Munkatársunk helyszíni jelentése:
Antalyában hűvös, helyesebben szólva inkább hideg van. A nap süt, de a metsző szél a hatfokos hőmérsékletet tovább hűti, az embernek esze ágában sincs az utcán, ne adj’ isten a tengerparton sétálgatnia. Persze, nem is ezért jöttünk a kadet és junior Európa-bajnokságra! A magyar vívóválogatott pedig az esemény nyitónapján ismét gondoskodott arról, hogy véletlenül se mehessünk ki a sportcsarnokból! Fiataljaink ugyanis remekül kezdték az eseményt, reggeltől estig tartott a program – benne magyar főszereplőkkel!

A “címszerepben” Kiss Donát volt, aki bebizonyította, hogy egy nappal későbbi kiutazás ide, bécsi kibuszozás oda, ha valaki remekül vív és napja van, akkor mindez nem jelenthet problémát. Budai István honvédos tanítványa márpedig a legjobbját hozta, egész nap rendkívül tudatos, taktikus, szép – no meg jó vívással megnyerte a kadet Európa-bajnokságot! Az már viszonylag korán kiderült, hogy a fegyvernemben ezen a napon ő tartja a lelket, mivel Petrovszki Áron a 32-ben, Koch Lénárd és Makai Benjámin a 64-ben esett ki. Donát viszont elindult a reggel kilenctől este hétig tartó, tízórás útján, melybe egyáltalán nem csúszott hiba. Miután a főtábla első asszójában éppen Benjámint győzte le, egészen sima sikerekkel jutott el a legjobb nyolcig. Az út itt kezdet göröngyösebbé válni. Előbb az érémért a román Pop szorongatta meg (15:13), majd az elődöntőben a Petrovszkit búcsúztató olasz Delfino ellen még nehezebb mérkőzés következett. Donát uralta ezt az asszót is, de az itáliai nem hagyta magát lerázni, és egyetlen tus döntött – a magyar javára (15:14). Ezek után az újabb olasz, Sonnessa elleni finálé már laza menetnek számított, elvégre 15:12 lett a vége. Persze, egyáltalán nem volt az, a második szünet után egyetlen tus volt a különbség… Viszont ezen a napon Donát dominált, és a végén okkal csapott diadalittasan a levegőbe – immáron Európa-bajnokként. És méltassuk itt a mestert is, akinek kadet egyéni világbajnok tanítványa már volt – jelesül a lánya, Budai Dorina -, viszont kadet Európa-bajnoka még nem. Most már van az is, Kiss Donátnak hívják.

Az eredményhirdetést megelőzően Kiss Donát így nyilatkozott honlapunknak: “Egész nap jól éreztem magam. Összeszedett voltam, a saját vívásomat tudtam hozni. Nem én alkalmazkodtam másokhoz, hanem nekik kellett hozzám. Amikor meg szoros volt egy asszóm, akkor fejben ott tudtam lenni, és beadtam a győztes tust. Most már boldog vagyok, egész szezonban ezért dolgoztam, nagyon örülök, hogy végül összejött. Jöhet a csapatverseny, aztán meg a világbajnokság.”

A nap második érmét a magyar küldöttség legfiatalabb vívója nyerte – nagyon kellemes meglepetésre, ugyanakkor teljességgel megérdemelten! Női kardban Komjáthy Boglárka 14 évesen, serdülőként lépegetett szépen, csöndben, egyre előrébb és előrébb. Miközben a felső negyedben egy ágra került a másik három magyar, ő “egykeként” küzdött. Aztán körről körre búcsúztak a “nagyok”, Kovács Adél a 32-ben, Rácz Brigi és Felföldi Szonja a nyolcaddöntőben esett ki. Riba Ferenc vasasos tanítványa viszont korához nem illő (vagy illő…?) higgadtsággal hozta simán az asszóit. Francia, grúz, majd bolgár ellenfél kapitulált vele szemben, majd az éremért az ukrán Velicsko következett. Sokkal jobban ő sem járt, Bogi 15:11-re nyert, és ezzel berobbanva a kadet korosztályba kiharcolta a korosztályos világbajnoki részvételt is. És még nem volt vége! Az elődöntőben az esélyesebb, későbbi Európa-bajnok olasz Lentinit is alaposan megszorongatta, 14:14-nél az átvett támadást sikerült megcsinálnia, a befejezés viszont nem jött össze. Ennek ellenére másodpercekre kellett csak vigasztalni a legújabb magyar női kard tehetséget, bronzérmét követően nem sokkal később már okkal mosolygott elégedetten!
“A csoportmeccsek után pláne megleptem magam ezzel a teljesítményemmel. Ott még nem ment a vívás, de ahogy jött a direkt kiesés, egyre jobban és jobban megéreztem a vívást, és koncentrálnom is sikerült az igazán fontos pillanatokban. Nagyon örülök ennek a bronzéremnek, számomra majdhogynem arannyal ér fel!”

Igazából női tőrben sem panaszkodhatunk, mivel a szezon eddigi eredményei alapján e történteknél nem igazán várhattunk sokkal jobb szereplést. A Törekvés tehetsége, Zhou Xinyao, vagy ahogy mindenki hívja, Kriszti, a csoportkört követően rendkívül magabiztos és higgadt vívással vette sorra egymás után az akadályokat – egészen a legjobb nyolcig. Különösebb megszorítás nélkül győzött le lett, cseh, majd osztrák riválist, az éremért állította meg őt a lengyel Makowska. Kriszti ezzel hetedik lett, és ez az Eb-helyezés tán pályafutása eddigi legkomolyabb nemzetközi sikere. A többiek közül Simon Borbála a 32, Mahovszkij Szilvia és Márkus Boglárka a 64 között végzett.
A második versenynapon a kadet női párbajtőrözők, a férfi tőrözők és kardozók következnek, hajrá, magyarok!

Kadet Európa-bajnokság, Antalya.
Férfi párbajtőr egyéni, 111 induló. A csoportmérkőzéseken: Kiss Donát 5 győzelem/1 vereség, Koch Lénárd 5/1, Petrovszki Áron 4/2, Makai Benjámin 2/4 (továbbjutottak).
A legjobb 64 közé jutásért: Makai-Kostiukov (lengyel) 14:13.
A legjobb 32 közé jutásért: Petrovszki-Antoniu (görög) 15:8, Kiss-Makai 15:10, Koch-Golach (lengyel) 11:15.
A legjobb 16 közé jutásért: Kiss-Millot Tristram (francia) 15:7, Petrovszki-Delfino (olasz) 14:15.
Nyolcaddöntő: Kiss-Favre (svájci) 15:7.
Negyeddöntő: Kiss-Popa (román) 15:13.
Elődöntő: Kiss-Delfino (olasz) 15:14.
Döntő: Kiss-Sonnessa (olasz) 15:12.
Végeredmény: 1. Kiss Donát (edző: Budai István, válogatott edző: Keszler Dávid), 2. Nicolo Sonnessa (olasz), 3. Arszenij Karapis (ukrán) és Francesco Delfino (olasz), …24. Petrovszki Áron, …35. Koch Lénárd, …62. Makai Benjámin.
Női tőr egyéni, 80 induló. A csoportmérkőzéseken: Simon Borbála 4 győzelem/2 vereség, Mahovszkij Szilvia 4/2, Márkus Boglárka 3/2, Zhou Xinyao 3/3 (továbbjutottak).
A legjobb 32 közé jutásért: Zhou-Ormane (lett) 15:10, Simon-Johnson (brit) 15:9, Mahovszkij-Iubas (román) 4:15, Márkus-Fattori (olasz).
A legjobb 16 közé jutásért: Zhou-Illekova (cseh) 15:6, Simon-Kopyltsova (ciprusi) 7:15.
Nyolcaddöntő: Zhou-Mayerl (osztrák) 15:9.
Negyeddöntő: Zhou-Makowska (lengyel) 6:15.
Végeredmény: 1. Alara Atmaca (török), 2. Karolina Makowska (lengyel), 3. Elizaveta Kopyltsova (ciprusi) és Giorgia Ruta (olasz), …7. Zhou Xinyao (edző: Mátyás Bálint és Szirmai Benedek, válogatott edző: Szalai Szonja), …25. Simon Borbála, …35. Mahovszkij Szilvia, …41. Márkus Boglárka.

Női kard egyéni, 62 induló. A csoportmérkőzéseken: Kovács Adél 5 győzelem/1 vereség, Rácz Brigitta 4/1, Felföldi Szonja 4/2, Komjáthy Boglárka 2/4 (továbbjutottak).
A legjobb 32 közé jutásért: Komjáthy-Cayre (francia) 15:9, Felföldi-Corlatescu (román) 15:14.
A legjobb 16 közé jutásért: Rácz-Bober (román) 15:2, Felföldi-Ostrowska (lengyel) 15:14, Komjáthy-Aszatiani (grúz) 15:7, Kovács-Szenoglu (török) 11:15.
Nyolcaddöntő: Komjáthy-Gadzseva (bolgár) 15:10, Rácz-Herbon (német) 11:15, Felföldi-Szenoglu (török) 14:15.
Negyeddöntő: Komjáthy-Velicsko (ukrán) 15:11.
Elődöntő: Komjáthy-Lentini (olasz) 14:15.
Végeredmény: 1. Francesca Lentini (olasz), 2. Amalia Covaliu (román), 3. Komjáthy Boglárka (edző: Riba Ferenc, válogatott edző: Kocsis Zsolt) és Irmak Szenoglu (török), …14. Rácz Brigitta, 15. Felföldi Szonja, …19. Kovács Adél.