A magyar kardvívás XX. százada legnagyobb egyéniségeinek, a mindösszesen 19 olimpiai aranyérmet nyerő Gerevich Aladár, Kárpáti Rudolf és Kovács Pál emlékére rendezzük a budapesti férfi kard Világkupa egyéni versenyét, míg az edzőzseni Zarándi Csaba tiszteletének adózunk a Vk csapatversenyével. Hogy a XXI. századi utódok miben is különböznek tőlük?
Először is, jóval többen vannak… A vívás fejlődése töretlen, évről évre újabb nemzetek törnek elő a semmiből, és a mennyiség mellett a minőség is szélesedik. A pénteken kezdődő Gerevich-Kovács-Kárpáti férfi kard egyéni Világkupa-versenyen 260 fölötti az indulószám, ez ugyanolyan fegyvernemi rekord, mint a két héttel ezelőtti, közel négyszázas férfi párbajtőr volt. Ezeket a létszámokat egyébként a nemzetenkénti, tizenkettőre maximált vívószám mellett kéretik érteni…
A nagyszerű névadók: Gerevich Aladár, Kovács Pál, Kárpáti Rudolf.
Más kérdés, hogy amikor Gerevichék idejében, egy nemzetközi versenyen 30-30-30 szovjet, olasz és magyar kardozó indult, akkor is garantált volt a minőség, sőt… De ez ma mégiscsak más. A Nemzetközi Vívó Szövetségben évtizedekig magas tisztséget betöltő Kovács Pál is elcsodálkozna azon, hogy többek között a FIE vívást szélesítő akcióinak eredményeként, miként is néz ki az olimpiai férfi kardcsapat-versenyének mezőnye, ami egyébként vasárnap, Budapesten válik majd véglegessé. Jelenlegi erősorrendben: Korea, Magyarország, Egyesült Államok, Olaszország, Franciaország (esetleg Németország), Irán (esetleg Japán), Egyiptom, Kanada. A változások érzékelése végett álljon itt az 1972-es, müncheni olimpia első nyolc helyezettjének listája: Olaszország, Szovjetunió, Magyarország, Románia, Lengyelország, Kuba, Franciaország, NSZK. Ötvenkét évvel ezelőtt nem volt kvalifikáció, bárki nevezhetett csapatban, ezt 13 nemzet tette meg. A tavalyi, milánói világbajnokságon 34 ország indult…
Szilágyi Áron, jelenkorunk klasszisa, tavalyi, budapesti egyéni Vk-aranyérme után.
Ennyit a vívás, a kardvívás fejlődéséről tényszerűen. Most térjünk át a budapesti verseny konkrétumaira! Az egyéni világranglista első 16 helyezettje kivétel nélkül pástra lép majd szombaton, a 64-es főtáblán – közte a háromszoros olimpiai bajnok Szilágyi Áron és az egyéni világbajnok Szatmári András. A további 48 helyért pedig hatalmas harc várható a pénteki selejtezők során. Ha tökéletesen érvényesülne a papírforma – ami sosem történik meg -, azaz a világranglista alapján osztanánk ki a helyeket, akkor Rabb Krisztián, Gémesi Csanád, Decsi Tamás és Iliász Nikolász kerülne a 64 közé. Ugyanakkor számos magyar fiatal tehetség törekszik majd ugyanerre.
Az egészen közeli múlt fényes magyar sikereket hozott a BOK Sportcsarnokban. Az elmúlt két évben egyaránt Szilágyi Áron nyerte az egyéni versenyt, a magyar válogatott tavaly és három éve harmadik lett, két esztendeje a dobogó legmagasabb fokára állhatott. Áron elvárásai önmagával szemben mit sem csökkentek, szombaton és vasárnap egyaránt szerepelni akar a mindkét napon délután ötkor kezdődő, döntős programban, és bizonyára így vannak ezzel csapattársai is.
Köszönhetően annak, hogy mostanság Szilágyi Áron kisajátította az olimpiai dobogó tetejét, egyéni olimpiai bajnok csak egy lesz a mezőnyben. Világbajnok azonban annál több, jelesül – visszafelé az időben: Eli Dershwitz (amerikai), Szilágyi Áron, Oh Szanguk (koreai), Kim Junghvan (koreai) és Szatmári András. És akkor még nem beszéltünk a grúz Szandro Bazadzéról, aki jelenleg vezeti a világranglistát. No meg azokról, akik a szezon Vk-, illetve GP-versenyein aranyérmet nyertek: Colin Heathcock (amerikai), Bolade Apithy (francia), Szabó Mátyás (német). Fenti, világbajnoki listából a győzelem egyedül Áronnak sikerült a 2023/24-es évadban… Mindez ékesen bizonyítja, mennyire sokesélyes manapság egy férfi kard egyéni Világkupa-verseny.
Csapatban azért jóval letisztultabb a kép. A koreai-magyar-amerikai hármas jelentős előnnyel vezeti a világranglistát, és igazából ehhez a trióhoz “esélylesőként” tán az olasz-francia duót lehet hozzátenni. Ha más nyerne ezen öt válogatotton kívül, az azért igen vaskos meglepetésnek számítana, nem is nagyon fordult elő mostanság ilyesmi.
Fentiekről klasszisokkal bárki találkozhat személyesen is péntektől vasárnapig, méghozzá bérmentve. A hétvége során ugyanis ingyenes a belépés a BOK Sportcsarnokba, itt a lehetőség arra, hogy szombaton és vasárnap élőben, testközelből szurkolhasson mindenki Szilágyi Áronnak és társainak. Várunk mindenkit, hajrá, magyarok!
A Világkupa helyszíne: BOK Csarnok, 1146. Budapest, Dózsa György út 1.
A Világkupa programja. Március 22., péntek, 10.00: selejtezők (a versenynap várható befejezése 16 óra).
Március 23., szombat: 64-es, direkt kieséses tábla. 17.00: elődöntők, döntők.
Március 24., vasárnap: a csapatmérkőzések a nap során folyamatosan zajlanak. A magyar csapat a legjobb 16 között kezd. Pontos időpont a szombati sorsolást követően. 17.00: 3. helyért,döntő.