Munkatársunk helyszíni jelentése:
A férfi párbajtőr egyéni verseny selejtezőjével folytatódott kedden a dohai Grand Prix. Lehet, akad, aki pontosan tudja, de talán nem árt a kissé bonyolult olimpiai kvalifikáció vége felé pontosan tisztázni, mi is ennek a nagyon erős, és nagy mezőnyű versenynek a tétje magyar szempontból.
A Dancsházy-Nagy Tamás vezette, Európa-bajnok férfi válogatott jelenleg hajszálnyira van a csapatkvalifikációtól. Ezt a hátralévő két, kvalifikációs csapat Világkupán biztosíthatja – azaz nem most, elvégre ez egyéni verseny. Az olimpián egyéniben 34 vívó vehet részt – nem mellesleg itt 276-an vannak… A nyolc kvalifikált csapat 3-3 egyéni párbajtőrözőt indíthat, közte remélhetőleg a magyar is. Azonban, hogy ki lesz az a három, azt a saját nemzeti szövetsége döntheti el, miként azt is, hogy a csapatversenyen ki legyen a negyedik ember. Azaz, a minél kedvezőbb világranglistás helyezés mellett a válogatottba kerülés a tét a férfiak számára – persze, figyelembe véve azt, hogy a vezetőedző és a kapitány szabadon válogathat.
A nők helyzete, sajnos, egészen más. Itt ugyanis körülbelül annyi az esély a csapat kvalifikációjára, mint amennyi a sansz arra, hogy a férfiak nem jutnak ki Párizsba. Azaz nagyon, de nagyon csekély. Ha így lesz, akkor maximum egy magyar indulhat az egyéni versenyen. Ezt alanyi jogon szerezheti meg az a két európai, aki a kvalifikáció végén, az egyéni világranglistán a legjobb pozícióban szerepel azon nemzetek között, amelyek csapatban nem kvalifikáltak. Erre nagyon jó esélye van Kun Annának – az egyik legnagyobb riválisa éppen Muhari Eszter… Mindkettejük számára nagyon fontos tehát ez a másfélszeres szorzószámú Grand Prix-viadal.

Ennyit a bonyolult szisztémáról, reméljük, senkit sem sikerült a fentiekkel még jobban összezavarni… De térjünk vissza a dohai pástokhoz, és a Lusail Arénához, melyről már megírtuk, hogy 2015-ben itt rendezték a kézilabda vb-döntőjét, azt viszont még nem, hogy 2027-ben itt fogják a kosárlabda vb-fináléját is…
Férfi válogatottunk egyébként hétfő délután érkezett, és a “hogy vagytok?” kérdésre Dancsházy-Nagy Tamás a rövid, de örömteli “minden a legnagyobb rendben” választ adta. Tegyük hozzá, ő egyébként sem az a panaszkodós típus, és az is tény, hogy Dohában nincs sok ok a méltatlankodásra a körülmények miatt… Andrásfi Tibor a vívása okán sem méltatlankodhatott, Európa-bajnokunk ugyanis veretlen csoportkörrel jutott a főtáblára, ami “megmentette” őt a további, egész napos darálótól.
A többieknek ugyanez nem sikerült, mint ahogy a direkt kieséses folytatás sem. Az utolsó állomásnál bukott el Kovács Gergely és Nagy Dávid. Mindkettő kicsit fájt – nyilván nekik még jobban… – mivel Gergő egy bravúros fordítás után majdnem megismételte ugyanezt a tettét, de végül 13:14-re kikapott. Európa-bajnok csapatunk negyedik tagja, Nagy Dávid pedig a fiatal brit Brooke-tól szenvedett vereséget. Egy körrel hamarabb búcsúzott Bányai Zsombor és Bakos Bálint, míg a direkt kieséses szakasz első fordulójában kapott ki Csabai Máté. Fenyvesi Csaba nem jutott tovább a csoportkörből.
Ezzel a négy magyar hölgy mellé három magyar úr társult, hét párbajtőrözőinknek szurkolhatunk a katari Grand Prix 64-es főtábláján. Hajrá, magyarok!
Eredmények. Férfi párbajtőr egyéni Grand Prix, Doha, 276 induló. A csoportmérkőzéseken: Koch Máté és Siklósi Gergely kiemelt, Andrásfi Tibor 6 győzelem/0 vereség (a legjobb 64 közé jutott), Bakos Bálint 5/1, Kovács Gergely 4/2, Bányai Zsombor 4/2, Nagy Dávid 3/3, Csabai Máté 2/4 (továbbjutottak), Fenyvesi Csaba 0/6 (kiesett).
A legjobb 160 közé jutásért: Nagy-Saner (dél-afrikai) 15:9, Csabai-Yoo (amerikai) 10:15.
A legjobb 96 közé jutásért: Nagy-Jurka (cseh) 15:9, Kovács-Fedotov (kazah) 12:11, Bányai-Van Nunen (holland) 12:15, Bakos-Kim Jae (koreai) 12:15.
A legjobb 64 közé jutásért: Nagy-Brooke (brit) 11:15, Kovács-Sertay (kazah) 13:14.
Szerdán a legjobb 32 közé jutásért: Koch-Szvicskar (ukrán), Siklósi-Reizlin (ukrán), Andrásfi-Murajama (japán).