Jelenkori vívóvilágunkban, amikoris egyre “szélesedik az olló”, azaz több és több nemzet jelentkezik be a világversenyek érmeiért, rendkívül ritka az olyan, amelyet férfi kardozóink tavaly produkáltak a budapesti Világkupán. Egy éve, márciusban Szilágyi Áron nyerte az egyéni versenyt – hazánkban először győzött a nagy bajnok, ez is mutatja a “nehézségi fokot”… -, illetve egy nappal később a Decsi Tamás, Iliász Nikolász, Szatmári András, Szilágyi Áron összeállítású csapat (Gémesi Csanád kisebb sérülése miatt nem vívott) állhatott a dobogó legfelső fokára. Az ember gyarló és telhetetlen, ezért elsőként az “újraduplázás” lehetőségéről érdeklődtünk Decsi András vezetőedzőtől.
“Olyan rutinos és profi társaságról beszélünk, amely mindig, minden körülmények között nyerni szeretne. A hazai környezet is rendkívüli pluszt, motivációt jelent számunkra, természetesen mindent megteszünk érte, de a mezőny hatalmas és bombaerős – szinte minden megtörténhet. A stabilitás az egyik legnagyobb erényünk, legerősebb összeállításunkban rendre eljutunk csapatban a legjobb négyig, sorozatban nyerjük az érmeket, és ez óriási erénye ennek a négyesnek. Ez a cél most is, erre készülünk.” – kezdte a válogatott edzője, egyben Szilágyi Áron mestere.
Decsi András szerint a budapesti versennyel egy időszak lezárul.
Decsi András elmondta, hogy a héten nemzetközi edzőtábor keretében, délelőttönként a Vasas vívótermében vannak központi edzések, délutánonként pedig klubjukban, saját mesterükkel készülnek válogatottjaink. Szerencsére, mindenki egészséges és rajtra kész, ezzel kapcsolatosan rákérdeztünk Szilágyi Áronra, elvégre háromszoros olimpiai bajnok klasszisunk mostanában sokat szenved saroksérülése okán.
“Áron nem az a típus, aki állandóan panaszkodik sérülése folytán, sőt… Az ugyanakkor tény, hogy nagyon kellemetlen, krónikus sarokcsont-gyulladásban szenved. Jelenleg őssejt terápiás kezeléssel próbálkozik, nagyon bízunk abban, hogy ez beválik. De még egyszer hozzáteszem, sosem fogja erre a teljesítményét, és én is úgy látom, hogy a páston nyújtott vívását ez nem hátráltatja.”
Decsi Andrást arról is kérdeztük, hogy négy, ilyen tapasztalt és kiforrott egyéniség mellett miben látja saját szerepét válogatott edzőként. “Először is abban, hogy mindezt nekem is fel kellett ismernem és el kellett fogadnom. Hagyni kell a fiúkat járni a saját útjukon, ugyanakkor meg kell találni azokat a pillanatokat, amikor ‘egységesíteni kell erőinket’, és közösen kell folytatnunk a munkát. Szerencsére, ebben mindenki partner, ők is pontosan tudják, mi a tét. Ezzel a budapesti versennyel egyébként egy időszak lezárul. Áprilistól kezdődik az olimpiai kvalifikáció, mindennek fokozott tétje lesz a következő egy évben, egészen Párizsig. De mondom, ezzel mindenki pontosan tisztában van…”
Végezetül megkértük a válogatott edzőt arra is, hogy mondja el, miként látja a hazai férfi kard utánpótlás helyzetét, elvégre a párizsi olimpia után is lesz honi kardvívás… “Úgy vélem, különösen a fiatalabb korosztályokban határozottan látható a fejlődés. Azt is meg kell jegyeznem, hogy más nemzetek huszonéves kora elején járó vívói már be-betörnek a legjobbak közé, szállítják az eredményeket, helyet követelnek maguknak a válogatottban. Ez nálunk még hiányzik. De versenyről versenyre lehet fejlődni, és erre fiataljainknak is remek lehetőséget nyújthat a hétvégi egyéni verseny.” – fejezte be nyilatkozatát Decsi András.
A kardhétvége programja. Gerevich-Kovács-Kárpáti férfi kard egyéni Világkupa, BOK Sportcsarnok. Március 24., péntek, 10 óra: selejtezők a legjobb 64-ig. Március 25., szombat, 10 óra: 64-es tábla. 17 óra: elődöntők, döntők. Zarándi Csaba férfi kardcsapat Világkupa. Március 26., vasárnap, 9 óra: direkt kieséses tábla. 17 óra: 3. helyért, döntő. A belépés ingyenes, mindenkit szeretettel várunk!