Munkatársunk moszkvai jelentése:
A Monal és a Moszkva kardja. Az újkori, vívás két legnevesebb és leghagyományosabb versenyét rendezik Párizsban és Moszkvában – egy időpontban. A FIE illetékesei ugyanis addig variálták a versenynaptárt, mígnem a két esemény egybeesett. Ám fogjuk fel mindezt úgy: tudatosan történt mindez, és így ünnepi hétvégét rendez a vívósport.
Moszkvára mindez különösen igaz, elvégre szerdán nemzeti ünnep volt. A Győzelem Napját – a második világháború lezárását itt hagyományosan munkaszüneti nappal, hatalmas katonai parádéval ünneplik, és ez nem változott az évtizedek óta. Mindenhol lengett az orosz, sok helyen a szovjet zászló, a megszokott, hatalmas moszkvai dugó alábbhagyott, és mindenki sétált. Igen, errefelé ez a szokás, a tömegek megnézik a helyszínen a parádét, majd sétálnak a parkokban, és az elképesztően széles sugárutakon. Mindezt az időjárás is segítette ezúttal, elvégre napos, húsz fok körüli, ideális kirándulóidő fogadta Moszkvában a látogatót.
Igen, ma már ez is Moszkva… A Grand Prix főhadiszállásának tekinthető központi hotelből a kilátás az új, üzleti negyedre.
Nem változott a verseny neve sem – Moszkovszkaja szablja, azaz Moszkva kardja. Hosszú évtizedek óta “rettegett viadal” ez. Korábban januárban rendezték, nem volt korlátozva a hazai indulók száma, és indult vagy száz, “bivalyerős” szovjet kardozó. Gép még nem volt, a “száraz vívás” idején kapott az ember négy szürke garbós, szürke zakós szovjet oldalzsűrit, elkerült valami eldugott, fagyos terembe, és vívott egy hatos csoportot három továbbjutóval – három szovjettel, négy szovjet bíró előtt. Nem volt egyszerű akkoriban a túlélés a moszkvai januárban, miként a történelemben sem… Az idők, persze, változtak. Ma már a legmodernebb körülmények között, egy három éve épült Jégpalotában rendezik a kard Grand Prix-t. Volt itt már Ricky Martin koncert és nehézsúlyú profi boksz vb-döntő is. Most ökölvívás helyett vívás következik – ugyancsak a legmagasabb szinten.
A moszkvai Jégpalotában lép majd pástra olimpiai bajnokunk Szilágyi Áron, és világbajnokunk, Szatmári András.
A Grand Prix mezőnye ugyanis elképesztően erős. Már a felvezetés sem akármilyen. Moszkva másik részében, nagyjából a Jégpalotától “tatányi” távolságra ugyanis nemzetközi edzőtábort rendeztek az oroszok, a világhírű francia mester, Christian Bauer vezetésével. Több mint tucatnyi ország közel 100 kardozója dolgozott együtt egy héten keresztül, és ott voltak a mieink is. Szilágyi Áron, Szatmári András, Márton Anna, Pusztai Liza – legjobbjaink és a mesterek, egyaránt az edzőtáborból utaztak csütörtökön moszkvai szállodájukba, hogy péntektől vasárnapig a másfélszeres világranglista pontot adó GP-n versenyezzenek. Mindösszesen kilenc férfi, és négy női versenyzőnk indul. Pénteken a férfi selejtezőkkel kezdődik a viadal, szombaton a női selejtező és a férfi főtábla, vasárnap a női főtábla következik. Neves hiányzó egyetlen akad, a női világranglistát fölényesen vezető ukrán Harlan nincs itt. Őt leszámítva viszont a rangsor első 16-16 helyezettje kivétel nélkül Moszkvába érkezett – hajrá, magyarok!
Párizsban ugyancsak elképesztő viadal lesz! Ugyan már nem Monal Kupának hívják, a számunkra furcsának hangzó nevet – SNCF Réseau – a főszponzor vasúttársaságnak köszönhetjük. A színvonal viszont nem változott… A sportág, a fegyvernem, a férfi párbajtőr egyébként is döntögeti saját rekordjait, feszegeti a határait. A péntektől vasárnapi tartó Világkupa-versenyen – itt csapatversenyt is rendeznek! – egyéniben 321-en, csapatban 34-en indulnak. Elképesztő adatok, hajrá, vívás!
Érdekesség, hogy a világranglista egyes Párizsból is hiányzik, az olasz világbajnok, Pizzo a jelek szerint hosszabb szünetet enged meg magának. A többiek viszont mind itt vannak – kivétel nélkül. A magyarok is. A mieink éltek a maximális, 12 fős indulás lehetőségével. Nem meglepő, elvégre ez egyben az utolsó hazai válogatóverseny az Európa-, illetve a világbajnokságra. Márpedig még nagyon sok minden nem tisztázott, a válogatottság szempontjából vélhatően csak a ranglistát vezető Bányai Zsombor, illetve a vb-bronzérmes, a szezonban Vk-t is nyerő Rédli András helye tűnik biztosnak. Rendkívül fontos lesz az egyéni viadalt követő, vasárnapi csapatverseny is. A magyar válogatott a “generációváltással”, Boczkó Gábor és Imre Géza háttérbe kerülésével a világranglistán is hátrébb került, és minden pontra nagy szükség van azért, hogy majd az egy év múlva kezdődő olimpiai kvalifikációt, no meg a 2019-es budapesti világbajnokságot jó pozícióból kezdjük. Úgyhogy Párizsban is: hajrá, magyarok!
Ne feledkezzünk meg Budapestről sem! Nem csupán azért, mert Párizs és Moszkva mellett fővárosunk is nagyhatomnak számít a sportágban. Hanem, mert szombaton tartja meg a Magyar Vívó Szövetség éves rendes közgyűlését – miként arról honlapunkon korábban már beszámoltunk. Tőrben pedig már a következő szezon jegyében rendeznek kadet és junior előválogatót a hét végén Szigetszentmiklóson.