PÁSZTOR FLÓRA
25 esztendős tőrvívó, egyesülete és nevelőklubja: Törekvés.
Edző: Beliczay Sándor (2007-).
Legjobb eredményei: Egyéni Európa Játékok ezüstérem (2023), egyéni Vk-bronzérem (2023), a világranglista jelenlegi harmincadik helyezettje.
Pásztor Flóra lassan egy évtizede a magyar női tőrvívás legnagyobb ígéretének számít. Gyakorlatilag azóta, hogy betette a lábát a Törekvés Kőbányai úti vívótermébe, ahol szinte azonnal Beliczay Sándor gondos kezei alá került. A nagyszerű mester azonnal tudta, hogy csiszolatlan gyémánt került a kezei alá. Csakhogy a magyar tőrvívás mostanság egy ponton rendre megakad – azok a végső csiszolások, amelyek igazán értékes nemesfémmé alakítanák az “alapanyagot”, idehaza valahogy nem sikerültek. Legalábbis eddig… Női tőrben 2002-ben (Mohamed Aida és Knapek Edina), férfi tőrben 1973-ban (Kamuti Jenő) szereztünk legutóbb egyéni világbajnoki érmet – bronzot. Olimpián pedig Maros Magda 1980-as ezüstje óta nincs egyéni medálunk. Na de majd Párizsban…!
Pásztor Flóra öröme a junior sikerek idején…
Térjünk azonban vissza Flórára, akinek fiatal kora, 25 esztendeje ellenére, máris hosszú és rögös út áll a háta mögött. Első éves juniorként, 18 évesen halomra nyerte magát a szezonban. Két junior Vk-arannyal és két Vk-ezüsttel, világranglista egyesként utazott el a korosztályos Európa-, majd világbajnokságra. Aztán akkor, ott, valamiért semmi nem jött össze – és ezt követően megtört az addig szinte töretlen pálya. Valószínűleg fejben kellett rájönnie Flórának arra, hogy kétségtelen tehetsége, és remek versenyzői adottságai mellett további fejlődésre van szüksége – technikában, taktikában és erőnlétben egyaránt.
Aztán, amikor ez a nagyon fontos lépés megtörtént, akkor jött egy igazán rossz lépés. Pásztor Flóra húsz esztendősen, egy hazai versenyen, súlyos térdsérülést, keresztszalag-szakadást szenvedett. Példamutató elszántsággal, és rengeteg munka után tért vissza – immár a felnőtt mezőnybe, ahol hamar meghatározójává vált a válogatottnak. Oroszlánrésze volt abban, hogy 2020 februárjában a csapat kiharcolta az olimpiai kvalifikációt.
Majd beütött a covid – és következett a magyar számára újabb, csaknem két, nemzetközi verseny nélküli esztendő… Tokióban aztán a későbbi bronzérmes, majd egyéni világbajnok, francia Ysaora Thibus csak nagy csatában, nem is egy kétes találattal tudta őt legyőzni. Ezek után vágott neki Pásztor Flóra a kvótaszerzés szempontjából két és fél évre csökkent, következő ötkarikás játékokat megelőző szakasznak. Az áttörés évének ezen az úton számára 2023 késő tavasza, kora nyara tekinthető. Előbb jött egy májusi Világkupa-bronz, amivel elindította útját Párizs felé, majd egy értékes ezüstérem következett a krakkói Európa Játékokról.
Női tőrben azonban nem egyszerű az élet… A csapatkvalifikáció a mieinknek ezúttal nem jött össze, és egyéniben ugyan a selejtezőkből egyre simábban lépett előrébb versenyről versenyre vívónk, az újabb siker kapujának küszöbét idén nem tudta átlépni. Így aztán izgalmasra sikeredett a kvótáért történő küzdelem is, ám végül az utolsó kvalifikációs, washingtoni GP-n meglett az a párizsi repülőjegy. Jöhet a folytatás, melyre Pásztor Flóra nagyon készül…
Azzal kezdtük írásunkat: Flóra lassan egy évtizede a magyar női tőrvívás legnagyobb ígéretének számit. Itt az ideje, hogy több legyen egy ígéretnél! Nagyon megérdemelné ő is, a magyar tőrvívás is…
A párizsi olimpia meghatározó állomás lehet Pásztor Flóra karrierjében. Szurkoljunk azért, hogy valóban az legyen! Hajrá, Flóra!
Pásztor Flóra egyéni versenye a párizsi olimpián július 28-án lesz. Hajrá, Flóra!
(Pásztor Flóra szerdán, a Facebook-oldalunkon megjelenő videóinterjújában arról is beszél, hogy miként készül Párizsra, – mit jelentett számára a tokiói csapatindulás, és a mostani egyéni, meg még sok minden egyebet elmond majd. Figyeljétek Facebook-oldalunkat!)