Fiatalok főszerepben

okt 25, 2025 | Hírek, Kiemelt hírek

A férfiaknál a junior korú Papp Zsadány (BVSC), a nőknél a korosztályból most “kiöregedő“ Spiesz Anna (Vasas) nyerte a kardozók első válogatóját, egyben Magyarkupa-fordulóját.  

Megfogalmazhatjuk ugyanazt kétféleképpen. Mindössze három nagy egyéniség hiányzott a férfi kardozók Magyarkupa-fordulójáról. Illetve írhatjuk azt is: a legnagyobb nevek nem indultak: Szilágyi Áron, Szatmári András és Gémesi Csanád. Maradjunk az első verziónál, már csak azért is, mert színvonalas és izgalmas asszókat láthatott az, aki kilátogatott az UTE patinás, Király utcai vívótermébe. 

Az élre mindenképpen Papp Zsadány (képünkön) kívánkozik. Juniorként nyert felnőtt válogatót, ami férfi kardban a legnagyobb ritkaságnak számít! Ráadásul a negyeddöntőben a legnagyobb esélyest, az olimpiai és világbajnoki ezüstérmes Rabb Krisztiánt győzte le magabiztosan. Kiki egyébként az ötödik helyért járó gratulációt egy kesernyés félmosollyal, és “Nem veszem sértésnek” megjegyzéssel fogadta, jelezvén, hogy ennél többet várt magától. Helyes, ha magasan a léc, de ő már elérte azt, hogy elsősorban a nemzetközi versenyekre koncentráljon… 

Értelemszerűen az ezüstérmesnek, az ugyancsak fiatal Tóth Bertalannak jár a következő bekezdés az elismerés hangján, aki az idei Európa-bajnok és vb-ezüstérmes csapat tagját, Iliász Nikolászt győzte le ugyancsak egy színvonalas elődöntőben. Zsadány ellen is 8:4-re vezetett a félidőig, ám ott fordult a kocka, olyannyira, hogy a vége 15:10 lett. Nikó mellett a másik bronzérmes Noseda Szabolcs lett, gratulálunk! 

“Az áttörést a Kiki elleni asszó után éreztem, addig kicsit döcögős volt a napom. Utána viszont bevágtam a támadásaimat, pontos voltam, összeszedetten vívtam. Éltem első felnőtt versenyét nyertem, aminek nagyon örülök. Mostantól viszont már elsősorban a nemzetközi feladatokra kell koncentrálnom. A saját korosztályom van fókuszban, de szeretnék a ‘nagyok’ között is bizonyítani ebben a szezonban – eddig minden a lehető legjobban alakult” – nyilatkozta Papp Zsadány, Bódy Benjámin BVSC-s tanítványa. 

Az érmeket pedig egy olimpiai bajnok (Csongrádi László) és egy olimpiai ezüstérmes (Nemcsik Zsolt) adta át, utóbbi a fegyvernem vezetőjeként a következőket mondta a versenyről: “Szezon eleje van, de a két fiatal teljesítményének nagyon örülök. Zsadány esetében nem kell kapkodni, elsősorban a juniorok között kell jól teljesítenie ebben a szezonban, persze, ilyen vívással a felnőttek között is lesz keresnivalója.”

A nők versenyére bátran illeszthetjük a mondást: kicsi a bors, de erős. A 35 fős mezőnyben négy felnőtt világbajnok, további csaknem tíz (!) korosztályos Eb-, illetve vb-érmes kardozó lépett pástra. Igazából nagy meglepetést nem hozott a verseny, több kisebbet, illetve érdekességet viszont igen. A győzelmet egy korosztályos bajnok, Spiesz Anna szerezte meg, aki az elődöntőben a világranglista 7. helyén álló Battai Sugárt, a döntőben vasasos klubtársát, Katona Renátát győzte le – utóbbit egyetlen tussal, ráadásul 8:14-ről fordítva… Anna már az előző szezonban is mutogatta felnőtt oroszlánkörmeit, most ismét jelezte, hogy vele is kell majd számolni a válogatott összeállításánál. Sugi mellett a másik bronzérmes Pusztai Liza lett, a negyedik világbajnok, Szűcs Luca is egy aranyérmes “kollégától” kapott ki a negyeddöntőben (Pusztai Liza), ezért állítottuk, hogy összességében nem borult nagyot a papírforma. 

Anna, Kósa Miklós tanítványa, Zsadányhoz hasonlóan első felnőtt győzelme után így nyilatkozott honlapunknak: “Nagyon örülök, hogy így kezdtem a felnőtt pályafutásomat, az pedig külön büszkeség, hogy világbajnokok ellen tudtam nyerni. Úgy érzem, az elejétől kezdve magabiztosan tudtam vívni, asszóról asszóra egyre jobban ment. Várom a folytatást!”

Eredmények. Kard Magyarkupa-forduló, UTE vívóterem.

Férfiak, 59 induló. Végeredmény: 1. Papp Zsadány (BVSC, edző: Bódy Benjámin), 2. Tóth Bertalan (TFSE), 3. Iliász Nikolász (Debreceni SI) és Noseda Szabolcs (Szigetszentmiklós), 5. Rabb Krisztián (Vasas), 6. Horváth Gergő (Honvéd), 7. Pápai Roland (UTE), 8. Csoba Botond (Vasas). A döntőben: Papp-Tóth 15:12.

Nők, 35 induló. Végeredmény: 1. Spiesz Anna (Vasas, edző: Kósa Miklós), 2. Katona Renáta (Vasas), 3. Pusztai Liza (BVSC) és Battai Sugár (Debreceni SI), 5. Szűcs Luca (BVSC), 6. Keszei Kira (BVSC), 7. Csonka Dorottya (Vasas), 8. Masa Csenge (Törökbálint). A döntőben: Spiesz-Katona 15:14.

Sztárok a páston

Kapcsolódó hírek

95 éves Bárány Árpád!

95. születésnapját ünnepli június 24-én Bárány Árpád, a magyar vívás legidősebb élő olimpiai bajnoka. Olimpiai és világbajnok párbajtőrözőnknek nagyon boldog születésnapot kívánunk – irány a 100!

Anna aranyai, Liliána bronzai!

Az évad kerekesszékes utánpótlás (U23) világbajnokságát, a Földközi-tenger legforgalmasabb kikötővárosában, a törökországi Mersinben rendezték, ahonnan versenyzőink két arany- és két bronzéremmel tértek haza.

Boczkó Gábor: Félig tele a pohár

Egy arany-, egy ezüst és két bronzéremmel, további nyolc egyéni helyezéssel (5-8. helyek) zárult Antonyban az Európa-bajnokság, ezzel a magyar válogatott az éremtáblázat harmadik helyén végzett, gratulálunk!

Ezüst a végére, szép volt, lányok!

Nagyszerű ezüstéremmel ért véget a franciaországi Európa-bajnokság. A Borsody Emma, Büki Lili, Muhari Eszter, Nagy Blanka összeállítású női párbajtőrcsapat az oroszokat és az olaszokat legyőzve végzett a második helyen, a férfi tőrözők ötödikek lettek!

Három a magyar igazság!

2024 és 2025 után ismét megvédte Európa-bajnoki címét a magyar férfi kardválogatott (Dallos Benedek, Rabb Krisztián, Szatmári András, Szilágyi Áron). Triplázásra az Eb-k történetében magyar részről még nem volt példa, gratulálunk, csodálatos eredmény!

Élő eredmények

Közelgő események