Milánó előtt – hajrá, magyarok! (1. rész)

júl 14, 2023 | Hírek

A július 22-én kezdődő világbajnokság előtt bemutatjuk a magyar válogatott tagjait, esélyeit, sorsolását. Három részes, felvezető sorozatunkban a versenyszámok sorrendjében haladunk.

NŐI PÁRBAJTŐR. E fegyvernemmel kezdődik majd a milánói világbajnokság, és értelemszerűen ennek a szakágnak az egyéni versenyében avatják az első 2023-as aranyérmest. Magyar részről Szász-Kovács Emese káprázatos, 2016-os riói aranyérme óta nem szereztünk sem egyéniben, sem csapatban érmet világversenyen. 

Most azonban van erre esély, még ha bravúr számba is menne!

Kun Anna ugyanis a szezon során négyszer nyert érmet Vk-, illetve GP-versenyen, egyszer a dobogó legmagasabb fokára is felállhatott, továbbá 3. lett a krakkói Európa Játékokon. A 28 éves tatai vívó két év alatt jutott el a világ legjobbjai közé, és – ahogy ő fogalmazott a napokban… -, ha fejben ott lesz majd százszázalékosan, akkor bármire képes lehet! Muhari Eszter első felnőtt szezonjában immár amerikai egyetemistaként lépeget előrébb és előrébb a rangsorban, megnyerte első felnőtt érmét az idén, ő is kellemes meglepetést szerezhet. 

A hangsúly azonban természetesen a csapatverseny van, ahol az olimpiai kvalifikáció szempontjából, ha nem is sorsdöntő, de meghatározó lehet majd az ukránok elleni nyolcaddöntő. Idén nem is egyszer sikerült már legyőzni keleti szomszédunkat, igaz, szenvedtünk már vereséget is a rutinos vívókból álló ellenféltől. A krakkói Eb-ezüstérem minden esetre remek ajánlólevél Somfai Péter válogatottjának, amely Anna és Eszter mellett a fiatal Wimmer Dorinával és Büki Lilivel egészül ki. Hatalmasat léphetünk előre egy 8 közé kerüléssel, elvégre a tavalyi, kairói vb-n 15. lett a válogatott. Aztán, ha sikerülne az ukránok elleni bravúr, akkor a negyeddöntőben minden valószínűség szerint a világelső Korea következne. 

Bárcsak már ott tartanánk…!

Büki Lili, Wimmer Dorina, Kun Anna, Muhari Eszter.

A magyar női párbajtőrözők egyéni helyezése a világranglistán: Kun Anna 5. (kiemelt a legjobb 64-be), Muhari Eszter (18.), Büki Lili (91.), Wimmer Dorina (130.).

A magyar női párbajtőrcsapat helyezése a világranglistán: 9.

Várható ellenfelek az olimpiai kvalifikációs csapat világbajnokságon: Szingapúr (a 16 közé jutásért), Ukrajna (nyolcaddöntő). 

Versenynapok: július 22. (egyéni selejtező), július 25. (egyéni 64-es tábla, döntő), július 27. (csapatverseny a legjobb 8-ig), július 28. (csapatverseny folytatás).

FÉRFI KARD. A fegyvernem a már fent említett, 2016-os dátum óta alaposan elkényeztetett bennünket a világversenyek érmeivel. Íme, a “büszkeséglista”. 2016.: olimpiai arany (Szilágyi Áron), vb-csapatezüst. 2017.: vb-arany (Szatmári András), vb-csapatezüst. 2018: vb-csapatbronz. 2019: vb-ezüst (Szatmári András), vb-csapatezüst. Tokió 2020 (2021): olimpiai arany (Szilágyi Áron), olimpiai csapatbronz. 2022: vb-arany (Szilágyi Áron), vb-csapatezüst. 

Elképesztő, a legnagyobb elődöket idéző sorozat, és minden esély megvan arra, hogy mindez Milánóban is folytatódhat. Áron a 2., Andris az 5. helyen áll az egyéni világranglistán, a szezonban előbbi aranyat és érmeket, utóbbi érmeket nyert a Vk-sorozatban. Az elmúlt években többször is egy ágra kerültek, most csak az elődöntőben vívhatnak egymással, ami, ugye, két érmet jelentene – mindenki aláírná… 

A lényeg azonban – mint minden fegyvernem esetében – a csapatversenyen lesz majd. A mieink egy remek Vk-arannyal és egy közepes Eb-4. hellyel indították az olimpiai kvalifikációt, ami jó kezdetnek számít Decsi András együttesétől. A sorsolást látva a legjobb négyig mindenképpen illene eljutnia, az ezúttal is Gémesi Csanáddal és Decsi Tamással kiegészülő válogatottnak. Idáig Törökországon, majd vélhetően Iránon vagy Japánon keresztül vezethet az út. Az is biztos, hogy az utóbbi években verhetetlen koreaiak és az újdonsült Eb-aranyérmes franciák a másik ágon lesznek, A mi felünkben a legnagyobb riválisnak az “örök ellenfél”, olaszok tűnnek, ráadásul hazai páston. Ám, ha Áron és Andris egyaránt jó napot fog ki, akkor a remek csapatemberrel, Csanáddal közösen újabb szép eredményt írhatunk hozzá a páratlan sorozathoz. 

Így legyen, hajrá, magyarok!

Szatmári András, Decsi Tamás, Szilágyi Áron, Gémesi Csanád.

A magyar férfi kardozók egyéni helyezése a világranglistán: Szilágyi Áron 2. (kiemelt a legjobb 64-be), Szatmári András 5. (kiemelt a legjobb 64-be), Gémesi Csanád 26., Decsi Tamás 58.).

A magyar férfi kardcsapat helyezése a világranglistán: 2. 

Várható ellenfelek az olimpiai kvalifikációs csapat világbajnokságon: Mexikó (a 16 közé jutásért), Törökország (nyolcaddöntő).

Versenynapok: július 22. (egyéni selejtező), július 25. (egyéni 64-es tábla, döntő), július 27. (csapatverseny a legjobb 8-ig), július 28. (csapatverseny folytatás).

Sztárok a páston

Kapcsolódó hírek

Hétvégi hősök hasonló helyzete

Papp Jázmin és Zsögön Andor egyaránt bravúros junior tőr Világkupa-bronzot nyert a hétvégén. Mindkettejüknek ez a legjobb eredménye, mindketten Csongrád megyeiek, és mindketten Budapest felé kacsintgatnak. 

Új évet kezdenek olimpiai bajnokaink

A hétvégén egyéni Grand Prix, majd két hét múlva egyéni és csapat Világkupa vár olimpiai bajnok férfi párbajtőrözőinkre. Dancsházy-Nagy Tamás válogatott edző már erre koncentrál. 

Tartalékosan is negyedik hely

Negyedik helyen végzett a Bálint Álmos, Bödő Péter, Gergely Zoltán, Zsögön Andor összeállítású junior férfi tőrcsapat a héraklioni Világkupán.

A BVSC és a Vasas a kardbajnok

A BVSC férfi, illetve a Vasas női csapat nyerte a junior kard országos bajnokságot. Mindkét döntőt egymással vívta a két fővárosi egyesület. 

Ötödik a junior női tőrcsapat

Szoros mérkőzés nélkül, magabiztos győzelmekkel – és egy sima vereséggel lett ötödik a junior női tőrcsapat a tbiliszi junior Világkupán. 

Élő eredmények

Közelgő események

LIVESTREAM