Kezdjük talán a legekkel, mert jutott belőle bőven az esztendőre!
A legfiatalabb fegyvernem, a női kard 1999 óta íródó világbajnoki történetében legelőször született magyar aranyérem, ráadásul csapatban! Ezzel kilenc esztendő után lett ismét vb-aranyérmes egy magyar válogatott, legutóbb ez 2013-ban, Budapesten a férfi párbajtőrözőknek sikerült.
Legelőször nyert férfi vívó három egyéni olimpiai aranyérem után világbajnoki aranyat. Természetesen Szilágyi Áronról beszélünk, akinél a “leget” természetesen garantálta három, korábbi ötkarikás első helyezése, mivel erre rajta kívül senki sem volt képes az erősebb nemből. Az egyéni vb-arany ugyanakkor hiányzott a klasszis vitrinjéből. Egészen 2022 júliusáig…
Két világbajnoki aranyérmet a magyar vívósport legutóbb 2007-ben, Szentpéterváron szerzett. Akkor az egyiket – és azóta is a legutolsót – a férfi kardcsapat nyerte, a másikat Kulcsár Krisztián.
Fenti adatokat tán akadt, aki fejből tudta, végülis e helyütt beszámoltunk már mindezekről, ha nem is így, egyben összefoglalva. Hanem azt igazán nem volt egyszerű megtalálni, hogy mikor volt legutóbb olyan világbajnokság, amikor két kard aranyéremmel térhettünk haza. Mindez, persze, értelemszerűen csak férfi duplázásból fakadhatott, lévén épp azzal kezdtük írásunkat, hogy a hölgyek idén állhattak először a dobogó legelső fokára. Nos, bármilyen hihetetlen, hiába volt nekünk Pézsánk, Gerevich Palink, Gedővárink, Nébaldunk, Szabó Bencénk, Ferjancsikunk, Nemcsikünk, Szilágyink és Szatmárink – az ő idejükben erre nem akadt példa! Két kard aranyéremmel legutóbb írd és mondd, 67 esztendeje, 1955-ben térhettünk haza vb-ről… Akkor, Rómában a férfi kardcsapat és Gerevich Aladár győzött. Nem tegnap volt, és tökéletesen bizonyítja, milyen fényes esztendő is 2022!
Szilágyi Áron világbajnoki öröme. Más volt a "koreográfia", mint az olimpiákon…
Az említett két világbajnoki aranyérem egyébként látványos keretbe foglalta a kairói világbajnokságot. A döntők első napján szoríthattunk Szilágyi Áronért, aki káprázatos szezonjában – megnyerte a 21/22-es Világkupa-pontversenyt – feltette az i-re a pontot. Saját elmondása szerint a Szatmári Andris ellen vívott nyolcaddöntő “lőtte ki” őt világbajnoki útjára. Miután 2017-es vb-aranyérmes társát remek vívással legyőzte, úgy érezte, kutya kötelessége megnyerni a versenyt. Megtette. Persze, mindezt leírni egyszerű, végrehajtani messze nem annyira. Az elődöntőben, a lassan legnagyobb vetélytársává előlépő grúz Bazadzét kellett felülmúlnia, a döntőben a fiatal francia meglepetésembert, Pianfettit. Utóbbit nem akármilyen izgalmak után, 15:14-re. Megint csak Áront idézve, próbált ő úgy felállni az asszóra, mintha a világ legjobbjai közül lenne valaki a riválisa, mondjuk a koreai Oh, de nem sikerült fejben ezt az állapotot elérnie. Mégis, 14:14-nél biztos volt saját sikerében. Azt is pontosan tudta, milyen tust akar adni, és tervét tökéletesen megvalósította. Szilágyi Áron 2022-ben újfent bizonyította, hogy korszakunk legnagyobb vívója.
Pusztai Liza kairói "aranyugrása".
Ezt követően néhány csöndesebb nap után – a férfi kardcsapatról még ejtünk szót – jutottunk el a vb utolsó eseményéhez. Említsük azért meg Szemes Gergő férfi tőr negyeddöntőjét, elvégre a 2000-es sydneyi olimpia óta magyar nem jutott el idáig ebben a fegyvernemben, és a férfi párbajtőrcsapat értékes negyedik helyezését. Mire a női kardozók (Battai Sugár, Katona Renáta, Pusztai Liza, Szűcs Luca) elkezdték zárónapi versengésüket, a kétharmad magyar válogatott már hazaért. A lelátóról csak a mesterek, Dávid László, Bódy Benjámin, Boros György, Csampa Zsolt elnök és Tamás Henriette főtitkár, valamint az addigra már végző férfi tőrözők figyelték, ahogy a páston, Gárdos Gábor válogatott edző és Ravasz Etele irányítása mellett a hölgyek haladnak előrébb és előrébb. Az olaszok elleni negyeddöntőben Battai Sugár remekelt, a spanyolokkal szembeni elődöntőben mindenki hozzátett a sima sikerhez, a franciák elleni fináléban pedig végig vezetve jutott el a csúcsra rendkívül fiatal csapatunk. Battai Sugi 19 esztendősen volt vezéregyénisége a kvartettnek, Katona Reni mély gödörből felállva alkotott nagyot a négy között. A 20 éves Szűcs Lucát “mély vízbe dobták” – ő vívott a fináléban a franciák ellen -, és nagyszerűen teljesített, a szezon során valamivel haloványabb Pusztai Liza pedig tökéletesen oldotta meg a befejező ember, csöppet sem mindig hálás szerepét. A döntőt 45:40-re hozták a lányok, de vezettünk már 36:19-re is… Utána pedig kezdődhetett a megérdemelt ünneplés, ennél szebben nem kezdődhetett, és nem zárulhatott volna a világbajnokság…
Magyar vívástörténeti női kard vb-aranyérem – Katona Renáta, Pusztai Liza, Szűcs Luca, Battai Sugár.
A következő fejezet a férfi kardcsapaté (Decsi Tamás, Gémesi Csanád, Szatmári András, Szilágyi Áron, válogatott edző: Decsi András), amely 2022-ben is tökéletesen tette a dolgát. Az antalyai Európa-bajnokságon küldöttségünk egyetlen érmét szerezve esélyesként, nagy fölénnyel verték végig a mezőnyt, és ezzel 2018 után ismét felállhatott a kvartett az Eb-dobogó legtetejére! A világbajnokságról pedig szépen csillogó ezüstéremmel térhettek haza, ismét egyedül a koreaiak bizonyultak náluk jobbnak, ám egyszer minden sorozatnak vége szakad… Ehelyütt említsük meg azt is, hogy a magyar férfi kardválogatott hat év után ismét Világkupa-versenyt nyert 2022-ben!
Európa-bajnoki arany- és világbajnoki ezüstéremnek örülhetett a Szatmári András, Decsi Tamás, Gémesi Csanád, Szilágyi Áron összeállítású férfi kardcsapat.
És ezzel képzeletben máris márciusra ugrottunk, amikoris mindkét hazai rendezésű, nagy nemzetközi eseményünk remek magyar sikerekkel zárult. A párbajtőr Grand Prix-n a férfiaknál Nagy Dávid, a hölgyeknél Kun Anna lett ezüstérmes, és ezzel sportágunk egycsapásra a bulvárlapok címoldalára is kikerült, lévén a két fiatal klasszis az életben egy párt alkot, közös programban “előadott” ezüstérmüket pedig a vakuk villogása közepette csókkal ünnepelhették. Két héttel később pedig következett a kardozók budapesti Világkupája. Ha hiszik, ha nem, Szilágyi Áron 2022-ig nemcsak vb-aranyat nem nyert, hanem budapesti Vk-t sem… Most viszont igen! 2008 után (Nemcsik Zsolt) lett ismét hazai győztese a nagy hagyományú versenyünknek, majd vasárnap csapatban felkerült az i-re a pont, 2016 januárja után nyert újra Világkupát a férfi kardválogatott, lezárva a tökéletesre sikerült hétvégét.
Kun Anna és Nagy Dávid: budapesti GP-ezüst, "családi vállalkozásban".
A remek eredmények után sok pihenő nem jutott legjobbjainknak, lévén novemberben elkezdődött a Világkupa-szezon. Méghozzá nem is akárhogyan! Szilágyi Áron Grand Prix-t, Andrásfi Tibor, majd Siklósi Gergely férfi párbajtőr Világkupa-fordulót nyert, bezárva ezzel a 2022-es aranyesztendőt, egyben megkezdve a 2022/23-as idényt. Jelezve azt, hogy jövőre is lesz miről írnunk december vége felé, visszaemlékezve az olimpiai kvalifikációs Európa-, illetve világbajnokságra…
Hasonlóan boldog és sikeres új esztendőt kívánunk a honi vívócsaládnak, mint amilyen a 2022-es volt! Hajrá, magyar vívás!