Világbajnok a magyar férfi párbajtőrcsapat!

Rendkívül izgalmas meccsek után, majd egy káprázatos döntőt követően világbajnoki aranyérmet nyert a magyar férfi párbajtőrcsapat a plovdivi junior világbajnokságon, míg a női párbajtőrözők a negyedik helyen végeztek. Ezzel a befejező nap előtt küldöttségünk 3 arany-, 2 ezüst- és 4 bronzéremmel az éremtáblázat második helyén áll. GRATULÁLUNK!

Tudósításunk a Volánbusz támogatásával készült.

 

A világbajnokság utolsó előtti napján a párbajtőrözők csapatversenyeit rendezték Plovdivban. És bizony úgy vagyunk ezzel, mnt az elkényeztetett gyerekek. A vb eddigi négy párbajtőr számában ugyanis egyszer sem maradtunk érem nélkül. Kadet női párbajtőr ezüst – Nagy Kinga révén. Kadet férfi párbajtőrben a duplázás is összejött – Esztergályos Patrik arany, Tóth Gergely bronz. Junior női párbajtőr ezüst – Bohus Réka. Junior férfi párbajtőr bronz – Berta Dani. Namármost akkor csapatban miért ne sikerülne ugyanez?
 
Csak hát a vívás korántsem egyszerű matematika – még ha a logika valahol részese is sportágunknak. Hanem egy gyönyörű játék, melyben minden, és még annak ellenkezője is előfordulhat. Az ehhez hasonlító hülye közhelyek például akkor jutottak az ember eszébe, amikor a reggeli női párbajtőrcsapat nyolcaddöntő ötödik asszójában Egyiptom 20:19-re vezetett Magyarország ellen… Azonban pillanatok alatt kiderült, hogy a piramisok nem nőnek az égig, Bohus Réka vezérletével gyorsan fordítottak a lányok, és ezzel a nyolc közé jutottal.
 
Aztán a “minden megtörténhet” közhely másodszor akkor jutott eszünkbe, amikor rögtön ezt követően az urak az amerikaiakkal vívták nyolcaddöntőjüket. Itt ugyanis négy asszó után az esélytelenebbnek tartott USA vezetett 19:12-re. Aztán Berta Dani riadót fújt, és ha valaki csak a 45:34-es végeredményt olvassa, akkor akár legyinthet is egyet: sima papírforma, jött a tippmixben az 1,1-es odds. Hát nem volt olyan sima papírforma. 
 
noi%20parbajtorcsapat[1]
 Bohus Réka, Felker Adrienn, Kun Anna és Siklósi Enikő. Négy hölgy, négy mérkőzés, negyedik helyezés.
 
A női negyeddöntőben azt pontosan tudtuk, hogy becsapós a csapatrangsor, hiába voltunk mi az egyesek, és az ukránok a kilencesek, messze nincs ekkora különbség. Olyannyira, hogy a tavalyi budapesti Eb-n éppen ők győztek le bennünket a bronzmeccsen. Ennek megfelelően szorosan is alakult a mérkőzés, sőt, négy asszó után 18:15-re az ellen vezetett. És akkor jött az újabb “minden megtörténhet”. Az addig a nap folyamán nyeretlen Kun Anna egyszer csak átlendült a holtponton, kisikította magából azt a fránya görcsöt, a továbbra is remeklő Rékával, valamint a rendkívül hasznosan és értékesen vívó Felker Adrival közösen 45:38-ra fordítottunk. Megvan az első elődöntő! Ott azonban sajnos szétestek a mieink, az addig villogó Bohus Réka egy 5:1-es vereséggel kezdett, és ez alaposan ráült a csapatra. Sem harci kedvben, sem tuserősségben nem tudtuk felvenni a versenyt az amerikaiakkal, a kilenc asszóból összesen egyet sikerült megnyerni, azt is mindössze 2:1-re. Így aztán nem is lehetett más a vége, mint 45:29-es vereség. Pedig a papírforma alapján verhetőnek tűntek az amerikaiak, csakhogy, ugye, a vívásban “minden megtörténhet”. Sajnos, a hölgyeknek közvetlenül az elvesztett elődöntő után máris pástra kellett lépniük a harmadik helyért, és érezhetően nem sikerült feldolgozniuk az előző vereséget. A lengyelek az első kör után 15:6-ra elléptek, és innen már akkor sem volt visszaút, ha mint tudjuk, a vívásban “minden megtörténhet”. Sikerült viszont valamelyest a felzárkózás, a vége 45:40 lett a lengyeleknek.
 
Ezzel a női párbajtőrcsapat a negyedik helyen végzett, ami tulajdonképpen kfejezetten szép eredmény, csak ilyenkor egy kicsit keserű a szájíz. Hát ne legyen! A női párbajtőr szakág két egyéni ezüstérmével és ezzel az értékes helyezéssel sokkal jobban teljesített, mint az utóbbi években bármikor. 
 
hamarorom[1]
 Hamar Balázs örül, az ellenfél szomorkodik. A mérkőzések végén rendre megismétlődő jelenet, a szenvedő fél a háttérben ezúttal az elődöntőben a koreai Jung.
 
A fiúk Japánnal kerültek szembe a négy közé jutásért, és annak ellenére, hogy az ellenfélben vívott az egyéni győztes Jamada, reméltük,itt végre nem találunk valami beteg példát a “minden megtörténhet” elméletre. Hát találtunk… Az első kör után 13:5-re vezettünk. Aztán hét asszó után meg 26:24-re Japán… A számunkra nem túl örvendetes fordulatba egyaránt benne voltak a fiúk, viszont az újabb csavar sem maradt el! Bányai Zsombor fordított, így az utolsó asszóra egy tusos előnnyel állt fel a már említett újdonsült világbajnok Jamada, illetve Hamar Balázs, a magyar ranglista negyedik helyezettje. Aki ennek okán egyéniben nem is indulhatott a vb-n… És a világbajnoknak semmi esélye nem volt a “mi kis tarcsink” ellen. Balázs – aki egyébként gerincsérve miatt maradt le a ranglistán – remekelt. Jamadának esélye nem volt arra, hogy fordítson, a két fiú alig két perc alatt lenyomott egy 15-ös asszót, melyet Hamar Balázs 15:8-ra nyert. Hát így járt a világbajnok! Mert a vívásban “minden megtörténhet”.
 
hamarviv[1]
 Jung keresi a rést Hamarral szemben. Nem találta.
 
Következett a koreaiak elleni elődöntő. Ne legyintsünk, az ázsiaiak voltak a rangsoregyesek, mi a négyesek. Nem is volt egyszerű a mérkőzés. Bár ezúttal végig nálunk volt az előny, de három tusnál többel egyszer sem vezettünk. Ekkora előnnyel vette át ismét Hamar Balázs az utolsó váltásnál a stafétabotot, és ezúttal is parádézott. Na jó, előbb kicsit ránk ijesztett, egy tusra feljött a koreai, de utána következett a nagyszerű befejezés, és 36:30-nál, néhány másodperccel a vívóidő lejárta előtt az ázsiai megadta magát. Pedig, ugye, erre a népcsoportra nem ez a jellemző. 
 
pbtororom[1]
 Nem lakodalmas. Csak vb-érmes öröm Bányai Zsombor, Berta Dániel és Cho Taeun Sándor lőadásában.
 
Ez pedig két dolgot jelentett. Egy: aranyéremért vívhat a spanyolokkal szemben a junior férfi párbajtőr válogatott. Kettő: a közmondások sem tévedhetetlenek. Hamar munka ritkán jó – ezt mától kéretik törölni. Hamar munka mindig jó!
 
Végül pedig következett a díszelőadás, a finálé. Ahol aztán olyat láttunk, amit ebben a fegyvernemben csak szökőévente. Kezdődött azzal, hogy a spanyol Ibanez egyébként kétségkívül látványos és hangulatos dobszólójával köszöntötte az ibériai válogatott a mieinket, akik erre egy szigorú „Magyarok!”-kal válaszoltak. Majd a dobos rögtön pástra lépett Hamar Balázs ellenében és kapott egy olyan 5:0-át, hogy nyilvánvalóan elgondolkozott azon, hogy nem a zenei szakmában kell-e folytatnia a pályáját. És a fiúk ettől kezdve meg sem álltak! Nemhogy percek, másodpercek alatt követte egyik magyar győzelem a másikat! 35:14-nél, a nyolcadik asszóban Bányai Zsombi hozott egy 5:5-öt, ez volt az egyedüli olyan csörte, amit nem mi nyertünk, de ezt sem vesztettük el, és isten bizony senki nem haragudott Zsombira ezért az ikszért… A fantasztikus kvartett esetében az i-re a pontot Hamar Balázs tette fel, így 45:23-as döntő fölénnyel lett világbajnok a junior férfi párbajtőr-válogatott! Mert a vívásban, ugye, „minden megtörténhet”, csak az nem, hogy a junior magyar férfi párbajtőr válogatottat bárki is legyőzné a 2014-es naptári esztendőben!
 
Gratulálunk a fiúknak, a válogatott edzőknek és valamennyi mesternek!
 
Eredmények. Junior női párbajtőrcsapat világbajnokság, 30 induló. Nyolcaddöntő: Magyarország-Egyiptom 45:34 (Bohus +13, Felker +4, Kun -6).
Negyeddöntő: Magyarország-Ukrajna 45:38 (Bohus +6, Felker +3, Kun -2).
Elődöntő: Magyarország-Egyesült Államok 29:45 (Siklósi -2, Kun -4, Felker -4, Bohus -6).
A 3. helyért: Magyarország-Lengyelország 40:45
Végeredmény: 1. Oroszország, 2. Egyesült Államok, 3. Lengyelország, 4. Magyarország (Bohus Réka, Felker Adrienn, Kun Anna, Siklósi Enikő).
 
Junior férfi párbajtőrcsapat világbajnokság, 35 induló. Nyolcaddöntő: Magyarország-Egyesült Államok 45:34 (Berta +7, Hamar +3, Bányai +1).
Negyeddöntő: Magyarország-Japán 45:37 (Hamar +8, Bányai +1, Berta -1).
Elődöntő: Magyarország-Korea 36:30 (Hamar +7, Bányai +3, Berta -4).
Döntő: Magyarország-Spanyolország 45:23 (Berta +9, Hamar +8, Bányai +5).
Végeredmény: 1. Magyarország (Bányai Zsombor, Berta Dániel, Cho Taeun Sándor, Hamar Balázs), 2. Spanyolország, 3. Korea.

Junior férfi tőrcsapat világbajnokság, 30 induló. A legjobb 16 közé jutásért: Magyarország-Chile 45:24.

2014. április 11.

hírek

Amerikai fölény, két magyar bronz

Az 1300 indulós, budapesti kadet kard és párbajtőr európai körverseny első napján négy amerikai aranyérem született. Női kardban Felföldi Szonja, és a magyar női párbajtőrcsapat harmadik lett, gratulálunk!

Veteránok vébéje következik

Dubajban rendezik péntektől, hat napon keresztül a veterán világbajnokságot. A nyitányon túl is vagyunk, hajrá, magyarok!

Legek kadet versenye Budapesten

Egy helyszínen (a BOK Csarnokban), két nap alatt, nyolc kadet európai körversenyt rendezünk szombaton és vasárnap. Mindezt kardban és párbajtőrben, rekordmezőnnyel.

Kijelölték a válogatott edzőket

A szakmai testület javaslata alapján a szövetség elnöksége kijelölte a következő két plusz két évre a fegyvernemek válogatott edzőit a felnőttől a kadet korosztályig.

Ludovikás aranyak a Ludovikában

A férfiaknál Bagdány Albert, a nőknél Polonyi Petra nyerte a junior tőrözők vasárnap Mk-fordulóját, válogatóját. Sok minden történt a pástokon, és azokon kívül egyaránt…

Élő eredmények

Közelgő események

LIVESTREAM

XXXIII. Nyári Olimpiai Játékok Párizs – Vívás 2024. július 27 – augusztus 04.