorként lett főtáblás felnőtt vb-n, ami már önmagában véve komoly teljesítmény. Andris is odaérhetett volna, de az biztató a csapat előtt, hogy ő is értékes csoportkört vívott. Azért viszont aggódom, nehogy hárman maradjunk a csapatra, mert Beni combizom-sérülése egyáltalán nem néz ki jól.” – értékelt Szirmai Benedek, a férfi tőrözők vezetőedzője.
A világbajnokság lényegi része hétfőn kezdődik, hat egymást követő napon avatnak majd 2-2 aranyérmest. Elsőként női párbajtőrben és férfi kardban. Előbbiben Büki Lili, Kun Anna, Muhari Eszter és Nagy Kinga, utóbbiban Decsi Tamás, Gémesi Csanád, Szatmári András és Szilágyi Áron szerepel majd. A 64-es tábla a hölgyeknek 8.30-kor, az uraknak 10-kor kezdődik. A négyes döntők programja fél 6-kor indul.
Mostantól még inkább: hajrá, magyarok!
Világbajnokság, Kairó. Eredmények.
Férfi tőr egyéni, 159 induló. A csoportmérkőzéseken: Dósa Dániel 4 győzelem/1 vereség, Németh András 4/1, Szemes Gergő 4/2, Frűhauf Benjámin 2/4 (továbbjutott).
A legjobb 96 közé jutásért: Frűhauf-Lechner (osztrák) 5:15.
A legjobb 64 közé jutásért: Szemes-Csuk (szerb) 15:13, Dósa-Szaito (japán) 15:13, Németh-Chen (tajpeji) 11:15.
Szerdán a legjobb 32 közé jutásért: Szemes-Toldo (brazil), Dósa-Jeung (hongkongi).
Női kard egyéni, 133 induló. A csoportmérkőzéseken: Pusztai Liza kiemelt, Battai Sugár 5 győzelem/1 vereség (a legjobb 64 közé jutott), Szűcs Luca 4/2, Katona Renáta 3/3 (továbbjutottak).
A legjobb 64 közé jutásért: Katona-Szűcs 15:13.
Szerdán a legjobb 32 közé jutásért: Pusztai-Eifler (német), Battai-Poupinet (francia), Katona-Martin-Portugues (spanyol).