Ismét 32 volt a végállomás

ápr 5, 2026 | Hírek, Kiemelt hírek

A junior korosztály után a kadet tőr világbajnokságon sem volt sok sikerélménye a magyaroknak. Legjobban Lackó Máté szerepelt, ő a 32 között búcsúzott. Hétfőn a junior tőrcsapatok lépnek pástra, hajrá, magyarok!

„Jó ide visszatérni tíz év után” – sóhajtott fel érkezése után, érthetően megkönnyebbülten Somfai Péter Rióban. Ő az egyedüli a 2016-os magyar olimpiai érmesek közül, aki itt van a kadet és junior világbajnokságon. Akkor a bronzérmes párbajtőr-válogatott tagjaként szerepelt, most a junior párbajtőröző, Antal Máté edzőjeként utazott Brazíliába. Azt azért nem sokan mondhatják el olimpiai érmeseink közül, hogy tíz év után az ablakából tekinthet le arra a csarnokra, ahol akkor sikereit aratta. Nos, Somfai most így nosztalgiázhat a Venit Mio hotel hetedik emeletéről, ha kinéz az ablakon, amelyről éppen rálát a Carioca Arenára.. Különleges, annyi szent… 

Sajnos, bőven jutott lehetőség a vasárnapi versenynapon a múlt visszaidézésére, mert a jelen nem a magyar vívókról szólt. A kadet tőrözők viadalát követhettük végig, pontosabban magyar részről a legjobb 32-ig. 

Lackó Máté volt a Húsvétvasárnap legjobb magyarja. Fotók: Bizzi Team

Idáig egyedül Lackó Máté jutott el a mieink közül. A Honvéd tehetségét lehet talán egyedül igazán dicsérni ezen a napon. Nagyon erős csoportból küzdött meg még a továbbjutásért is, majd két asszót kellett nyernie a direkt táblán, hogy átkerülhessen a biciklicsarnokból a másikba. És Máté remekül tekert! A fülöp-szigeteki Palma legyőzése belefér az elvárható kategóriába (15:8), viszont a tőrben nagyon erős kínaiak egyik legjobbját, Jangot 15:12-re verte, ez volt a legértékesebb sikere ennek a vasárnapnak. A folytatás már nem sikerült, az idei kadet Eb bronzérmese, a francia Robinet 15:8-ra jobbnak bizonyult, ezzel Lackó a 32 között búcsúzott. Másik két tőrözőnk, Bánhidi Balázs és Szögi-Nagy Tamás magabiztosan vívással került a 64-be, ott azonban nem kaptak sok esélyt hongkongi, illetve kanadai riválisukkal szemben, mindkét asszó 8:15-tel zárult. 

Grósz Fióna serdülőként veretlen csoportkört hozott, aztán kicsit elizgulta…

A nők versenyében a csoportkör nem is alakult rosszul. Leszámítva Mészöly Reginát, aki ritka balszerencsésen zárta idei világversenyeit. A tbiliszi Eb-n úgy búcsúzott a csoportkörből, hogy egyetlen tussal maradt le az utolsó továbbjutó helyről. Majd a világbajnokságon megismételte ugyanezt… Németh Emma két vereséggel kezdett, de aztán veretlenül folytatta, a serdülő korú Grósz Fióna pedig nagy bravúrral, hibátlan csoportkörrel jutott tovább. Gondoltuk, ebből még akármi is lehet, ami végülis igaz lett. Csak az „akármi” két, sima vereség lett. Újoncainkat utolérte a „vb-láz”, a 32-ért Emma brit riválistól kapott ki 15:6-ra, Fiónánál ausztrál tőröző bizonyult jobbnak 15:9-re. 

Húsvéthétfőn a junior tőrözők csapatversenyei következnek, hajrá, magyarok!

Eredmények. Kadet és junior világbajnokság, Rio de Janeiro. 

Kadet férfi tőr egyéni, 125 induló. A csoportmérkőzéseken: Bánhidi Balázs 4 győzelem/2 vereség, Szögi-Nagy Tamás 3/3, Lackó Máté 2/4 (mindhárman továbbjutottak). 

A legjobb 64 közé jutásért: Lackó-Palma (fülöp-szigeteki) 15:8, Bánhidi-Tang (szingapúri) 15:5, Szögi-Nagy-Pinheiro (portugál) 15:12.

A legjobb 32 közé jutásért: Lackó-Jang (kínai) 15:12, Bánhidi-Hui (hongkongi) 8:15, Szögi-Nagy-Yu (kanadai).

A legjobb 16 közé jutásért: Lackó-Robinet (francia) 8:15.

Végeredmény: 1. Ho Sing Harris (hongkongi), 2. Csoj Jian (koreai), 3. Maeda Maszasi (japán) és Wang Ziyu (amerikai), … 32. Lackó Máté, …44. Bánhidi Balázs, …58. Szögi-Nagy Tamás. 

Kadet női tőr egyéni, 110 induló. A csoportmérkőzéseken: Grósz Fióna 6 győzelem/0 vereség, Németh Emma 4/2 (továbbjutottak), Mészöly Regina 1/5 (kiesett). 

A legjobb 32 közé jutásért: Grósz-Leung (ausztrál) 9:15, Németh-Maguire (brit) 6:15.

Végeredmény: 1. Liu Jaelyn (amerikai), 2. Zang Jihszin (kínai), 3. Ella Calise (amerikai) és Danuta Tim (lengyel), …33. Grósz Fióna, …49. Németh Emma, …84. Mészöly Regina.

Sztárok a páston

Kapcsolódó hírek

Boczkó Gábor: Inkább tele a pohár!

Nagyjából elégedetten nyilatkozott Boczkó Gábor szövetségi kapitány az 1 arany- és 2 bronzérmet hozó hongkongi világbajnokságot követően. 

Zárásként negyedik és ötödik hely

A férfi kardcsapat a negyedik, a női tőrcsapat az ötödik helyen végzett a hongkongi világbajnokság záró napján. A magyar válogatott ezzel 1 arany- és 2 bronzéremmel, további értékes helyezésekkel zárt – soha rosszabbat, gratulálunk!

Három a magyar aranyigazság!

Négy éven belül harmadszor lett világbajnoki aranyérmes a magyar női kardcsapat! Battai Sugár, Katona Renáta, Spiesz Anna, Szűcs Luca – varázslatos! Gratulálunk a fantasztikus lányoknak, és a nagyszerű edzőknek!

„Majdnem érem” női párbajtőrben

Közel volt a nagy bravúrhoz a Büki Lili, Jász-Borsody Emma, Muhari Eszter, Nagy Blanka összeállítású női párbajtőrcsapat a hongkongi világbajnokságon, végül a negyedik helyen végzett, gratulálunk! A férfi tőrcsapat a hetedik helyen zárt.

Áron nyolcadik helyével indult a hét

Szilágyi Áron ismét nagyot alkotott, háromszoros olimpiai bajnok kardozónkat egyetlen tus választotta el az éremtől a hongkongi világbajnokságon, végül nyolcadik lett. Női tőrben Pásztor Flóra volt 16-ban. Jönnek a csapatversenyek!

Élő eredmények

Közelgő események