A “második otthonba”, a Gerevich Aladár Nemzeti Sportcsarnok, több mint nyolcvan éves vívótermébe lépve látszólag minden a szokásos… Vihar előtti a csend, világversenyek előtti utolsó simítások, iskolázások, laza asszózások zajlanak az elutazás előtti, egyik utolsó, kedd délelőtti edzésen női kardban, férfi párbajtőrben és férfi tőrben. Ilyen a nyolc évtized alatt már számtalanszor megtörtént, olyan azonban tán még soha, hogy a válogatottak döntő többségének június 16. és július 30. között öt eseményen kell pástra lépnie – és akad majd, akinek mindezt hét versenynapon kell megtennie! A versenyek – Európa-bajnokság, Európa Játékok, világbajnokság – egyben, egyetlen kivétellel (az egyéni Európa Játékok) olimpiai kvalifikációs események, azaz igazán különleges és fontos időszak előtt áll a magyar vívósport.
Gárdos Gábor a vb-aranyérmes női kardcsapat válogatott edzője és a világbajnok Szatmári András mestere – képünkön éppen fel dolgozik.
Az első kérdés adódik, miként lehet minderre felkészülni? Ezt tettük fel Gárdos Gábornak, a világbajnok női kardcsapat vezetőedzőjének, aki miután végignézte a lányok bemelegítését, belekezdett a sokat mondó válaszba.
“Értelmes, értelmezhető edzésmunkával sehogy. Az eredeti versenynaptárban a pénteken kezdődő egyéni Európa-bajnokság nem szerepelt. Én még így is túl közelinek tartottam az Európa Játékok és a világbajnokság időpontját, elvégre a kettőt három hét választja el egymástól. Ám erre azért lehetett valamiféle tervet készíteni. Abban gyakorlatilag ezekre a napokra esett volna a legkeményebb szakmai munka, a legtöbb vívás. Most, hogy az ismert okok miatt ‘beesett’ a plovdivi egyéni Európa-bajnokság, minden elképzelés odalett, értelmetlenné vált. Ott leszünk, vívunk, mindent megpróbálunk, aztán majd lesz valahogy… Természetesen ez nem csak ránk, hanem valamennyi európai nemzetre igaz.”
Gárdos Gábort ezt követően a világbajnok csapat összeállításával kapcsolatosan kérdeztük. Elmondta, hogy szerinte logikusan és reálisan alakult ki a mostani csapatok összeállítása. A plovdivi Eb-n Pusztai Liza, Battai Sugár és Márton Anna mellett Katona Renáta kap szerepet. “Az utóbbi időszakban Reni egyéniben jobban szerepelt Szűcs Lucánál. Szerintem nem csak az eredmények, a mutatott forma alapján. Aztán, mivel Márton Panka térde messze nem százszázalékos, a krakkói egyéni Európa Játékokon ő nem indul. Az ugyanis nem kvalifikál Párizsra, a csapatra pedig így nem fárad el. Csapatban pedig Reni helyett Luca kap szerepet. Azaz a négy világbajoknak és a visszatérő Pankának egyaránt fontos szerep jut júniusban, a többit majd meglátjuk…”
Néhány pásttal arrébb, a nagyteremben a férfi párbajtőrözők edzettek. Pontosabban már ők is visszavettek a tempóból, elvégre pénteken, ezzel a versenyszámmal rajtol az egyéni Európa-bajnokság. Néhány asszó és iskolázás szerepel a programban, ezt követően beszélgettünk Koch Mátéval.
Koch Máté és Andrásfi Tibor "amióta az eszét tudja", egymás mellett, néha egymás ellen lép pástra…
“Furcsa ez, mert futószalagon jönnek majd a versenyek, de mindegyik fontos a számomra valamiért. Az egyéni Eb-n stabilizálhatom a helyem kiemeltként, azaz a vb-n nem kellene vívnom a selejtező nap hatalmas mezőnyében. Az Európa Játékokról azt mondják, olyan, mint egy ‘miniolimpia’, és mivel én még nem indultam ötkarikás játékokon, ezért ezt is nagyon várom. Annak csapatversenye pedig számunkra egyben olimpiai kvalifikációs esemény, ennek fontosságát, gondolom, nem kell külön hangsúlyoznom.”
Aztán csapat- és kortársával, Andrásfi Tiborral együtt arra kértük, nyilatkozzanak pályájuk elejéről, az Olimpici versenyekről. Elvégre ők is ott kezdték, és a hétvégén egyidőben rajtol a legifjabb párbajtőrözők nagy, hazai seregszemléje az Európa-bajnoksággal. De ez, persze, egy másik történet, melyről majd máskor és máshol írunk, mindenesetre egy közös képre összeállt a két válogatott, aki nyolc éves kora óta keseríti és szépíti meg egymás életét a páston, és sokszor azon kívül is… A barátság következő fejezetét a következő másfél hónap írhatja…
Férfi tőr: munka, még az utolsó pillanatokban is…
A bejárathoz legközelebb a férfi tőrözők még egyfolytában dolgoznak, látszik, még ilyenkor is tisztában vannak két dologgal. Azzal, hogy honnan kell előrelépniük, és azzal, hogy hová szeretnének eljutni. A szezon végén koronázta meg addigi teljesítményét Dósa Dani egy remek egyéni Grand Prix-bronzéremmel. Vele szerettünk volna még néhány szót váltani az iskolázást követően, ám ő a kézfogást követően, láthatólag a lélegzetért kapkodva, azonnal a levegőre sietett. “Pollen allergia, a lehető legrosszabb fajtából” – lihegte oda felénk, majd rohant kifelé.
Edzőjével, Szirmai Benedekkel folytattuk tehát a diskurzust, először a családról, elvégre néhány hete született meg a gyermeke… “Jól van a kisbaba és az édesanya egyaránt, most már én is elutazom a fiúkkal a versenyekre. Szeretnénk mi is csapatban Párizsba eljutni, de tudjuk, hogy nem lesz könnyű dolgunk. Ezért az egyéni kvalifikáció szempontjából számunkra nagyon fontos verseny lesz a plovdivi Európa-bajnokság, igyekeztünk felkészülni. Dani pedig innen megy a csapatorvoshoz, Téglási Györgyhöz, valamit ki kell találnunk erre a problémára.”
Bizony, a vívás komplex sport. Mindennek és mindenkinek együtt kell működnie, hogy összejöjjenek a sikerek. Mert furcsa időszak ide vagy oda, az elkövetkező hat hét rendkívül fontos lesz sportolóink számára.
Kezdve az egyéni Európa-bajnoksággal, amelyet június 16. és 18. között rendeznek Plovdivban, és amelyről természetesen honlapunkon és social média felületeinken folyamatosan beszámolunk majd. Hajrá, magyarok!