Munkatársunk helyszíni tudósítása:
Van az úgy, hogy egy abszolút sikeresnek mondható verseny után elkeseredett arcokkal találkozhatunk. Így történt ez férfi párbajtőrözőink esetében a kairói világbajnokságon. A rendkívül fiatal, alig 23 éves átlagéletkorú, Andrásfi Tibor, Koch Máté, Nagy Dávid, Siklósi Gergely összeállítású válogatott a negyedik helyen végzett, a nálunk magasabban rangsorolt koreaiakat bravúros teljesítménnyel győzte le, ám a két, elbukott éremcsata után egyetlen elégedett félmosolyt sem láthattunk az arcokon. De éppen ez az, ami még biztatóbb a jövőre nézve! Ez a csapat még többre vágyik, és bizonyosan el is érik majd céljaikat!
Negyedik helyen végzett az Andrásfi Tibor, Koch Máté, Nagy Dávid, Siklósi Gergely összeállítású párbajtőrcsapat.
De lássuk, mi is történt pontosan a vb utolsó előtti versenynapján! Előző nap úgy fogalmazott Dancsházy-Nagy Tamás, a fegyvernem vezető edzője, hogy a nyolc közé jutással az első mérföldkövet átlépték, jöhet a következő. És bátran kijelenthető, hogy Korea legyőzésével átlépték a másodikat is! A negyeddöntő első köre után még hárommal a koreaiak mentek, de a folytatásban csak egy csapat volt a pást ura, a magyar. Olyannyira, hogy a meccs végére esélye sem maradt Rio egyéni olimpiai bajnokának, Parknak a fordításra, a vége 45:33 lett!
Igazán volt ok az örömre a Korea ellen negyeddöntőben.
A franciák elleni elődöntőre tovább keverték a lapokat a mieink, akik a vb során valamennyi mérkőzésükön, más és más felállításban léptek pástra. Ennek egyrészt taktikai oka van, másrészt megtehetik, mivel valóban bármelyik vívónk képes bárki ellen, bármire… Az olimpiai bajnok Cannone és a világbajnok Borel vezette franciákkal szemben azonban ez is kevés volt. Ezen, és a bronzmeccsen is Gergőnek jutott az a sokszor hálátlan szerep, hogy hátrányról, az időre is figyelve próbáljon fordítani. Ami sokszor azzal jár, hogy a saját mutatónk elromlik, de ez a vereség nem rajta múlott, miként a többieken sem. Jobbak voltak a franciák (37:45), és ugyanez elmondható a bronzmeccsen az olimpiai bajnok japánokról is (30:45). A negyedik hely ugyanakkor kifejezetten dicséretes, a tokiói olimpiai kvalifikáció hiánya okán mélyről kezdte a szezonját a magyar férfi párbajtőrcsapat, és magasra jutott. Ahonnan lehet még magasabbra is kerülni…
Koch Máté is mindent megpróbált a bronzmérkőzésen.
Nagyjából hasonlóan látta mindezt Dancsházy-Nagy Tamás is, aki, miután próbált lelket önteni a bronzmeccs után a fiúkba, a következőket nyilatkozta honlapunknak: “Büszke vagyok a fiúkra, és éppen erről beszéltem velük az imént. Persze, miután kétszer vívhattunk az éremért, és nem sikerült nyerni, boldog nem lehetek, de büszke igen. Próbáltuk forgatni a csapatot, ám úgy éreztem, a végére fejben elfáradtunk, ami fiatalok és újoncok esetében abszolút érthető. Azt gondolom, hogy nagyot léptünk előre az egy évvel ezelőtti helyzetünkhöz képest, és ez mindenképpen bizakodásra ad okot. Lesz ez jobb, még ennél is!”
Női kardcsapatunk (Katona Renáta, Szűcs Luca, Battai Sugár, Pusztai Liza) a negyeddöntőben az olaszok ellen folytatja a vb-t.
A nap két selejtező számában az történt, amire számítottunk, számíthattunk. Pontosabban az, amiben bíztunk, tehát jár a dicséret csapatainknak. Kezdjük talán a női kardozókkal (Battai Sugár, Katona Renáta, Pusztai Liza, Szűcs Luca), akik hamar elintézték a napjukat. A 16 közé jutásért kétség sem férhetett a sima sikerhez Üzbegisztán ellen (45:33), a nyolcaddöntőben pedig Bulgária volt az ellenfél. Itt hét asszó után hasonlóan magabiztos meccsnek ígérkezett, mint az előző, ám a nyolcadikban azért kátyúba kerültünk… Ám defektet nem kaptunk, a győzelem nem forgott komoly veszélyben (45:41). És miután túltette magát az átmeneti izgalmakon, már nyilatkozott is honlapunknak Gárdos Gábor vezetőedző.
“Igenis meg kell becsülni a nyolc közé jutást, akkor is, ha voltak gyengébb periódusaink. Az évközi versenyek, és a világbajnokság egyéni viadala is bebizonyította, hogy a női kardvívás mezőnye egyre szélesedik, olyan nemzetek lépnek előrébb és előrébb, amelyek néhány éve még sehol sem voltak. Annak pedig kifejezetten örültem, hogy Pusztai Liza gyenge egyéni teljesítménye után ma vezéregyéniségnek számított, és jól is vívott. Holnap nagyot léphetünk előre, ha sikerül legyőzni az olaszokat, természetesen ez a terv…”
Férfi tőrcsapatunk (Frűhauf Benjámin, Németh András, Szemes Gergő, Dósa Dániel) a 14. helyen végzett.
A férfi tőrözőknek az első számú feladat a tizenhat közé jutás volt, mivel a 32-ben azokkal a csehekkel találkoztak a mieink, akiktől egy hónapja vereséget szenvedtek az antalyai Európa-bajnokságon. Hogy sportágunkon belül milyen szélsőségek történhetnek, azt pontosan mutatta ez az összecsapás. A cseheknek ugyanis minimális esélyt sem hagytak a mieink, akik Dósa Dani és Szemes Gergő vezérletével tükörsima, 45:24-es győzelmet arattak. Az sejthető volt, hogy a nyolcaddöntőben a klasszis amerikaiak túl nagy falatnak számítanak, így is történt (27:45). Viszont éppen azért, hogy a következő szezonban könnyebb nyolcaddöntőink lehessenek, volt jelentősége a 9-16. helyért történő folytatásnak. Ez a terv azért csak részben valósult meg, az osztrákok elleni vereség kicsit fájlalható (39:45), ám a németek legyőzése mindenképpen értékes fegyvertény (45:40), köszönhetően elsősorban megint csak a két, egyéniben is jól vívó magyarnak. A befejezés az ugyancsak erős brit csapat ellen nem sikerült (39:45), mindez összességében a 14. helyhez volt elegendő.
A világbajnokság utolsó versenynapján a női kardozókért szoríthatunk. Hajrá, magyarok!
Világbajnokság, Kairó. Eredmények.
Férfi párbajtőrcsapat, 45 induló. Negyeddöntő: Magyarország-Korea 45:33 (Nagy +5, Koch +5, Siklósi +2).
Elődöntő: Magyarország-Franciaország 37:45 (Andrásfi +2, Koch 0, Nagy -4, Siklósi -6).
A 3. helyért: Magyarország-Japán 30:45 (Koch -1, Andrásfi -2, Nagy -4, Siklósi -8).
Végeredmény: 1. Franciaország, 2.Olaszország , 3. Japán, 4. Magyarország (Andrásfi Tibor, Koch Máté, Nagy Dávid, Siklósi Gergely).
Női tőrcsapat, 24 induló. Végeredmény: 1. Olaszország, 2. Egyesült Államok, 3. Franciaország, …11. Magyarország (Kondricz Kata, Lupkovics Dóra, Pásztor Flóra, Pöltz Anna).
Férfi tőrcsapat, 33 induló. A legjobb 16 közé jutásért: Magyarország-Csehország 45:24 (Dósa +12, Szemes +10, Németh -1).
Nyolcaddöntő: Magyarország-Egyesült Államok 27:45 (Dósa -1, Szemes -7, Németh -10).
A 9-16. helyért: Magyarország-Ausztria 39:45 (Dósa +1, Frűhauf +1, Szemes -1, Németh -7).
A 13-16. helyért: Magyarország-Németország 45:40 (Szemes +9, Dósa +7, Frűhauf -4, Németh -7).
A 13. helyért: Magyarország-Nagy-Britannia 39:45 (Dósa +4, Szemes -2, Németh -8).
Női kardcsapat, 29 induló.
A legjobb 16 közé jutásért: Magyarország-Üzbegisztán 45:33 (Battai +5, Katona +4, Pusztai +3).
Nyolcaddöntő: Magyarország-Bulgária 45:41 (Pusztai +11, Battai +3, Katona -10).
A szombati negyeddöntőben: Magyarország-Olaszország (10.30).