A sportvilág is felfigyelt, mit felfigyelt, nagyra értékelte azt, amit Battai Sugár, Katona Renáta, Márton Anna, Pusztai Liza és Szűcs Luca művelt. A vívásban szokatlanul fiatal átlagéletkorú csapat 2023-ban megvédte előző évi világbajnoki aranyérmét. Ezt értékelte az AIPS, a Nemzetközi Sportújságírók Szövetségének szervezete azzal, hogy a világ hatodik legjobb csapatának választotta saját, top negyvenes listájáról. A mieink végeztek a legelőkelőbb helyen a nem labdajátékot űző válogatottak között, és másodikként zártak a női csapatok sorrendjében.
A hihetetlen elismerést hihetetlen út előzte meg, érdemes ezt röviden visszaidézni 2024 első napjaiban – elvégre kezdődjön jókedvűen az esztendő!
Talán 2021 tavaszán figyeltünk fel először erre a fiatal csapatra. A “covid-korszak” vége felé, a Budapesten rendezett Világkupán biztosították helyüket a tokiói olimpia nyolcas mezőnyében. Akkor ez is igen nagy dolognak számított, aztán a japán fővárosban, az egyéni versenyen sérült meg súlyosan Márton Anna. Legjobb vívónk hősies helytállással negyedik lett egyéniben, és végigszenvedte a csapatot is, amely a 8. helyen végzett.

2022-ben aztán Panka gyermeket szült, és megcsináltatta a keresztszalagját – akkor azt hittük tökéletesen. Ez idő alatt nélküle, Battai Sugár, Katona Renáta, Pusztai Liza, Szűcs Luca összeállításban robbant be a csapat – szinte a semmiből… A kairói vb-n az első nap végén annak is örült Gárdos Gábor vezetőedző, hogy a bolgárokat 45:41-re legyőzve összejött a 8 közé jutás. Aztán másnap nem hittünk a szemünknek. A világ három, akkor legmagasabban rangsorolt csapatát, az olaszokat, a koreaiakat és a világelső franciákat legyőzve, hatalmas meglepetésre nyert vb-aranyat a magyar női kardcsapat. A döntőben pástra lépő három “kislány” átlagéletkora 20 esztendő volt, aki látta, nem feledi azt a 45:40-es sikert a franciák ellen. Battai Sugit megvágni alig tudták, Pusztai Liza pedig ellenállhatatlanul hozta a befejező meccseket.

Aztán egy év múlva következett Milánó. Márton Panka visszatért a csapatba Reni helyére, egyéniben ő hozta a szezon során a legjobb eredményeket, de látszott: az a bizonyos térd még mindig nem működik tökéletesen. Ennek ellenére vállalta a szereplést, és Gárdos Gábor megint csak nagyot sóhajtott, amikor a selejtező napon, a lengyelekkel szemben egy 45:39-cel sikerült kiharcolni a nyolc közé jutást. Azt, persze, akkor még senki sem mondta meg neki, hogy ennél szorosabb mérkőzést nem is vív már a világbajnokságon ez a csapat.

Másnap következett Görögország, majd a világranglista első két helyezettje, sorrendben Korea és Franciaország próbált visszavágni a kairói sérelmekért. Hiába. Panka a kispadról állt be, amikor kellett, az aranymeccsen egy 11:5-tel, majd egy 5:1-gyel fordította meg a franciák elleni finálét. Sugi 20 évesen volt másodszor vezéregyénisége a válogatottnak, Liza pedig a befejező helyen egyszerűen nem tud kikapni…
Másodszor lett világbajnok tehát ez a különítmény, és feltétlenül említsük meg a mesetereket, Bódy Benjámint, Bódy Istvánt, Boros Györgyöt, Dávid Lászlót, Gárdos Gábort és Ravasz Etelét is. Ahogy mondani szokták: nélkülük mindez nem jöhetett volna össze.
Végezetül álljon itt néhány konkrét adat arról, mennyire különleges az, amit ez a válogatott véghez vitt, és amelynek köszönhetően a nemzetközi sportsajtó is felfigyelt ránk.
A magyar női kardcsapat úgy védte meg világbajnoki címét, hogy mindeközben egyetlen Világkupa-versenyen sem szerzett aranyérmet története során.
A magyar női kardcsapat a sportág történetében korábban egyszer sem szerzett világbajnoki aranyérmet!
A magyar női kardcsapat tagjai jelen pillanatban a 11., a 23., a 25., a 49. és a 65. helyen állnak a sportág egyéni világranglistáján. Ám együtt, világbajnokságon a jelek szerint verhetetlenek. Nincs mese: a léc magasra került, Párizsban a mieink vitathatatlanul az esélyesek közé tartoznak. Várjuk a folytatást!
Előtte azonban az év az Operaházban kezdődik a hölgyek számára. Január 8-án ugyanis az Operaházban köszöntik az év legjobb sportolóit, közte a magyar női és a férfi kardcsapatot…