Megérkezett a magyar küldöttség Lipcsébe, a vívó világbajnokság színhelyére. A buszút hosszú volt, de kényelmes, és most már tényleg minden figyelem a versenyekre irányul. A szezon legfontosabb eseménye szerdán kezdődik, és pontosan egy héttel később ér véget. Reméljük, boldogan fogunk majd visszaemlékezni rá…
Helyszíni tudósításunk a Volánbusz Zrt. támogatásával készült:
Korai időpont ide vagy oda, reggel fél 7-kor percnyi pontossággal valamennyi magyar válogatott vívó ott volt a Gerevich Aladár Nemzeti Sportcsarnoknál meghirdetett találkozón. Nem volt kérdés az sem, hogy mindenki a zöldeskék (a szín megítélése okán késhegyre menő viták zajlanak a válogatott berkein belül) egyenpólóban utazik – hiába, ezen a téren egyre profibbá válik a küldöttség. Köszönhetően az ezzel kapcsolatosan érthetően növekvő követelményeknek, a versenyzők hozzáállásának – és az adidas-szal történő szerződésnek.
És, ha már szponzoráció… A lipcsei világbajnokságra a válogatott a Volánbusz Zrt. legújabb luxusbuszával utazhatott, elvégre repülővel, átszállással, körülményesebb és drágább lett volna megtenni a 750 kilométeres távolságot. Igaz, így sem volt egyszerű, de erről majd kicsit később. Két “meglepetésvendég” is érkezett a korai induláshoz. Az egyik Szász-Kovács Emese, aki kiemeltként később utazik a küldöttség után, olimpiai bajnokunk mégis bevállalta a csapatfotó kedvéért a korai kelést. Így tett Csampa Zsolt elnök is, aki sok sikert kívánva elköszönt a válogatottól, lévén munkahelyi elfoglaltsága miatt csak részletekben tudja megtekinteni a világbajnokságot.
Útra készen a magyar küldöttség a lipcsei világbajnokságra.
Azt, hogy számunkra mit hoz a sikeres riói olimpia utáni első világbajnokság – azt nagyon nehéz megtippelni. Ami biztos: két klasszissal kevesebb tagja van a válogatottnak, tekintve, hogy Imre Géza és Boczkó Gábor már nem vállalta a felkészülést. Ezt természetesen a férfi párbajtőrválogatott sínyli meg, legalábbis rövid távon bizonyosan. Nagy kérdés, hogy a “két idős-két fiatal kombó” beérik-e már erre a világbajnokságra. És mivel női párbajtőrben is alaposan visszacsúszott csapatunk a világranglistán, így legerősebbnek ezúttal kardozóink tűnnek. Férficsapatunk az esztendő valamennyi versenyén bejutottak a legjobb négy közé, és erre a sorsolás alapján most is megvan minden esély, és a hölgyek szintén sok kellemes meglepetést szereztek az idén. Ami viszont, sajnos, kijelenthető: tőrben hallatlan bravúr kellene ahhoz, hogy négy közé jusson a magyar csapat.
A realitások alapján ezúttal egyéniben van nagyobb esély arra, hogy több érmet (aranyérmet…) szerezzenek a magyarok. Ennek igazolásául elég csak a világranglistára pillantani, melyen két olimpiai bajnokunk, Szilágyi Áron és Szász-Kovács Emese az első, Márton Anna a második helyről kezdi a vb-t. Az egyéni versenyeket a “régi rend” alapján vívják majd, a verseny első két napján – szerdán és csütörtökön – mind a hat fegyvernem selejtezőit megrendezik, azaz a legjobb 64-ig jutnak el a jelentősen eltérő létszámú mezőnyök. És hogy miért tértek vissza a németek a sportolók által egyáltalán nem kedvelt formulához? A válasz egyszerű és “németes”. A legutóbbi vb-t ugyan a Világkupákon megszokott menetrend szerint (selejtező, majd másnap a 64-es tábla) vívták két éve, Moszkvában, de a nemzetközi szövetség a vb szabálykönyvét hivatalosan nem változtatta meg. Abban a “régi-új” szisztéma szerepel kötelező lebonyolításként, és a német szervezők természetesen a leírt verdikt szerint cselekedtek…
Minderről bőven jutott idő beszélgetni útközben, elvégre Csehországban megtanultuk megbecsülni a magyar útviszonyokat. A Brno és Prága közötti, legforgalmasabb cseh sztrádaszakaszon ugyanis egymást követték az útlezárások – és ebből következőleg a dugók. Azon pedig ezek után már nem is csodálkoztunk, hogy a prágai körgyűrűn ugyancsak lépésben haladtunk. És miközben az úttorlaszok igencsak akadályozták a forgalmat – dolgozni egyetlen munkást sem láttunk…
Mindezek ellenére Boczkó Gábor – immáron csapatvezetőként és megbízott főtitkárként… – a szövetség kisbuszával nem sokkal négy óra után begördült a lipcsei Seaside Park Hotel mélygarázsába, hogy előkészítse a küldöttség fogadását, a nagybusz pedig alig két órával később meg is érkezett. A hotel minden igényt kielégít, a városközpontban van (a Seaside név természetesen senkit se csapjon be, szállodaláncról van szó, és nem tengerpartról), mindössze két kilométerre az Arena Plazától, a verseny színhelyétől. Amely ugyancsak minden igényt kielégít… A precizitás németes ezen a téren is, máris minden elkészült, az akkreditációkat zökkenőmentesen átvehettük, ugyanakkor akinek rossz minőségű volt a fotója, azt a helyi szervezők nemes egyszerűséggel visszadobták… Három fényképarccal volt probléma, Gémesi Csanád, Somfai Péter és Szatmári András fejét, pontosabban portréját kellett lecserélni. Megtörtént.
Íme, a lipcsei Arena vívóköntösben.
Érdekesség, hogy a színhelyen nem is lehet edzeni. Kizárólag a versenyek napján, és az aznap szereplő fegyvernemek melegíthetnek, illetve készülhetnek a lipcsei futballstadion szomszédságában felhúzott csarnokban, a többieknek 200 méterre onnan találtak helyet. A világbajnokság mínusz egyedik napja nagyjából így telt a mieinknek, kedden, a nulladik napon jöhetnek az utolsó simítások.
Szerdán pedig kezdünk! Hajrá, magyarok!