A Kopaszi gát szurkolói klubjába vezetett a ferihegyi landolást követően Andrásfi Tibor, Koch Máté, Nagy Dávid és Siklósi Gergely első útja Párizsból, majd vélhetően haza is eljutottak végre… Ugyanakkor sok pihenőjük egyelőre még nem lesz, mivel meghívás meghívást követ, és ha mindennek nem is lehet eleget tenni, az igazi nyaralás még nem ezekben a napokban kezdődik. Vívóküldöttségünk közül hárman maradtak Párizsban, a háromszoros olimpiai bajnok, és immár csapatban ezüstérmes kardozó, Szilágyi Áron, a NOB sportolói bizottságába kerülésért lobbizik a helyszínen, Dancsházy-Nagy Tamás és id. Andrásfi Tibor pedig edzőként, a vívásban segíti a magyar öttusázókat.

Aranyérmes férfi párbajtőrözőink már itthon, a Kopaszi gáton.
Boczkó Gábor szövetségi kapitány viszont ugyancsak hazatért, és a párbajtőrcsapat aranyérmének hátteréről mesélt honlapunknak. “Húsz évvel ezelőtt, a csodálatos mester, Udvarhelyi Gábor már látta, hogy a vívás nem csak vívásról szól. Egyszemélyben volt a fizikai edzőnk, a lelki támaszunk, a pszichológusunk, minden megtett azért, hogy csúcsra érjünk. Őt követte az ugyancsak nagyszerű Kulcsár Győző, aki úgy gondolkozott, hogy a napi négy és fél órás asszózás az elvárható minimum, a többi időben kell gondoskodni a ‘kiegészítő sportokról’. Mára mindez teljesen megváltozott, és a férfi párbajtőrcsapat esetében ez is kellett a sikerhez.”

A korábbi sikeres mester és szövetségi kapitány, éppen egy párizsi helyszínen.
A szövetségi kapitány elmondta, hogy egész évben külön fizikai edző dolgozik a fiúkkal, minden párbajtőrözőnek megvan továbbá a gyógytornásza, masszőre, pszichológusa, vagy más, mentális felkészítésben segítő szakembere. Természetesen mindez nincs ingyen, ám a hazai szövetség, és a sportállamtitkárság is pontosan tudja, hogy a sikerért áldozni kell, és ma már fentiek nélkül lehetetlen a csúcsra jutni.
“Azt azért szeretném hangsúlyozni, hogy az ‘alap’ továbbra is a vívás, a technikai és taktikai képzés. Hogy a különleges pillanatokban azt az akciót vegye elő a versenyző, amit a legpontosabban tud kivitelezni. De mindehhez tökéletes fizikai és idegi koncentráció szükséges. Persze, változás az is, hogy a mi időnkben fejben raktuk össze a taktikát. Ma természetesen alapos videó elemzések előzik meg a világversenyeket, és úgy érzem, ebben is tartjuk a lépést más nemzetekkel, sőt…” – nyilatkozta Boczkó Gábor. Hozzátette, Dancsházy-Nagy Tamás, a férfi párbajtőr válogatott edzője “forradalmasította” azt is, hogy a kiegészítő edzéseket olykor-olykor a délutáni vívás helyére tette be. Attól függően, hogy a felkészülés melyik szakaszában, éppen mire volt szükség.

Egy nem mindennapi szelfi egy nem mindennapi bajnoktól: Szilágyi Áron és párizsi érmes csapataink.
Összefoglalva: a kapitány úgy véli, mára a vívás igazi csapatmunkává vált. A “szakma” az első és a nélkülözhetetlen, de az olimpiai aranyéremhez a 2024-ben már elengedhetetlen a “komplett és komplex” stáb. Ez is kellett a sikerhez…