A válogatás szabályai

máj 21, 2024 | Hírek, Kiemelt hírek

A hétvégi országos bajnokság után következő elnökségi ülésen véglegesítik a magyar válogatottat az Európa-bajnokságra, illetve az olimpiára. Ennek folyamatáról írunk.

A hét végén, péntektől vasárnapig rendezzük az országos bajnokságot – erről természetesen részletes beharangozót közlünk -, és ezzel valamennyi fegyvernemben lezárul a 2023/24-es válogatási szezon. Mivel olimpia következik – no meg Európa-bajnokság -, ezért különös figyelem irányul a válogatásra. A közelmúltban több fórumon is pontatlan információk jelentek meg ennek folyamatával kapcsolatosan, ezért fontosnak tartjuk a pontosítást. 

A válogatási elvek a következők. Az olimpiára a ranglista első helyezettje automatikus induló, a többi jelölés szubjektív alapon történhet. Az Európa-bajnokságra a ranglista első két helyezettje kerül automatikusan a csapatba. 

Ennél lényegesebb maga a folyamat, ahogy a válogatás történik. Több helyütt is pontatlanul jelent meg az, hogy az elnökség dönt a válogatott névsoráról. Ez természetesen nem igaz. Ahogy, mondjuk, a labdarúgásban is enyhén szólva furcsa lenne, ha Marco Rossi szövetségi kapitány keretét átírná az elnökség, ez pontosan így van a vívás esetében is. 

A folyamat a következő. A válogatási időszak lezárását követően, azaz a jövő héten, a hat fegyvernemi vezető edző (Decsi András – férfi kard, Gárdos Gábor – női kard, Dancsházy-Nagy Tamás – férfi párbajtőr, Somfai Péter – női párbajtőr, Szirmai Benedek – férfi tőr, Feczer Viktor – női tőr) leadja javaslatát a szövetségi kapitánynak és a szakmai bizottságnak. Természetesen adott esetben indoklást is fűzhet hozzá a szakember, amennyiben úgy gondolja. 

A két irányba kimenő, név szerinti javaslat két irányban is fut tovább. A szakmai bizottság összeül, és véleményezi a vezető edző javaslatát. Nagyon fontos: véleményezi. Azt nem írhatja át, nem változtathatja meg, nem bírálhatja felül. Véleményezheti, kommentálhatja, kifejezheti ellenérzését, javaslatot tehet. A vezető edzők javaslatai és a szakmai bizottság véleményezése alapján kell meghoznia a döntését a szövetségi kapitánynak, jelen esetben Boczkó Gábornak. Optimális esetben ez a három vonal egy irányba vezet, azaz minden fórum egyet ért a vezető edzők jelölésével. De természetesen többször volt már példa ennek ellenkezőjére is – legutóbb éppen a tokiói olimpiát megelőzően…

A végső döntést válogatás ügyében tehát a szövetségi kapitány hozza meg a fenti előzmények mérlegelésével. Az ő javaslata a végleges, ez a beadvány kerül az elnökség elé, természetesen részletezve az ezzel kapcsolatos, esetleges nézetkülönbségeket. Ezt tartalmazza az alapszabály, azt átírni természetesen nem lehet. A vezető edzők javaslata, a szakmai bizottság véleményezése alapján a szövetségi kapitány döntését tárgyalja az elnökség. 

Itt következik az újabb lényeges, félreértésre okot adható rész. Az elnökség ugyanis a tárgyalást követően nem írhatja át a szövetségi kapitány szakmai döntését! A testület két dolgot tehet: elfogadja, vagy nem fogadja el a névsort. Amennyiben elfogadja, akkor tiszta sor, hivatalos a lista. Ha nem fogadja el? Akkor az alapszabály szerint az egész folyamat kezdődik elölről. 

Abszurd esetben tehát lehet olyan – na, ilyen eddig nem volt, vélhetően nem is lesz -, hogy a szövetségi kapitány nem változtat a javaslatán, az elnökség továbbra sem fogadja el azt, és akkor nem nevezünk az adott számban vívót az olimpiára… 

Ez, persze, viccnek is rossz. Azt viszont nagyon fontos tisztázni, hogy a csapatkijelölés szakmai döntés. Az elnökség egy nagyon fontos kontroll ez esetben is, de hogy nézne ki az, ha Boczkó Gábor csapatát egy 17 fős grémium, melyben természetesen nem csak a sportág szakemberei ülnek, átírná! 

Fontosnak tartottuk mindezt tisztázni, és végezetül még egy lényeges megjegyzés. Egészen biztosak vagyunk abban, hogy az elnökség által megválasztott szakmai vezetők olyan döntéseket hoznak majd ebben a kérdésben is, amely a magyar vívósport érdekeit szolgálják. Hajrá, magyar vívás! 

Sztárok a páston

Kapcsolódó hírek

Szép volt, lányok – Lesz jobb, fiúk!

A konini kadet kard európai körversenyen a női csapat aranyérmet nyert, férfi egyéniben viszont senki sem jutott el a nyolcaddöntőig – ezzel zárult a válogatás.

Férfi párbajtőr: száz százalék

A katari párbajtőr Grand Prix férfi selejtezőjének direkt kieséses szakaszában a magyar vívók valamennyi külföldi ellenfelüket legyőzték, heten főtáblások!

Két-két nyolcaddöntő Plovdivból

A kardozók egyéni Világkupáján a férfiaknál Rabb Krisztián és Iliász Nikolász, a nőknél Battai Sugár és Spiesz Anna jutott nyolcaddöntőig. 

Öt férfi jutott a hat nő mellé

A plovdivi kard Világkupán a nők selejtezőjét pénteken a férfiaké követte. Öt vívónk jutott a szombati főtáblára, ahol összesen tizenegy magyarnak szurkolhatunk szombaton.

Női párbajtőr GP: eddig ötös

Öt magyar vívó jutott a 64-es főtáblára a dohai női párbajtőr Grand Prix-n, ami fiatal válogatottunktól egyáltalán nem rossz eredmény. 

Élő eredmények

Közelgő események