Az ember évről évre azt gondolja a hazai kadet körversenyek láttán, hogy ennél több indulóval mát teljességgel lehetetlen egy hétvégén vívóversenyt rendezni. Aztán jön a következő esztendő, és kiderül, hogy mégis lehet… Méghozzá különösebb gond nélkül, és zökkenőmentesen. 1300 indulóval, 60 páston! Persze, mielőtt szervezőként saját vállunkat nagyon veregetnénk, azt is tegyük hozzá: ekkora csarnok és ennyi versenybíró is kell hozzá – ám akkor is egyfajta világrekordot döntött és dönt szövetségünk a hétvégi rendezéssel. Aztán, persze, majd kiderül, mennyivel növekszik a létszám 2025 őszére… A mostani eseményről pedig általánosságban annyit: ha akadt olyan vállalkozó kedvű egyén, aki, mondjuk, kétszer-háromszor körbe akarta sétálni az összes pástot, annak garantáltan bezárult az aznapi mozgás gyűrűje.
Persze, az ifjú tehetségeket, az edzőket mindez jóval kevésbé foglalkoztatta, sokan életük első nagy, nemzetközi eseményén vettek részt, ami okkal tölthette el őket izgalommal. A trénerek számára is különleges volt ez az alkalom, legalábbis magyar részről feltétlenül. Elvégre mind a négy érintett szakágban, párbajtőrben és kardban, október 15-től változik a kadet válogatott edző személye. Dicséret érte, a sértődés legkisebb jele nélkül, baráti kollegalitásban dolgozott “kalákában” a régi és az új vezető, lezajlott az “átadás-átvétel”. Most pedig nézzük végig versenyszámonként, hogy magyar szempontból mi történt szombaton a BOK Csarnokban.
Kiss Donátnak a nyolcaddöntő jutott.
FÉRFI PÁRBAJTŐR EGYÉNI. A korábbi válogatott edző, az egy korosztállyal feljebb lépő Peterdi András, már délelőtt megfejette a nap kulcsát a fent említett szempontból: “A siker még az enyém, a kudarc az utódomé, Keszler Dávidé.” Persze, ezt ő sem gondolta komolyan, az viszont bizonyos, hogy egy 378 indulós kadet férfi párbajtőrverseny végkimenetele egyszerűen megjósolhatatlan, még akkor is, ha mi, magyarok ezt a fegyvernemet “tetőtől talpig” uraljuk. Szombaton azért ez a dominancia nem volt ilyen látványos, de nem a szezon első versenyén kell parádézni. Minden esetre az elég látványosan körvonalazódik az eddigi válogatók alapján, hogy az egyaránt honvédos Petrovszki Áron és Kiss Donát ott lehet majd a világversenyeken, de sok víz folyik le addig még Európa folyóin… Most mindketten a nyolcaddöntőig jutottak, Áronnak egy tus hiányzott a még jobb teljesítményhez.
Kadet párbajtőr egyéni európai körverseny, BOK Csarnok.
Férfi egyéni, 378 induló. A legjobb 32 közé jutásért: Petrovszki-Cevizici (török) 15:10, Cohen-Headrick (amerikai) 15:13, Kiss-Bosshard (svájci) 15:12, Komoz-De Gaetano (olasz) 10:15, Farkas-Quelin-Guerlais (svájci) 12:15.
A legjobb 16 közé jutásért: Petrovszki-Karnas (amerikai) 12:11, Kiss-Toma (román) 15:12, Cohen-Wimmer (amerikai) 5:15.
Nyolcaddöntő: Kiss-Wimmer (amerikai) 11:15, Petrovszki-Csokasz (görög) 14:15.
Végeredmény: 1. Nathaniel Wimmer (amerikai), 2. Andy Zheng (amerikai), 3. Daniel Chiashnya (amerikai) és Vaszileosz Csokasz (görög), …9. Petrovszki Áron, …14. Kiss Donát, …24. Cohen Natániel, …36. Farkas Bence, …59. Komoz Patrik.
Felföldi Szonja bronzos öröme.
NŐI KARD EGYÉNI. A váltás a fenti szisztéma alapján zajlott. Az eddigi vezető, Kovács Laura, a juniorok mellett folytatja a munkáját, itt Kocsis Zsolt irányítja majd a korosztályt. A hétvége első érmét aztán ebben, a hagyományosan nagyon erős magyar versenyszámban szerezték meg a hazai fiatalok. Méghozzá bravúros meglepetést szerezve, Felföldi Szonja révén. Az eddigi válogató, és a korábbi eredmények alapján nem ő számított a legesélyesebb magyarnak, de Bódy István BVSC-s tanítványa a direkt kieséses táblán zsinórban három 15:13-as győzelmet aratva jutott el az elődöntőig. Ott az amerikai Zhangtól kapott ki 15:10-re, majd a kezdeti elkeseredés után néhány perccel már elégedetten nyilatkozott: “Nagyon boldog vagyok, ez eddig a pályafutásom legszebb eredménye. Igazából addig izgultam, amíg nem értem el a legjobb nyolcig. Utána felszabadultan vívtam, örülök az éremnek, ennél jobban nem kezdődhetett volna a szezonom!”
Az olimpiai ezüstérmes Gémesi Csanád és a bronzérmes Szonja.
Kadet kard egyéni európai körverseny, BOK Csarnok.
Női egyéni, 239 induló. A legjobb 32 közé jutásért: Imre-Su (német) 15:13, Kovács-Hogas (román) 15:14, Felföldi-Hanti 15:6, Szepesi-Bayrak (török) 15:6, Komjáthy-Dong (hongkongi), 12:15, Bíróczi-Sezille (brit) 3:15, Bacskay-Weiland (német) 13:15.
A legjobb 16 közé jutásért: Kovács-Lentini (olasz) 15:6, Felföldi-Szepesi 15:13, Imre-Tsui (amerikai) 10:15.
Nyolcaddöntő: Felföldi-Siwek (lengyel) 15:13, Kovács-Tsui (amerikai) 13:15.
Negyeddöntő: Felföldi-Tsui (amerikai) 15:13.
Elődöntő: Felföldi-Zhang (amerikai) 10:15.
Végeredmény: 1. Brynnley Mckee (amerikai), 2. Xuanyi Zhang (amerikai), 3. Felföldi Szonja (edző: Bódy István, válogatott edző: Kovács Laura) és Vittoria Fusetti (olasz), …13. Kovács Adél, …23. Imre Dóra, …32. Szepesi Emília, …41. Bíróczi Nóra, …45. Hanti Lili, …52. Bacskay Kincső, …54. Komjáthy Boglárka.
Csampa Zsolt, szövetségünk elnöke, az európai szövetség vezérkarának tagja gratulál bronzérmes csapatunknak.
NŐI PÁRBAJTŐRCSAPAT. A rendszer ezúttal is hasonló. Az eddigi vezető, László István “felfelé bukott”, a juniorok vezetője lett, a helyét Bakodi Róbert foglalja el. A szakág korosztályos és felnőtt szinten is halad lépésenként előrébb és előrébb, ezúttal is nagyszerűen helytállt. Tegyük hozzá, itt viszonylag “tapasztalt” csapat lépett pástra, elvégre Horváth Lotti, Szilárd Anna és Terhes Hanna az előző szezon kadet világversenyen is ott volt, melléjük Rónaszéky Izabella társult. Így lett bronzérmes a csapat, amely európai riválistól nem kapott ki, az egész versenynapot uraló Egyesült Államok győzte le az elődöntőben 45:41-re, a bronzérem viszont simán verte Csehországot 45:36-ra.
Bronézmes öröm!
Női párbajtőrcsapat, 58 induló. A legjobb 32 közé jutásért: Magyarország 2-Olaszország 45:22, Magyarország 3-Horvátország 2 45:13, Magyarország 4-Svájc 27:45.
A legjobb 16 közé jutásért: Magyarország-Ausztria 45:11, Magyarország 2-Bulgária 45:35, Magyarország 3-Egyesült Államok 26:45.
Nyolcaddöntő: Magyarország-Románia 2 45:27, Magyarország 2-Ukrajna 37:45.
Negyeddöntő: Magyarország-Spanyolország 45:35.
Elődöntő: Magyarország-Egyesült Államok 41:45.
A 3. helyért: Magyarország-Csehország 45:36.
Végeredmény: 1. Egyesült Államok, 2. Ukrajna, 3. Magyarország (Horváth Lotti, Rónaszéky Izabella, Szilárd Anna, Terhes Hanna, válogatott edző: László István, edzők: Kovács Attila, Friedvalszky Ádám, Diera Ferenc, Patócs Béla), …13. Magyarország 2 (Lengyel Luca, Papp-Szilágyi Luca, Sárvári Rita, Zlota Emma), …28. Magyarország 3 (Egri Fanni, Kovács Leila, Pataki Anna, Tóth Eszter), …56. Magyarország 4 (Al-Hamati Jázmin, Lakatos Alina, Lapos Dóra, Mező Eliza).
FÉRFI KARDCSAPAT. Ez most nem volt egy sikertörténet. Persze, a létszám itt is hatalmas volt, de az, hogy a négy magyar válogatott közül egyik se jusson a tizenhat közé, az nem tekinthető jó szezonkezdetnek. Különösen az első csapat esetében volt fájó a vereség. Ám itt is igaz, hogy sok van még hátra… Ebben a fegyvernemben Balla Nándor irányítja majd tovább a munkát, míg a korábbi vezető, Kósa Miklós, a világ idei legjobb bírója, a felnőttek válogatottját irányítja a jövőben.
Férfi csapat, 55 induló. A legjobb 32 közé jutásért: Magyarország-Szerbia 45:12, Magyarország 3-Ukrajna 3 45:17, Magyarország 4-Törökország 4 45:35, Magyarország 5-Nagy-Britannia 2 38:45, Magyarország 2-Spanyolország 26:45.
A legjobb 16 közé jutásért: Magyarország-Németország 44:45, Magyarország 3-Olaszország 20:45, Magyarország 4-Ukrajna 42:45.
Végeredmény: 1. Egyesült Államok, 2. Törökország, 3. Olaszország, …22. Magyarország (Cirkos Sebestyén, Godó Vilmos, Módos Ferenc, Tarpataly-Háry Botond), …25. Magyarország 4 (Boday Domonkos, Farsag Lóránt, Molnár Milán, Szeredy Huba), …30. Magyarország 3 (Bánházi Bulcsú, Miklusicsák Máté, Pszota Ákos, Szepesi Vince), …45. Magyarország 2 (Gyurcsik Áron, Kisbán Lukács Péter, Prosits Dénes), …50. Magyarország 5 (Bander László, Koszta-Ajvász Imre, Révész Bence).