Három nap alatt értek véget az olimpia egyéni vívóversenyei, a csapatviadalok viszont csaknem egy héten át tartanak, minden napra egy szakág. Hétfőn így nem volt magyar érdekeltsége a Grand Palais-nak, mivel női párbajtőrcsapatban nem sikerült kvótát szereznünk. Így aztán jutott idő a rendkívül sűrű első három nap áttekintésére, illetve értékelésére – Boczkó Gábor szövetségi kapitánnyal, aki délelőtti futóprogramja után készséggel állt rendelkezésünkre.
“Kellett már a mozgás, három napon keresztül reggeltől, majdnem éjfélig voltunk a teremben… A Grand Palais egyébként valóban impozáns, ugyanakkor a franciák szurkolása sokak számára zavaró. Hatalmas a hangzavar, ami, persze, a koncentrációban nem feltétlenül számít, mert ki kell tudnod kapcsolni a külvilágot. De ha, mondjuk, kardban nem hallod a “rajt” vezényszót a zaj miatt – márpedig nem hallod -, akkor az előre eltervezett gondolatod sokszor átalakul, ez tán a legnehezebb az egészben. Mert egyébként a miliő egészen rendkívüli.” – kezdte Boczkó Gábor.
Aztán viszont ennél fontosabb vizekre eveztünk, nevezetesen az egyéni teljesítmény értékelésére. “Elöljáróban: a tizenkét egyéni indulónk közül öten jutottak nyolc, ketten a négy közé. Ez azért egy nagyon értékes szakmai eredmény, még akkor is, ha tudom, hogy éremcentrikus az olimpiai gondolkodás, pláne vívásban. Ráadásul négy, eddigi legeredményesebb klasszisunk maradt el a várakozástól, tehát a válogatott, ha nem is remekelt, de kudarcot semmiképpen sem vallott. A férfi kardozókat leszámítva tele vagyunk fiatalokkal, igazán nem kell tartani a jövőtől” – folytatta a kapitány.
Majd áttért a fegyvernemenkénti értékelésre. Férfi kardban természetesen csalódás Szilágyi Áron és Szatmári András teljesítménye, Gémesi Csanádnak egészen kevés hiányzott a bravúrhoz. A bíráskodással nem szeretne foglalkozni a kapitány, mint említette, ugyanezek a zsűrik lesznek ott a csapatversenyen is, másfelől úgysem lehet változtatni a történteken. Muhari Eszter nyitónapi bronzérme az eddigi legnagyobb siker. Újoncként, nem akármilyen módon kvótaszerzőként, 21 évesen is profi módon kezelte a körülményeket. Tán éppen ez hiányzott Koch Mátéból, akit viszont “megnyomott” az olimpia, nem jött ki a tudása. Boczkó Gábor szerint Siklósi Geri a nyolcaddöntőben kellemetlen ellenfelet kapott Loyola személyében, peches tussal kapott ki a hosszabbításban, inkább azért kár, hogy eljutottak 13:13-ig… Andrásfi Tibi a másik kellemes meglepetés, őt mintha feldobta volna a környezet, élete egyik legjobbját nyújtotta még a minimális különbséggel elvesztett elődöntőben is. Itt a bronzmeccset lehet jobban sajnálni, a minden szempontból furcsa stílusú egyiptomit meg lehetett volna verni.
“Pásztor Flóra kihozta a napból a maximumot, a negyeddöntőben az immár kétszeres olimpiai bajnok Kiefertől kapott ki. Tulajdonképpen ez mondható el női kardozóinkról is, éles asszókat sikerült megnyerniük, és Szűcs Luca, illetve Márton Anna a legnagyobb esélyesekkel szemben maradt alul a négyért, míg Pusztai Liza Pankától kapott ki. Dósa Dani szereplése számomra csalódás, de még egyszer, az összkép miatt egyáltalán nem kell csóválni a fejünket. Természetesen lehetett volna jobb, de három csapatunk versenye még teljesen megváltoztathatja az olimpiai szereplés megítélését.” – fejezte be gyorsértékelését Boczkó Gábor.
Mi még azért ehhez hadd tegyük hozzá, hogy az egyéni versenyek összességében egészen érdekes eredményeket hoztak. Európának egyetlen aranyérem jutott – női kardban Manon Apithy-Brunet révén. Négy első helyezés jutott Ázsiának, két aranyat egyedül Hongkong (!) nyert. Két címvédésre is sor került, női tőrben az amerikai Lee Kiefer, férfi tőrben a hongkongi Cseung Ka Long védte meg tokiói címét.
A csapatversenyek kedden a női párbajtőrözők versenyével kezdődött, szerdán jön a férfi kardcsapat, benne a Gémesi Csanád, Rabb Krisztián, Szatmári András, Szilágyi Áron összeállítású magyar válogatottal, amely 13.30-kor vívja negyeddöntőjét Olaszország ellenében. Hajrá, magyarok!
Eredmények. Olimpiai Játékok, Párizs. Női párbajtőrcsapat: 1. Olaszország, 2. Franciaország, 3. Lengyelország.