A Gerevich-Kovács-Kárpáti férfi kard Világkupának vívástörténeti jelentősége van. Magyarország kardhagyományai közismertek, de a rend kedvéért írjuk le ismét. 1908 és 1960 között valamennyi olimpián magyar aranyérem született egyéniben és csapatban egyaránt. A korábban Hungária Kupának hívott férfi kardversenyt pedig a páratlan sikersorozat után egy évvel, 1961-ben hívták életre. Azóta minden esztendőben Budapestre érkezik a kardvilág krémje. Kivételek akadnak a vívástörténelemben, 1920-ban Magyarország nem vehetett részt az olimpián, és milyen a sors, éppen száz évvel később, 2020-ban a covid miatt nem rendezhettük meg hagyományos versenyünket. Amely lassan tíz esztendeje nevet váltott. Fentebb említett aranykorszak három legnagyobb egyénisége, Gerevich Aladár, Kovács Pál és Kárpáti Rudolf tiszteletére rendezzük meg az eseményt. Hárman mindösszesen 19 olimpiai első helyezést szereztek. És amikor ezt az elképesztő számot ízlelgetjük, gondoljunk bele abba is, hogy vívásban két arany a maximum, amelyet négy évente szerezhet valaki… Meg abba, hogy Gerevich Aladár úgy nyerte meg hét olimpiai bajnokságát, hogy először 22 évesen, 1932-ben állhatott a dobogó tetejére, és 50 esztendősen, 1960-ban tette meg ezt utoljára. “Mellesleg” nyert még további 14 (!) világbajnoki aranyérmet, igazán csekélység…
Ilyen elődök mellett kell helyt állnia az utódoknak. És sikerül! Szilágyi Áron három egyéni olimpiai aranyérme ugyanis hasonlóan egyedülálló, mint a fenti triumvirátus 19 első helyezése. Áron ugyanis az egyetlen férfi vívó a világon, aki három egymást követő olimpián egyéni aranyat nyert. Többek között Kárpáti Rudolf jutott kettőig, több más klasszis mellett. De a három csak Áronnak sikerült – és még hátra van Párizs…
A múltidéző itt kapcsolódik a jelenhez, pontosabban a közelmúlthoz. A Gerevich-Kovács-Kárpáti férfi kard Vk-t tavaly nyerte meg pályafutása során először Szilágyi Áron! Ez méltán bizonyítja, mekkora esemény a budapesti, és így lesz ez ebben az esztendőben is. A pénteken kezdődő selejtezőben 212 vívó ragad majd kardot, pontosabban tizenhattal kevesebb, mivel a világranglista élmezőnye, közte Szilágyi Áron és Szatmári András kiemeltként csak a szombati 64-es főtáblán kezd. A rangsor első 16 helyezettjéből egyedül tokiói ezüstérmes, olasz Luigi Samele hiányzik sérülés miatt, a többi klasszis mind ott lesz a BOK Csarnokban. Hosszú kihagyás után tér vissza a két évvel ezelőtti győztes, koreai sztár, Oh Szandzsuk is, valamint természetesen itt lesz a grúz világelső, Sandro Bazadze. Igazi sztárparádét láthatunk tehát, reményeink szerint magyar főszereplőkkel. Fentebb említett két klasszisunk mellett ott lesz a tavalyi vb-ezüstérmes csapat további két tagja, Gémesi Csanád és Decsi Tamás, valamint a teljes magyar élmezőny.
Ha már csapat – a hétvége programja vasárnap, a Zarándi Csaba tiszteletére rendezett csapat Világkupával zárul majd. A fantasztikus mesternek köszönheti a magyar vívás többek között Gedővári Imrét, Szabó Bencét, Csongrádi Lászlót, Abay Pétert, Nagyházi Zoltánt – hogy csak néhány klasszist említsünk tanítványai közül az elmúlt évtizedekből. Egy évvel ezelőtt hosszú szünet után nyert aranyérmet itt, Budapesten a magyar kardcsapat, és a legutóbbi Vk-n, Padovában megint a mieink állhattak a dobogó tetejére… Kijelenthető tehát, hogy az esélyesek közé tartoznak a magyarok, ugyanakkor tegyük hozzá, hogy a legnagyobb favorit az ismét a legerősebb összeállításában pástra lépő Korea, amely 2017 óta valamennyi vb-t és olimpiát megnyerte.
A férfi kard Világkupa hétvégét ezúttal is a BOK Sportcsarnokban rendezzük, szeretettel várunk mindenkit. Hajrá, magyarok!
A kardhétvége programja. Gerevich-Kovács-Kárpáti férfi kard egyéni Világkupa, BOK Sportcsarnok. Március 24., péntek, 10 óra: selejtezők a legjobb 64-ig. Március 25., szombat, 10 óra: 64-es tábla. 17 óra: elődöntők, döntők. Zarándi Csaba férfi kardcsapat Világkupa. Március 26., vasárnap, 9 óra: direkt kieséses tábla. 17 óra: 3. helyért, döntő. A belépés ingyenes, mindenkit szeretettel várunk!