Munkatársunk helyszíni jelentése:
A csodálatos péntek után halkabb szombat következett magyar szempontból, ráadásul újdonsült világbajnok férfi kardozóink reggel haza is utaztak, és késői ebédjüket már otthon fogyasztották el, így tőlük a kora reggeli órákban el kellett köszönni – egyáltalán nem voltak rosszkedvűek…
A férfi párbajtőrcsapatok versenyét talán úgy lehetne legpontosabban jellemezni, hogy egy világbajnoki érmet elszalasztottak a fiúk, de az olimpiai kvalifikáció szempontjából az értékes ötödik helyet megszerezték. Őszintén bíztunk az Andrásfi Tibor, Koch Máté, Nagy Dávid, Siklósi Gergely összeállítású kvartettben, mind az egyéni versenyen mutatott, mind a szezon során nyújtott forma alapján. A negyeddöntőben Venezuela volt az ellenfél, melyben ott vívott a 2012-es, londoni olimpia győztese, Limardo Gascon, ám korántsem tűntek verhetetlennek a dél-amerikaiak. Mégis, bizonyosan megvolt az oka, hogy miért, belementek a mieink az “orosz rulettbe”. Különösen ugyanis egyik csapat sem erőltette a tusadásokat, a kilencedik asszó legvégén 20:20-at mutatott az eredményjelző. Nagy Dávid állt szemben a fent említett klasszissal, aki látványos lábszúrással nyerte meg az asszót, bár nekünk mindez nem tetszett annyira.
Limardo Gascon továbbjutást érő lábszúrása.
A folytatásban is folytatódott az “orosz rulett”, csak éppen ezúttal megfordult a vége – szerencsére… Venezuelához hasonlóan a csehekről is elmondható, hogy mind az egyéni, mind a csapat világranglista tekintetében mögöttünk állnak, igaz, párbajtőrben a csapatmeccseknek különös világa van, nem mérvadóak annyira a számok. Itt sem láthattunk különösebb tusőrködést, 21:21 után kezdődött a hosszabbítás egy perce, melyben Siklósi Geri bevitte a győztes tust. Aztán az ötödik helyért, Németország ellen egyszer csak elkezdtek vívni a fiúk, márpedig azt nagyon tudnak… A vége egy magabiztos 45:34 lett, azaz érem nélkül, de jó szájízzel zárult a mieinknek ez a világbajnokság.
Battai Sugi és Szűcs Luca váltása, a lengyelek elleni nyolcaddöntőben.
Megkezdték versenyüket a női kardozók is, a mezőnyben természetesen a címvédő magyar csapattal. A Battai Sugár, Márton Anna, Pusztai Liza, Szűcs Luca összeállítású kvartett mindösszesen alig negyven percet töltött a páston ezen a napon, de ez egyáltalán nem jelentett problémát. A legjobb 16-ért ugyanis nem kellett vívniuk, a Lengyelországgal szembeni 45:39-es győzelemhez pedig nagyjából ennyi időre volt szükség. A nyolcba jutás fontos lépésnek számít az olimpiai kvalifikáció szempontjából, de a java most következik – kezdve a Görögország elleni, vasárnap délelőtti negyeddöntővel.
A világbajnokság “fő sztoriját” – már nem magyar szempontból… – továbbra is Olga Harlan esete szolgáltatja. Miként arról beszámoltunk, kalandos körülmények között, de megkapta kizárását, azaz fekete lapját, amiért az egyéni versenyen nem fogott kezet orosz ellenfelével. A fekete lap vívásban ugyanakkor automatikus, 60 napos eltiltással jár. A FIE legfelsőbb szintű vezetősége, az úgynevezett “board” azonban a verseny előtti délután, a különleges körülményekre való tekintettel, az eltiltás alól felmentette a négyszeres egyéni világbajnok klasszis kardozót. Emellett Thomas Bach NOB-elnök levelet küldött neki, amelyben biztosította afelől, hogy szabad kártyával akkor is részt vehet a párizsi olimpián, ha nem sikerülne más úton kvalifikálnia… Így aztán Harlan ott volt az ukrán válogatottban, és ha már ott volt, akkor vezérletével búcsúztatták is az olaszokat a nyolcaddöntőben…
14. helyen zárt Tóth Gergely, Németh András, Szemes Gergő és Dósa Dániel.
A nap negyedik versenyszámában, férfi tőrcsapatban a mieinknek nem sikerült a bravúr. Szingapúr sima legyőzése után (45:22) az olimpiai bajnok franciák következtek a nyolcaddöntőben. Az igazság az, hogy az erőviszonyok realizálódtak, azaz nem sikerült megszorítani a francia klasszisokat, a vége 27:45 lett. Mindez azt jelentette, hogy három csapatunknak sikerült, háromnak pedig nem a nyolc közé jutás, és mivel az olimpián nyolc nemzet vehet részt a csapatversenyeken, ez sokat elárul a reális esélyeinkről kvótaszerzés szempontjából. A Dósa Dániel, Németh András, Szemes Gergő, Tóth Gergely összeállítású tőrcsapat végül a 14. helyet szerezte meg, miután a helyosztókon előbb 45:42-es vereséget szenvedett Egyiptomtól, majd 45:32-re legyőzte Chilét, végül pedig 45:40-re kikapott Nagy-Britanniától.
A világbajnokság utolsó versenynapján női kardozóink befejezik versenyüket, még egyszer, hajrá, magyarok!
Eredmények. Világbajnokság, Milánó.
Női tőrcsapat, 27 induló. Végeredmény: 1.Olaszország, 2. Franciaország, 3. Japán, …12. Magyarország (Kondricz Kata, Kreiss Fanni, Lupkovics Dóra, Pásztor Flóra).
Férfi párbajtőrcsapat, 47 induló. Negyeddöntő: Magyarország-Venezuela 20:21 (Koch +5, Siklósi +2, Andrásfi -3, Nagy -5).
Az 5-8. helyért: Magyarország-Csehország 22:21 (Andrásfi +2, Koch 0, Siklósi -1).
Az 5. helyért: Magyarország-Németország 45:34 (Andrásfi +7, Nagy +4, Siklósi +2, Koch -2).
Végeredmény: 1. Olaszország, 2. Franciaország, 3. Venezuela, …5. Magyarország (Andrásfi Tibor, Koch Máté, Nagy Dávid, Siklósi Gergely).
Női kardcsapat, 29 induló. Nyolcaddöntő: Magyarország-Lengyelország 45:39 (Battai +5, Márton +2, Pusztai 0, Szűcs -1).
A vasárnapi negyeddöntőben: Magyarország-Görögország
Férfi tőrcsapat, 32 induló. A legjobb 16 közé jutásért: Magyarország-Szingapúr 45:22 (Szemes +11, Dósa +10, Tóth +1, Németh +1).
Nyolcaddöntő: Magyarország-Franciaország 27:45 (Szemes -5, Tóth -6, Dósa -7).
A 9-16. helyért: Magyarország-Egyiptom 42:45 (Szemes +2, Tóth +1, Dósa -6).
A 13-16. helyért: Magyarország-Chile 45:32 (Szemes +5, Tóth +5, Dósa +3, Németh 0).
A 13. helyért: Magyarország-Nagy-Britannia 40:45 (Szemes +3, Dósa 0, Németh -1, Tóth -7).