Szatmári Andrást csak dicséret illetheti tbiliszi szerepléséért. Persze, egy egyéni világbajnok és ezüstérmes nyilván nem lesz maradéktalanul elégedett a tbiliszi Világkupán szerzett hatodik helyével, és ez így is van rendjén. Ugyanakkor remek asszókat vívott, és közel volt ahhoz, hogy éremmel távozzon a grúz fővárosból. A nagyon erős mezőnyben – gyakorlatilag egyedül Szilágyi Áron hiányzott – kifejezetten simán jutott el a legjobb nyolcig! Az egyáltalán nem számított szenzációnak, hogy a francia Colleau-t (15:6) és a tunéziai Ferjanit (15:9) legyőzte, a nyolcaddöntőben viszont Gu Bongil következett. A koreai klasszis közel egy évtizede van a világ közvetlen élvonalában, de ebben az asszóban az látszott, hogy Szatyi tartozik az elitbe… Gárdos Gábor tanítványa 15:9-re nyert, méghozzá nagyszerű vívással. Csakhogy nemhiába lett nagyhatalom az ázsiai nemzet, ha kiesik az egyik koreai, jön egy másik… Jelen esetben méghozzá az a Kim Junghvan, aki ugyancsak egyéni világbajnok, ráadásul csapat olimpiai aranyai mellett kétszeres egyéni bronzérmes is – legutóbb éppen Tokióban lett harmadik… Fordulatos asszót vívott a két klasszis, 5:3 volt ide, majd 9:5 oda, aztán lett 10:10 is, de a vége Kimnek sikerült jobban, és a 12:15 Szatmári András hatodik helyét jelentette, gratulálunk! A többiekről: a csapatban olimpiai bronzérmes Gémesi Csanád 32-ig jutott, a bolgár Sztojcsev legyőzése után a grúz Bazadzétól kapott ki, míg Iliász Nikolász és Rabb Krisztián a 64 között búcsúzott.
Ehhez hasonló szép találatokat adott Szatmári András a hatodik hellyel végződő Vk-versenyén.
Szatmári András versenyét követően így nyilatkozott honlapunknak: “Tudok örülni ennek az eredménynek, több okból is. Először: a 2019-es budapesti világbajnoki ezüstérmem, és a térdműtétem óta, persze, a pandémiának is köszönhetően, nem volt sok sikerélményem egyéniben… Másrészt: a vívás sem ment rosszul, tudtam élvezni a versenyt. Nem zavart, hogy csoportkört kellett vívnom, sőt, jó bemelegítésnek számított. A főtáblán pedig jól ment, a vesztes asszóm miatt sincs okom bosszankodni, szerintem színvonalas meccs volt. Persze, legközelebb ezt is szeretném megnyerni…”
Így örült Szatmári András a Gu Bongil elleni győzelmének.
A nők versenyében mindhárom fiatalunk szépen helytállt, még akkor is, ha Pusztai Liza nyolcaddöntős eredményére már senki sem kapja fel a fejét… Ugyanakkor Liza formáján látszik, hogy az olimpiához képest egyre inkább magára talál. Két tükörsima győzelemmel kezdte a tbiliszi versenyét, mivel kiemeltként ő pénteken nem lépett pástra. A japán Kimurát 15:10-re, az olasz Rotilit 15:11-re verte. A nyolcaddöntőben pedig az orosz Jana Jegorjannal találkozott. Rio egyéni (és csapat) olimpia bajnoka azért nem volt kiemelt, mert második gyermekét szülte meg nem sokkal Tokió előtt, de a jelek szerint tudása mit sem kopott… Lizi egy viharos 8:3-mal kezdte a meccset, ám a félidő után Jegorjan folyamatosan felzárkózott, és 14:14 után bevitte a döntő tust. Majd legközelebb…! Nyolcaddöntőbe jutott Battai Sugi is – egy héttel azok után, hogy a budapesti junior Vk-n aranyérmet nyert. Nagy teljesítmény! Ráadásul az olasz Mormile 15:14-es legyőzése után az orosz olimpiai bajnok csapattagot, Nyikityinát verte 15:11-re, majd a legjobb olasztól, Gregoriótól szenvedett 15:11-es vereséget. És jár a dicséret Szűcs Lucának is, elvégre a kazah Doszpajt 15:10-re legyőzte, és a 32 között ő is egy egyéni olimpiai bajnokkal, a londoni aranyérmes koreai Kimmel került szembe – a 11:15 dicséretes helytállással ér fel.
Ezek után okkal várhatjuk fokozott izgalommal a hétfői csapatversenyeket, melyen a magyar férfi és női kardcsapatért egyaránt szurkolhatunk. Hajrá, magyarok!
Eredmények. Férfi kard egyéni Világkupa, Tbiliszi, 189 induló. A legjobb 32 közé jutásért: Szatmári-Colleau (francia) 15:6, Gémesi-Sztojcsev (bolgár) 15:11, Iliász-Tuljukov (orosz) 8:15, Rabb-Skeete (amerikai) 12:15.
A legjobb 16 közé jutásért: Szatmári-Ferjani (tunéziai) 15:9, Gémesi-Sz. Bazadze (grúz) 10:15.
Nyolcaddöntő: Szatmári-Gu Bongil (koreai) 15:9.
Negyeddöntő: Szatmári-Kim Junghvan (koreai) 12:15.
Végeredmény: 1. Szandro Bazadze (grúz), 2. Kamil Ibragimov (orosz), 3. Kim Junghvan (koreai) és Bolade Apithy (francia), …6. Szatmári András (edző: Gárdos Gábor, válogatott edző: Decsi András), …26. Gémesi Csanád, …43. Rabb Krisztián, …48. Iliász Nikolász, …74. Galgóczy Tamás, …119. Péch Miklós, …151. Vigh Benedek.
Női kard egyéni Világkupa, Tbiliszi, 165 induló. A legjobb 32 közé jutásért: Pusztai-Kimura (japán) 15:10, Szűcs-Doszpaj (kazah) 15:10, Battai-Mormile (olasz) 15:14.
A legjobb 16 közé jutásért: Pusztai-Rotili (olasz) 15:11, Battai-Nyikityina (orosz) 15:9, Szűcs-Kim (koreai) 11:15.
Nyolcaddöntő: Pusztai-Jegorjan (orosz) 14:15, Battai-Gregorio (olasz) 10:15.
Végeredmény: 1. Caroline Queroli (francia), 2. Teodora Guntura (görög), 3. Jana Jeogrjan (orosz) és Rossella Gregorio (olasz) , …9. Pusztai Liza, …14. Battai Sugár, …26. Szűcs Luca, …93. Missurai Pálma, …98. László Luca, …136. Katona Renáta.