Ha létezik ideális helyszín és időpont egy komoly esemény, az egyesített utánpótlás országos bajnokság, egyben egy hetes, korosztályos dzsembori megtartására, akkor azt a párbajtőr fegyvernem megtalálta Balatonfüreden. Pontosabban megtalálta, ám a koronavírus, sajnos, ezt is átírta idén. Az eredeti dátum ugyanis minden évben közvetlenül az iskola zárását követte, ami diákoknak szervezett egyhetes sportesemény esetében, a Balaton partjának ékkövén, tökéletes körülmények között rendezve (ezekről még később részletesebben…), minden szempontból ideálisnak mondható.
A helyszín, a 16 pástos sportcsarnok, amely csak része a nagyszerű szabadidő központnak.
Most azonban kényszerűségből szeptember közepére tolódott az időpont, és a kánikulából a vénasszonyok nyarába átmenve, keddtől vasárnapig tart Balatonfüreden az “Olimpici”, azaz a párbajtőr utánpótlás országos bajnokság. Lassan közhely számba megy, ám egyáltalán nem túlzás, mindenki nagyon várta már, hogy ismét versenyezhessen. Közel hatszáz, 10 és 16 év közötti tehetség érkezett a helyszínre, és ez a mennyiség nagyjából tíz százalékkal marad csak el a 2019-estől. És, ha figyelembe vesszük, hogy az iskolaév elkezdődött, valamint a koronavírus is befolyásolta néhányak indulását, ez igen komoly létszámnak mondható!
Az említett helyszín, a Balaton Szabadidő és Konferencia Központ, amit a helyiek betűszóként, csak “Baszakö”-ként emlegetnek, némi félmosollyal. Ugyanakkor még ők is a legnagyobb elismeréssel nyilatkoznak róla, teljes joggal! Egy effajta létesítménynél nem a legfontosabb értékmérő, ám említsük meg: a füredi Meleghegy oldalában, rálátással a Balatonra, már az elhelyezkedése sem hétköznapi. Hát még a lehetőségei. Minden igényt kielégítő csarnok – amelyből 16 pástos vívótermet varázsoltak a szervezők -; szabadtéri színpad, melynek pódiumán a dobogót állították fel a helyiek; konferenciaterem, XXI. századi, mindennel felszerelt uszoda és szálloda. Ez fogadja az idelátogató vívókat, edzőket és szülőket. Utóbbiak inkább csak a már említett környezetet, no meg az egész, csodálatos környéket élvezhették, mivel a szigorú biztonsági intézkedéseket betartva, a terembe ők még maszkkal sem léphettek be, ám livestreamen követhették gyermekeik szereplését.
A maszk csak a büfében került le a gyermek bajnok Porkoláb Evelinről (szemben) és Varga Eszterről.
Ám ennek okán sem volt berzenkedés, mindenki tudta, hogy most nem csak a páston nagy a tét gyemekeik számára, ennél sokkal többet veszíthetünk az esetleges fegyelmezetlenséggel. És, ha már koronavírus. A pénteki médiában megjelent a hír, mely szerint a járvány terjedése miatt a városban bezártak egy gimnáziumot, és kiürítették annak kollégiumát. Nos, a hír, sajnos, igaz. Ugyanakkor a versenyt és sportágunkat ez egyáltalán nem érinti, senki sem lakott a résztvevők és a vendégek közül az említett kollégiumban, közvetetten sincs kapcsolata az esetnek az országos bajnoksággal.
Az esemény egyik központi egyéniségét, és “örökös házigazdáját”, Eitner Kingát kértük meg arra, hogy mesélje el, miként nőtte ki magát az Olimpici versenysorozat azzá, ami lett. “Amikor még Szalay Gyöngyi volt akkora, mint ezek a kislányok…, ” – mutat rá egy újonc tanítványára a tragikusan fiatalon elhunyt, tapolcai hétszeres világbajnok klasszis egykori mestere – “…akkor jött az ötlet, hogy a dunántúli párbajtőrklubok fogjanak össze, és rendezzenek közös korosztályos versenyeket. Aztán jött Kulcsár Győző ötlete, aki hozzáemelte mindehhez Budapestet, és megkezdődött az Olimpici versenysorozat. A szövetség jelenlegi vezetése falkarolta a versenyrendszert, amely tart azóta is, megannyi tehetséget adva a magyar vívásnak. Büszke vagyok rá, hogy a fő részesei lehetünk mindennek, és hogy ilyen körülményeket tudunk teremteni a fiataloknak.”
Törpici tanítványait, Makai Benjámint és Szőrfi Benettet küldi 2020-as köszöntéssel "harcba" Kovács Iván világbajnok, női párbajtőr vezetőedző.
Büszke is lehet rá, és az esemény ismét ide vonzotta a fegyvernem legjavát. Itt volt többek között, és a teljesség igénye nélkül Tamás Henriette főtitkár, Boczkó Gábor sportigazgató – akitől, ugye, egyébként sem áll távol ez a fegyvernem -, Mincza Ildikó (akinek lét lánya is jól szerepelt az ob-n), Kovács Iván női párbajtőr vezetőedző, Somfai Péter (akinek 9 éves Eper lány élete első versenyét vívta itt), Peterdi András, és még sorolhatnánk a fegyvernem nagy egyéniségeit.
A jövendő nagy egyéniségei pedig reményeink szerint a páston jeleskedtek. Az újoncok mindig izgalmas csapatversenyeibe tekintettünk bele, amely vidéki aranyérmeket hozott, ismételten bizonyítva, hogy ebben a fegyvernemben korántsem csak Budapestre korlátozódik a korosztály elitje. A fiúknál a tataiak valamennyi ellenfelüket magabiztosan győzték le, és a csapat vezéregyénisége, Keresztes Ádám, 14 esztendősen a nagyok higgadtságával nyilatkozott az aranyérem megszerzését követően.
A tatai bajnokcsapat Partali Csaba mesterrel, kék zokniban Keresztes Ádám.
“Ez volt életem első országos bajnoki címe, nagyon örülök neki. Mindannyian hozzátettünk ehhez a sikerhez, nekem is jól ment a vívás. A koronavírus miatti szünet után már vártuk a versenyzést, pláne, hogy ilyen szépen sikerült. Egyéniben hatodik lettem, a csapatot megnyertük, és még nincs vége, mert elindulok a magasabb korosztályban is.”
A lányoknál a Diósgyőr bizonyult a legjobbnak, amely hosszabbításban, egyetlen tussal győzte le a Pécset, az egyéniben is aranyat nyerő Nagy Emma vezérletével. Ő egyébként csak névrokona az ugyancsak miskolci, korosztályos vb-ezüstig, és (eddig) felnőtt vb-nyolcaddöntőig jutó Nagy Kingának, ám ahogy a korábbi közös mester, Patócs Béla fogalmazott: Miskolcon Nagy a merítés…
Nagy Emma (balra) ötödik országos bajnoki aranyérmét szerezte, és csak azért nincs rajta maszk, mert néhány másodperccel korábban szúrt be a Diósgyőr aranyérmét jelentő találatot…
“Ötödik korosztályos aranyérmemet nyertem, a többiek segítségével. Természetesen nagyon boldog vagyok, mi más is lehetnék… Az utolsó tusnál én voltam a kedvezményezett, de rendre úgy kaptam tusokat, hogy védekeztem. Ezért elhatároztam, hogy meglepem az ellenfelemet, és támadok. Szerencsére bejött.” – nyilatkozta Nagy Emma.
Bejött, de nem csak neki. Bátran kijelenthetjük, hogy koronavírus ide vagy oda, a balatonfüredi olimpici utánpótlás ob nagyon bejött. Mi több, telitalálat!
Eredmények. Párbajtőr uránpótlás országos bajnokság, Olimpici, Balatonfüred.
Gyermek fiú, egyéni, 76 induló. Végeredmény: 1. Légrádi Bálint (Óbudai VSE, edző: Kovács Attila), 2. Antal Máté (Honvéd), 3. Fehér Mátyás (Vasas) és Pataky Roland (Diósgyőr), 5. Szabó Máté (Óbuda), 6. Kosztor-Nemes Boldizsár (Pécs), 7. Koch Lénárd (Vasas), 8. Kiss Donát (Honvéd). A döntőben: Légrádi-Antal 15:3.
Gyermek lány, egyéni, 63. induló. Végeredmény: 1. Porkoláb Evelin (BVSC, edző: Andrásfi Tibor), 2. Molnár Eszter (Tata), 3. Kovács Johanna (Honvéd) és Sági Fanni (Vasas), 5. Lehoczky Csenge (BVSC), 6. Szilárd Anna (Honvéd), 7. Sipos Noémi (BVSC), 8. Terhes Hanna (Diósgyőr). A döntőben: Porkoláb-Molnár 15:11.
Gyermek fiú, csapat, 13 induló. Végeredmény: 1. Óbuda (Légrádi Bálint, Őrsi Benedek, Szabó Máté, Tatár Dániel, edző: Kovács Attila), 2. BVSC, 3. PTE-PEAC, 4. Veresegyház, 5. Honvéd, 6. MTK, 7. Vasas, 8. Vasas 2. A döntőben: Óbuda-BVSC 45:22.
Gyermek lány, csapat, 13 induló. Végeredmény: 1. BVSC (Hutás Olga, Lehoczky Csenge, Porkoláb Evelin, Sipos Noémi, edzők: Andrásfi Tibor, Kovács Iván), 2. Vasas, 3. Vasas 2, 4. Honvéd, 5. Diósgyőr, 6. MTK, 7. BVSC 2, 8. Szolnok. A döntőben: BVSC-Vasas 45:38.
Újonc fiú, egyéni, 77 induló. Végeredmény: 1. Balázs Bence (Veresegyház, edző: Beszédes Zoltán), 2. Melle Domokos (Honvéd), 3. Kapornai Zsigmond (Vasas) és Parádi Péter (Honvéd), 5. Kánvási Emil (BVSC), 6. Keresztes Ádám (Tata), 7. Kelemen Boldizsár (Honvéd), 8. Pluhár László (Honvéd). A döntőben: Balázs-Pelle 15:8.
Újonc lány, egyéni, 65 induló. Végeredmény: 1. Nagy Emma (Diósgyőr, edző: Patócs Béla), 2. Gachályi Gréta (AVA Békéscsaba), 3. Herke Réka (PTE-PEAC) és Jakobi Júlia (PTE-PEAC), 5. Herndi Gréta (Diósgyőr) és Nébald Franciska (MTK), 7. Szalma Sára (Balaton), 8. Porkoláb Evelin (BVSC). A döntőben: Nagy-Gachályi 15:13.
Újonc fiú, csapat, 14 induló. Végeredmény: 1. Tata (Horváth Levente, Keresztes Ádám, Molnár Ádám, edző: Partali Csaba), 2. Vasas, 3. Törekvés, 4. Óbuda, 5. Honvéd, 6. MTK, 7. Diósgyőr, 8. PTE-PEAC. A döntőben: Tata-Vasas 45:35.
Újonc lány, csapat, 13 induló. Végeredmény: 1. Diósgyőri VE (Hegyesi Tamara, Herendi Gréta, Nagy Emma, Polácsik Petra, edző: Patócs Béla), 2. PTE-PEAC, 3. BVSC, 4. Tapolca, 5. Békessy Debrecen, 6. Balaton, 7. MTK, 8. Honvéd. A döntőben: Diósgyőr-Pécs 41:40.
Törpici fiú, egyéni, 41 induló. Végeredmény: 1. Fekete-Fenyvesi Olivér (Székesfehérvár, edző: Mórocz Balázs), 2. Dékány Patrik (Szolnok), 3. Bodnár Dorián (Balaton) és Borbély Levente (Honvéd), 5. Botzheim Ádám (Pilis), 6. Makai Benjámin (BVSC), 7. Békefi László (Honvéd), 8. Mirkó Zalán (Honvéd). A döntőben: Fekete-Fenyvesi-Dékány 10:5.
Törpici lány, egyéni, 43 induló. Végeredmény: 1. Horváth Lotti (Óbuda, edző: Kovács Attila), 2. Pálinkás Réka (Vasas), 3. Juhász Hanna (AVA Békéscsaba) és Légrádi Dóra (Óbuda), 5. Nébald Melinda (MTK), 6. Tóth Eszter (Avengarde), 7. Vass Andrea (Zanshin SE), 8. Takó Regina (Szolnok). A döntőben: Horváth-Pálinkás 10:6.
Törpici lány, csapat, 8 induló. Végeredmény: 1. Óbuda (Börcsök Leia, Gortva Zsófia, Horváth Lotti, Légrádi Dóra, edző: Kovács Attila), 2. Vasas, 3. Avengarde, 4. AVA Békéscsaba, 5. Balaton, 6. Honvéd, 7. Belváros, 8. SZVSZSE. A döntőben: Óbuda-Vasas 36:28.