Munkatársunk helyszíni jelentése:
A krakkói Európa Játékok vívóversenyeinek eddigi legértékesebb sikerét könyvelhettük el csütörtökön. A Büki Lili, Kun Anna, Muhari Eszter, Wimmer Dorina összeállítású női párbajtőrcsapat ugyanis ezüstérmet nyert az egyben olimpiai kvalifikációs Európa-bajnokságon. Egyfelől hasonló eredményt legutóbb 2007-ben, Gentben ért el a szakág. Másfelől pedig nagyot lépett előre azért, hogy reális esélye legyen a párizsi kvótaszerzésre.
Muhari Eszter, Büki Lili, Wimmer Dorina, Kun Anna.
Az út természetesen nem volt kikövezve a fináléig. Mi több, Somfai Péter válogatott edző csapata már a nyolcaddöntőben igencsak megküzdött Spanyolországgal szemben. Az utolsó kör előtt három tussal még az ibériaiak vezettek, ám ekkor Dorina egyenlített, Eszter megszerezte, Anna pedig megtartotta az előnyt (38:35). Ezt követte a rendkívül fontos, Lengyelország elleni negyeddöntő. A mieink egész végig kézben tartották az esélyesebb rivális elleni meccset. Kun Anna és Muhari Eszti hozta a pluszokat, amelyet rendre a 18 esztendős Wimmer Dorina ellen próbáltak behozni a hazaiak, ám a szezon felfedezettje remekül megállta a helyét, és nem is férhetett kétség a 45:39-es győzelemhez.
Volt ok az örömre, remekelt a női párbajtőrcsapat.
Az igazi bravúr viszont ezt követte. Az elődöntőben a toronymagas favoritnak számító olaszok következtek. Jó kezdés után a második kör végére az itáliaiak átvették a vezetést, és a nyolcadik asszóra Eszti hat tusos hátránnyal kötött be Santuccio ellen. Aztán egálnál kötött ki, zseniális vívással egyenlítette ki a hátrányunkat. Kun Anna a kétszeres egyéni világbajnok, és Szász-Kovács Emese mögött olimpiai ezüstérmes Rosella Fiamingóval szemben lépett pástra, és esélyt sem hagyott neki! Plásztán Attila tatai tanítványa hét tust vert a klasszis ellenfélre, és 38:31-nél érthetően nagy örömmel ölelkezett össze a magyar csapat!
Muhari Eszti nagyszerűen vívott a nap folyamán.
A döntőben tovább folytatta nagyszerű szereplését fiatal válogatottunk. Szinte végig mi uraltuk a döntőt, a lányok egymást múlták felül, és az a francia csapat, amely számtalanszor legyőzött már bennünket, nem találta a fogást a lányokon. Az utolsó asszóra három tus előnnyel állt fel Kun Anna Mallo ellenében, ám a nagyszerű teljesítményt nem sikerült megkoronázni. 33:33-mal zárult a mérkőzés, és következett a hosszabbítás, amely a franciáknak hozta meg az aranyérmet. Ugyanakkor emeljük kalapunkat a csapat előtt, egymásért végig küzdve, az elmúlt másfél évtized legszebb eredményét hozta a válogatott, amely ezzel bizonyította, hogy korántsem álom kategóriába számít a fegyvernem esetleges olimpiai kvalifikációja.
A lányok részéről Muhari Eszter fogalmazta meg gondolatait, kicsit még a könnyeivel is küszködve: “Olyan közel voltunk az aranyéremhez, hogy most kicsit nehéz örülni az ezüstnek. Viszont nagyon boldog vagyok, hogy így sikerült ez a verseny, igazi csapatot alkottunk, és nagyon sokat érhet ez az ezüstérem az olimpiai kvalifikáció szempontjából.”
Somfai Péter válogatott edző ugyanakkor tudott mosolyogni a döntő után is, teljes joggal, elvégre 16 év után vívott ismét Eb-döntőt a női párbajtőrcsapat. “Mindenki a legjobbját nyújtotta, nagyon büszke vagyok a lányokra. Bebizonyosodott, hogyha Anna és Eszti egyaránt jól vív, akkor bárkit legyőzhetünk. Ugyanakkor Dorinán sem tudtak fogást találni, mindenki ellene próbálta behozni a hátrányt, de ő is remekül megállta a helyét. Persze, fájó, hogy ilyen közel voltunk az aranyhoz, és nem jött össze. De a lényeg, hogy ettől kezdve korántsem álom az olimpiai kvalifikáció, hanem valóság.”
A nap másik fegyvernemében, a férfi tőrözők csapatversenyében a mieink megtették, amit megtehettek. Mindez egy hatodik helyhez volt elegendő. A Dósa Dániel, Németh András, Szemes Gergő, Tóth Gergely összeállítású csapat, akinél papíron erősebb volt, azt legyőzte, akinél gyengébb, azzal szemben alulmaradt. Kicsit konkrétabban: a nyolcaddöntőben Ausztria ellen 45:31-re nyertünk, majd a negyeddöntőben a világklasszis olaszokkal szembeni 33:45-ért sincs szégyenkezni valónk. Az 5-8. helyért Ukrajna ellen rendkívül simán, 45:30-ra győztük le Ukrajnát, viszont az 5. helyért a némi meglepetésre alsó ágra kerülő Lengyelországgal találkoztunk, és nem sikerült a bravúr, 29:45 lett a vége.
Tóth Gergely, Szemes Gergő, Dósa Dániel, Németh András.
“Szerettünk volna jobban szerepelni, de nincs miért szemrehányást tenni a fiúknak. Simán nyertünk velünk hasonlóan rangsorolt riválisokkal szemben, és erősebb válogatottaktól szenvedtünk tisztes vereséget. Az ötödik helyet tűztem ki reggel célként, de azt nem gondoltam, hogy ezért a lengyelekkel kell majd vívnunk. Megyünk tovább, a vébén kell bravúrt csinálnunk” – nyilatkozta Szirmai Benedek, a válogatott edzője.
Zárás pénteken a férfi párbajtőrözők (Andrásfi Tibor, Koch Máté, Nagy Dávid, Siklósi Gergely) és a női kardozók (Battai Sugár, Katona Renáta, Pusztai Liza, Szűcs Luca) csapatversenyével. Hajrá, magyarok!
Eredmények. Európa Játékok, olimpiai kvalifikációs Európa-bajnokság, Krakkó.
Női párbajtőrcsapat, 19 induló. Nyolcaddöntő: Magyarország-Spanyolország 38:35 (Wimmer +3, Kun +2, Büki -1, Muhari -1).
Negyeddöntő: Magyarország-Lengyelország 45:39 (Kun +5, Muhari +3, Wimmer -2).
Elődöntő: Magyarország-Olaszország 38:31 (Muhari +8, Kun +7, Büki -3, Wimmer -5).
Döntő: Magyarország-Franciaország 33:34 (Muhari +3, Wimmer +1, Kun -5).
Végeredmény: 1. Franciaország, 2. Magyarország (Büki Lili, Kun Anna, Muhari Eszter, Wimmer Dorina, válogatott edző: Somfai Péter, edzők: Plásztán Attila, László István, Bakodi Róbert), 3. Olaszország.
Férfi tőrcsapat, 19 induló. Nyolcaddöntő: Magyarország-Ausztria 45:31 (Dósa +10, Tóth +3, Szemes +1).
Negyeddöntő: Magyarország-Olaszország 33:45 (Németh -1, Dósa -1, Tóth -3, Szemes -7).
Az 5-8. helyért: Magyarország-Ukrajna 45:30 (Szemes +10, Tóth +6, Dósa -1).
Az 5. helyért: Magyarország-Lengyelország 29:45 (Szemes -3, Németh -3, Dósa -4, Tóth -6).
Végeredmény: 1. Olaszország, 2. Franciaország, 3. Németország, …6. Magyarország (Dósa Dániel, Németh András, Szemes Gergő, Tóth Gergely).