„Köszönöm, megvagyok. Kicsit gyengébbnek érzem magam, mint azt szeretném, de a kánikula nem zavar, jól működik a légkondi a lakásban” – válaszolta a születésnapi gratulációt követő, hogylétéről érdeklődő kérdésre Bárány Árpád, aki szerdán ünnepli 95. születésnapját. Az 1959-es budapesti vb és az 1964-es tokiói olimpia aranyérmes párbajtőrcsapatának tagja a gödöllői Premontrei Gimnáziumban kezdett vívni, majd egyetemistaként a BEAC (későbbi OSC) Semmelweis utcai termébe járt, 1952-ben azonban az öttusa felé fordult. Főleg úszásban és futásban jeleskedett, de később egyre jobban vívott, és végül 1957-ben döntött végleg a párbajtőr mellett.
Ebben az évben, a párizsi világbajnokságon debütált válogatottként, azonnal egyéni és csapat ezüsttel nyitott. Érdekesség, hogy ugyanabban az esztendőben indult először vb-n Kamuti Jenő, aki akkor a tőrcsapattal nyert aranyérmet. Június 24-én pedig éppen ő köszöntötte a Magyar Vívó Szövetség alelnökeként, no meg korábbi csapattársaként otthonában Bárány Árpádot. Bizonyára akadt mit megbeszélniük…
Ugyanebben az esztendőben került Bárány Árpád a Vörös Meteorhoz, és a legendás Vass Imre mesterhez, és ettől kezdve, tulajdonképpen nem volt váltás az életében, hiszen Árpi bácsi nagyjából egy évtizeddel ezelőtt, még a VM „utódjában”, az MTK Csömöri úti termében adta az iskolákat… Persze, közben történt egy s más vele. Előbb, ugye, világbajnok lett Budapesten, majd Kulcsár Győzővel, Kausz Istvánnal, Nemere Zoltánnal és Gábor Tamással Tokióban olimpiát nyert.

Kamuti Jenő, a szövetség alelnöke köszönti korábbi válogatott társát, a 95 éves Bárány Árpádot.
A versenyzést 1968-ban hagyta abba, de sportágunktól sosem szakadt el. Dolgozott Iránban, majd idehaza szakfelügyelőként, utánpótlás-vezetőként, no meg az MTK vívómestereként. Hosszú ideig versenybíróként is tevékenykedett, és legnagyobb örömünkre szellemileg és fizikailag egyaránt tökéletes állapotban van 95 éves korához képest.
„Elég szomorú ez, hogy én vagyok a legidősebb magyar vívó olimpiai bajnok, abból a tokiói csapatból is itthagytak már a társak. Próbálom azért itthonról követni a vívást, hallottam, hogy Európa-bajnokok lettek a kardozók, örülök neki. És köszönöm a gratulációt, ez még ebben a korban is jólesik” – mondta honlapunknak az ünnepelt.
Boldog születésnapot, és további jó egészséget kívánunk Magyarország legidősebb vívó olimpiai bajnokának, Bárány Árpádnak!

