Munkatársunk helyszíni jelentése:
Az Európa Játékok vívóversenyének második napjának reggelén azért még az előző este volt leginkább téma a magyarok körében. Nevezetese a “gigászok csatája”, azaz a Szilágyi Áron-Szandro Bazadze elődöntő. Mint ismert, a georgiai győzött 15:13-ra, igaz, némileg vitatható körülmények között. Többek estéje videózással telt az esetet követően, és a szakértők megállapítása szerint több rossz, de legalábbis vitatható ítélet is akadt, melyek javarészt Áront sújtották. Ilyen, persze, előfordul, csak az volt kicsit zavaró az egészben, hogy a meccs során a videóbíróként az az olasz Luigi Martilotti ült, aki részese volt az emlékezetes, 2019-es magyar-koreai férfi kardcsapatdöntőnek. Annak, persze, nagyobb volt a visszhangja, az itáliai utána több mint két évre ki is szállt a bíráskodásból – nem a covid miatt… -, idei visszatérése pedig most így alakult. Ám lépjünk ezen túl, már csak azért is, mert így tett háromszoros olimpiai bajnok klasszisunk, no meg hétfőn újra pörögtek az események a Tauron Arénában.
Kun Anna éremgyűjteménye egyre gazdagabb, ezúttal az Európa Játékok bronza került bele, gratulálunk!
És a vasárnap megkezdett sorozat folytatódott. Azaz: háromból három! Női párbajtőr egyéniben ugyanis Kun Anna állhatott a dobogó harmadik fokára. A világranglista negyedik helyén álló tatai hölgy nehezen kezdte a napot, mestere, Plásztán Attila szerint kicsit fáradtan mozgott, lassan lendült bele. Aztán átszakadt a gát, méghozzá nem is akárhogyan… A direkt kieséses szakaszban ugyanis egymást követték a magabiztos győzelmek. Ez a litván Bajoraunite (15:7) és talán még a német Multerer ellen (15:10) is elvárható volt – elvégre Anna lassan klasszissá növi ki magát.. -, utána viszont nem akárkik következtek. Az észtek 43 éves olimpiai bajnoka, a még mindig komoly erőt képviselő Embrich jött a nyolcaddöntőben, és a két, klasszikus, látványos párbajtőr vívást produkáló hölgy csatáját a magyar nyerte 15:11-re. Majd az éremért az a lengyel Knapik-Miazga következett, akitől Anna a budapesti Westend Grand Prix aranycsatájában szenvedett hosszabbításos vereséget. Stílusosan lengyel földön következett a visszavágás, egy kétséget kizáró 15:11-gyel.
Az elvesztett elődöntőben is akadtak szép találatai Plásztán Attila tatai tanítványának.
Ekkor már jött a mosoly Kun Annától, aki röviden így kommentálta addigi napját. “A reggel után ezt igazán nem hittem volna. Nem éreztem jól magam a páston, nem élveztem a vívást, akadt, hogy el is sírtam magam. Valahogy sikerült átlendülnöm, összeraknom a mozgásomat, és a végén már tudtam igazán a vívásra koncentrálni.”
Az elődöntőben papíron egy gyengébb lengyel, Swatowska-Wenglarczyk következett, ám a papírforma ebben a szakágban néha nem sokat nyom a latban. Így történt ezúttal is. A haza vívó gyorsan magához ragadta az előnyt, és nem engedte ki azt a kezéből, 15:10-re győzött, ezzel pedig Anna a bronzérmet szerezte meg az Európa Játékokon, gratulálunk!
A látszat csal: Kun Anna örült a bronzérmének…
“Az Európa-bajnoki helyezésem után most először sikerült világversenyen érmet nyernem, azaz léptem egyet előre ebből a szempontból. Aláírnám a világbajnoki bronzot is látatlanba, de azért most nem vagyok maradéktalanul elégedett. Annak örülök, hogy érmet nyertem, és egy hullámvölgyből ki tudtam kecmeregni, méghozzá egész tisztességesen. Viszont az elődöntőben nem találtam meg a lengyel ellenszerét, át kell majd néznünk ezt az asszót a mesteremmel. De nem most, mert ettől kezdve szeretnék csak a csapatversenyre koncentrálni” – nyilatkozta honlapunknak Kun Anna, akinek köszönhetően két versenynap után 1 ezüst- és 2 bronzéremnél tart a magyar küldöttség.
Muhari Eszti gyenge kezdés után az értékes nyolcadik helyezésig jutott.
A többiekről. Muhari Eszter értékes nyolcadik helyezést szerzett, méghozzá egészen kivételes módon. A csoportkörét ugyanis négy vereséggel kezdte. Azaz megérintette a kiesés szele, de Eszti nem hogy összeszedte magát, hanem egyre jobban és jobban kezdett vívni. A nyolcaddöntőben a tábla egyes svájci Brunnert 15:4-re mosta le, ám a “mélyből a csúcsra” sztori nem jött össze. Az éremért a német Ehler 15:12-re legyőzte őt. A fiatal Tóth Jázmin nyolcaddöntőig jutott, ugyanúgy, mint az egyéni Európa-bajnokságon. Ezúttal is jár érte a dicséret. A nála is ifjabb Wimmer Dorina pedig a fentebb már említett észt klasszistól, Embrichtől szenvedett vereséget a legjobb 32 között.
Szemes Gergő jutott legtovább férfi tőrözőink közül, ő a nyolcaddöntőben búcsúzott.
A háromból háromról tehát “gondoskodott” a női párbajtőr szakág, a négyből négy ugyanakkor nem jött össze. Férfi tőrben ugyanis nem jött össze a magyar érem, és maradhat hiányérzet bennünk annak okán, hogy három vívónk is minimális különbséggel szenvedett vereséget a direkt kiesésben. Legtovább Szemes Gergő jutott, tehetségünk a nyolcaddöntőig két rendkívül sima, 15:7-es győzelemmel jutott, és egyáltalán nem tűnt esélytelennek a dán Winterberg-Paulsennel szemben sem. A végig szoros, fej-fej mellett haladó összecsapáson a befejezés azonban nem sikerült, 15:13-ra a skandináv nyert. Egy körrel hamarabb, a 32 között búcsúzott Dósa Dani. A 2019-es budapesti vb ezüstérmesétől, a brit Mepsteadtől kapott ki 15:13-ra. Mondhatnánk, ez így belefér. Azt azért tegyük hozzá mindehhez, hogy Mepstead ezt követően rosszullét miatt visszalépett. Persze, ne sejtsünk emögött semmi rosszat – sőt, jobbulást kívánunk… -, ám azért tegyük hozzá, hogy Dani rengeteget edzőtáborozott vele, még Tokióban, az olimpia idején a helyszínen segítette az angol olimpiai felkészülését. Ezek után, ha már tényleg beteg Mepstead, tán hamarabb is rájöhetett volna erre… Persze, sírni csak a győztesnek szabad, és az nem Dani volt ebben az esetben. Tóth Gergely is egyetlen tussal kapott ki a 32-ben a lengyel Rzadkowskitól, igaz, egy körrel hamarabb ugyanennyivel győzött. A 18 esztendős Bagdány Albert a 64-ben búcsúzott.
Szirmai Benedek válogatott edzőt kértük meg arra, hogy foglalja össze a versenynapot: “Alakulhatott volna jobban is, de az nem lehet kérdés, hogy a csapatversenyre koncentrálunk elsősorban. Persze, ettől még szerettünk volna előrébb jutni, és erre többeknek megvolt a reális esélye. Apróságok döntöttek a riválisok javára, ilyenkor örül az ember annak, hogy igazán komoly tétje nem volt az egyéni viadalnak.”
Folytatás kedden a férfi párbajtőrözők (Andrásfi Tibor, Koch Máté, Nagy Dávid, Siklósi Gergely) és a női kardozók (Battai Sugár, Katona Renáta, Pusztai Liza, Szűcs Luca) egyéni versenyével. Hajrá, magyarok!
Eredmények. Európa Játékok, Krakkó.
Női párbajtőr egyéni, 75 induló. A csoportmérkőzéseken: Kun Anna 4 győzelem/2 vereség, Tóth Jázmin 4/2, Wimmer Dorina 3/3, Muhari Eszter 2/4 (valamennyien továbbjutottak).
A legjobb 32 közé jutásért: Muhari-Vandingenen (belga) 15:7, Tóth-Beken (belga) 13:10, Wimmer-Milicsics (szerb) 15:9, Kun-Bajoraunite-Stauske (litván) 15:7.
A legjobb 16 közé jutásért: Muhari-Sica (brit) 15:12, Tóth-Rodopulu (görög) 7:6, Kun-Multerer (német) 15:10, Wimmer-Embrich (észt) 8:15.
Nyolcaddöntő: Muhari-Brunner (svájci) 15:4, Kun-Embrich (észt) 15:11, Tóth-Knapik-Miazga (lengyel) 5:15.
Negyeddöntő: Kun-Knapik-Miazga (lengyel) 15:11, Muhari-Ehler (német) 12:15.
Elődöntő: Kun-Swatowska-Wenglarczyk (lengyel) 10:15.
Végeredmény: 1. Dzhoan Feybi Bezhura (ukrán), 2. Martyna Swatowska-Wenglarczyk (lengyel), 3. Alexandra Ehler (német) és Kun Anna (edző: Plásztán Attila, válogatott edző: Somfai Péter), …8. Muhari Eszter (edző: László István, válogatott edző: Somfai Péter), …14. Tóth Jázmin, …26. Wimmer Dorina.
Férfi tőr egyéni, 76 induló. A csoportmérkőzéseken: Dósa Dániel 5 győzelem!1 vereség, Szemes Gergő 4/2, Tóth Gergely 4/2, Bagdány Albert 3/3 (valamennyien továbbjutottak).
A legjobb 32 közé jutásért: Szemes-Kuchta (szlovák) 15:7, Tóth-Holy (cseh) 15:14, Bagdány-Rieger (német) 10:15.
A legjobb 16 közé jutásért: Szemes-Jurkiewicz (lengyel) 15:7, Dósa-Mepstead (brit) 13:15, Tóth-Rzadkowski (lengyel) 14:15.
Nyolcaddöntő: Szemes-Winterberg-Poulsen (dán) 13:15.
Végeredmény: 1. Michal Siess (lengyel), 2. Jonas Winterberg-Poulsen (dán), 3. Stef van Campenhout (belga) és Laurenz Rieger (német), …13. Szemes Gergő, …19. Dósa Dániel, …24. Tóth Gergely, …45. Bagdány Albert.