A kadet és junior korosztály utóbbi éveit a covid “agyonnyomta”. 2020-ban, a Salt Lake City-ben tervezett korosztályos világbajnokság elmaradt. 2021-ben Kairóban, végül hosszas dilemma után megrendezték az eseményt, ám a magyar szövetség – több, a vívásban vezető európai nemzettel egyetemben – úgy döntött, hogy a járvány miatt továbbra sem kockáztatja meg a szereplést. Így két év szünet, 2019 után, végre, Dubajban ott lehettünk eseményen, ahol a mieink 1 arany- (Keszthelyi Zsombor, junior férfi párbajtőr egyéni), 1 ezüst- (junior női kardcsapat) és 2 bronzéremmel (Battai Sugár, junior női kard egyéni, junior férfi tőrcsapat) zárta a világbajnokságot.
A 2023-as rendezésre eleinte több jelentkező is akadt, ám később elfogyott a kezdeti lelkesedés, és vérül egyedül a “klasszikus helyszín”, Plovdiv maradt meg helyszínként. A második legnépesebb bulgáriai város ezzel rekordot döntött abban a tekintetben, hogy húsz esztendőn belül negyedszer rendezik meg itt a korosztályos világbajnokságot. Gyorsan tegyük hozzá azt is, mindezek ellenére semmi gond nincs a várossal, a nemzetközi vásár területén, illetve az azt körülölelő szállodákban minden feltétel adott a tisztességes rendezéshez, nem volt ez másként a korábbi esztendőkben, és nyilván nem lesz másként ezúttal sem.
Ami viszont különbség a korábbiakhoz képest, az a minden eddiginél hatalmasabb mezőny! Az indulók száma mindösszesen, kadetban és juniorban megközelíti a kétezret, soha ennyi, még közel sem volt! Csak egyetlen konkrét adat, férfi tőr- és férfi párbajtőrcsapatban 47 ország nevezett, elképesztő fejlődése ez a vívásnak! A sportág szempontjából nyilván mindez remek hír, a mostani rendezés szempontjából viszont nem egyszerű adat, ekkora létszámot, a kísérőkkel egyetemben, nyilván nem lesz egyszerű kezelni.
Ugyanakkor ez nem a magyar küldöttség dolga. A mi feladatunk a minél sikeresebb szereplés, és erre, ennek a korosztálynak minden esélye megvan. A főpróba, a tallinni kadet és junior Európa-bajnokság kiválóan sikerült. A mieink nyolc aranyérmet szereztek, mindösszesen 17 éremmel zártak, melynél többet még sosem nyertünk az esemény története során. Ugyanakkor dőreség lenne hasonlót elvárni a vb-n. Egyfelől azért, mert itt nem rendeznek kadet csapatversenyeket, melyeken az Eb-n 5 érmet, közte 2 aranyat nyertek. Másfelől a világ vívása rendkívül kiegyenlítetté vált, mi több, a korosztályos eseményeken az Egyesült Államok dominál, és az ázsiai, valamint az afrikai nemzetek is egyre erősebbek.
Mindez nem felmentés, előzetes magyarázkodás, a magyarok nagyon erős csapattal, és komoly elvárásokkal utaznak Plovdivba. Pontosabban a küldöttség egyik része már meg is érkezett. Az eseményt a kardozók kezdik, és a mieink mintegy 14 órás buszutazást követően szerencsésen megérkeztek a Szófiától mintegy 140 kilométerre fekvő városba. Minden továbbiról helyszíni tudósításainkban számolunk majd be, honlapunkon, illetve valamennyi, szociális média felületünkön élőben követheti mindenki az eseményeket, és szurkolhat kilenc napon keresztül a magyar fiataloknak! Hajrá, magyarok!
A plovdivi kadet és junior világbajnokság programja:
Április 1.: junior női és férfi kard egyéni.
Április 2.: kadet női és férfi kard egyéni.
Április 3.: junior női és férfi kardcsapat.
Április 4.: junior női és férfi tőr egyéni.
Április 5.: kadet női és férfi tőr egyéni.
Április 6.: junior női és férfi tőrcsapat.
Április 7.: junior női és férfi párbajtőr egyéni.
Április 8.: kadet női és férfi párbajtőr egyéni.
Április 9.: junior női és férfi párbajtőrcsapat.
A plovdivi kadet és junior világbajnokságon (április 1-9.) részt vevő magyar válogatott. Szövetségi kapitány: Boczkó Gábor. Válogatott edzők: Salamon Beatrix, Kiss Tibor (női tőr), Szabó István, Mazza Lorenzo (férfi tőr), Galli Zsolt, Partali Csaba (női párbajtőr), Peterdi András, Eitner Kinga (férfi párbajtőr), Kovács Laura, Gulácsi Ferenc (női kard), Kósa Miklós, Neuhold Sándor (férfi kard).
Kadetok. Női tőr: Kollár Anna (Törekvés), Badár Szonja (Halásztelek), Sperka Jázmin (Honvéd). Férfi tőr: Rubin Mattia (Zalaegerszegi VE), Gergely Zoltán (FTC), Orovecz Gergely (Honvéd). Női párbajtőr: Nagy Blanka (DSI Debrecen), Gachályi Gréta (Honvéd), Horváth Lotti (OVSE). Férfi párbajtőr: Balázs Bence (MTK), Pelle Domonkos (Honvéd), Horváth Márk (FTC). Női kard: Kónya Csenge (DEAC), Domonkos Emese (Vasas), Tóth Nadin (BVSC). Férfi kard: Vajda Oszkár (TFSE), Papp Zsadány (BVSC), Monori Mátyás (Vasas).
Juniorok.
Női tőr: Wolf Eszter (Honvéd), Kollár Anna (Törekvés), Papp Jázmin (Csomorkány), Kalocsai Luca (Ludovika). Férfi tőr: Bagdány Albert (Ludovika), Szemes Gergő (FTC), Rubin Mattia (Zalaegerszeg), Budaházy Ambrus (Ludovika). Női párbajtőr: Wimmer Dorina (MTK), Kálmán Gyöngyvér (Honvéd), Salamon Réka (Tatabánya), Szarvas Rita (FTC). Férfi párbajtőr: Kovács Gergely (Tatabánya), Somody Soma (MTK), Csabai Máté (Vasas), Kulcsár Viktor (Vasas). Női kard: Battai Sugár (DEAC), Spiesz Anna (Vasas), Keszei Kira (Honvéd), Csonka Dorottya (Vasas). Férfi kard: Vigh Benedek (Vasas), Petrucz Mirkó (BVSC), Péch Kornél (KVSE), Tóth Bertalan (TFSE).