Remek bronzérmet nyert a magyar női párbajtőrcsapat a dohai Világkupa-versenyen, úgy, hogy egyetlen tus választotta el Szász Emesééket a fináléba jutástól. A fegyvernem ezzel két harmadik hellyel zárta az évnyitó viadalt, ami nagyszerű teljesítmény. A férfi tőrcsapatnak, sajnos, nem sikerült a párizsi hétvége.
Egyértelmű: a női párbajtőr hétvégéje volt a mostani. Révész Julianna remek egyéni bronzérme után ugyanis csapatban is harmadik helyen végzett a magyar válogatott a rendkívül erős, világbajnoki mezőnyben. A nap érdekesen alakult, a nyolcaddöntő ugyanis rémisztően kezdődött, Svájc már hét tussal is vezetett, aztán a mieink a második és a harmadik körben folyamatosan ledolgozták a hátrányt, és ha valaki csak a 45:38-as végeredményt olvassa, akkor azt is hiheti: sima úgy volt a továbblépés.
A negyeddöntőben Ukrajna következett, amely ismét soraiban tudta a budapesti világbajnokságot kihagyó olimpiai bajnok Semjakinát, de ez sem segített, a mieink a legjobb gyakorlatilag végig vezetve a négy köté jutottak (45:40), ahol Kína következett. Az elődöntő sokáig álomszerűen alakult, a mieink taktikája, mely szerint Szász Emese támadott és előnyt szerzett, Révész Julianna és Budai Dorina pedig taktikusan védekezve tartotta vagy növelte a különbéget, két körön keresztül tökéletesen bevált. A hajrá azonban a kínaiaké volt, a hetedik és a nyolcadik asszóban egyre csökkentették a magyar előnyt az ázsiaiak, majd az utolsó asszóban a “hirtelen halál”, azaz egyetlen tus döntött – nem Szász Emese javára (28:29). A bronzéremért az Egyesült Államok volt az ellenfél, amely meglepetésre korábban az oroszokat búcsúztatta, azonban az újabb bravúrra esélyük sem volt az amerikaiaknak – szerencsére. A mieink gyakorlatilag végig vezetve, 45:33-ra, biztosan nyerték a meccset, és ezzel nagyon értékes bronzérmet nyertek, megerősítve ezzel jó pozíciójukat a világranglistán. Gratulálunk, nagyon jól sikerült a dohai hétvége női párbajtőrben, csak így tovább!
Mosolygó bronzérmesek: Szász Emese, Antal Edina, Budai Dorina és Révész Julianna..
Nem csoda hát, ha Kovács Iván fegyvernemi vezetőedző is elégedetten kommentálta a történteket: “Maximálisan elégedett vagyok a hétvégével. Egyéniben és csapatban egyaránt. Ma mindenki hozzátett az eredményhez, fegyelmezetten és taktikusan vívott a válogatott. Svájc már egy győztes meccs után lépett pástra velünk szemben, de hátrányból is biztosan fordítottunk. Az Ukrajna elleni meccset végig mi irányítottuk, és a világranglistaelső Kína ellen is egy egészen pici hiányzott, azt hiszem ezért a verségért nem jár szemrehányás. Pláne úgy, hogy utána az USÁ-nak esélyt sem hagytunk a bronzéremért.”
A fegyvernem juniorjai messze nem zártak ilyen sikeres hétvégét, a mödlingi Világkupa-versenyen egyetlen magyar sem jutott a legjobb 16 közé.
Másik felnőtt csapatunk, férfi tőrözőink Párizsban léptek pástra Világkupa-versenyen. A 16 közé jutásért Egyiptom volt az ellenfél – soraiban az olimpiai ezüstérmes Abouelkassemmel. A magyarok sokáig remekül vívtak, asszóról asszóra növelték előnyüket és tíztusos fórral kezdhette befejező csörtéjét Németh András az afrikai vívás sztárjával szemben. Aki ismét bravúrt csinált, befejező emberként ledolgozta hátrányát, és 45:43-ra győzött (39:43-ról…) Egyiptom. Nem lehet, és nem szabad elhallgatni, hogy egymást követő harmadik csapatversenyén szenved vereséget az utolsó asszóban hatalmas előnyről a magyar férfi tőrválogatott. A zágrábi Eb-n az 5-8. helyért Csehország, a budapesti vb-n a 9-16. helyért Japán, most Egyiptom ellen maradtunk alul úgy, ahogy nem lenne szabad egyszer sem – nemhogy sorozatban háromszor. Ezek a tények – a következtetéseket majd levonják az erre illetékesek.
Eredmények. Női párbajtőrcsapat Világkupa-verseny, Doha, 22 induló: 1. Románia, 2. Kína, 3. Magyarország (Antal Edina, Budai Dorina, Révész Júlia, Szász Emese).
Férfi tőrcsapat Világkupa-verseny, Párizs, 24 induló: 1. Olaszország, 2. Franciaország, 3. Egyesült Államok, …19. Magyarország (Dósa Dániel, Németh András, Szabados Kristóf, Széki Bence).
Junior női párbajtőr Világkupa-verseny, Mödling, 150 induló: 1. Marzani (olasz), 2. Zamachowska (lengyel), 3. Awong (francia) és Martinjuk (orosz), …25. Felker Adrienn, …28. Siklósi Enikő, …40. Kun Anna, 41. Várnai Vivienn, …46. Posovszky Tímea, …54. Bohus Réka, …76. Hajdú Réka, 77. Pártos Zsófia, …82. Mészáros Nóra, …86. Kolczonay Júlia, …90. Csomós Flóra, …145. Siffer Klaudia.
2014. január 19.